Több mint ezer méter magas sziklahegy csúcsán őrzik a múltat Erdély egyik legrégebbi várának romjai. Bálványosvár évszázadokkal ezelőtt az Apor család otthonaként szolgált, ahol még az ősmagyar vallást is gyakorolták.
2025. január 21., 17:522025. január 21., 17:52
A Kézdivásárhelytől húsz kilométerre fekvő Bálványosfürdő számos kincset tartogat a látogatók számára. A természeti látványosságok mellett jótékony hatású gyógyvizek és gázfürdők találhatók itt, továbbá egy várrom, amely köré számos monda fonódik.
Bálványosfürdőre érkezve jobbról egy strand fogad, közvetlenül mellette található a köves út is, ahonnan megközelíthetjük a vár maradványait. Ezen az úton, egészen az Ibolya-forrásig autóval, onnan gyalog mehetünk tovább.
Az ide vezető utat vörös kereszt jelöli.
Ajánlott figyelni a jelzésekre, hiszen a gerincre kiérve két irányba indulhatunk: jobbra a várromot találjuk, balra egy másik túraösvény a Cecelére (1173 m) vezet, ezt kék kereszt jelzi. A Cecela alól aztán a Nyergestető felé is lekanyarodhatunk, az eligazodáshoz érdemes túratérképet használni.
A vár keletkezését többen a 13–14. század közötti időszakra, mások ennél is régebbre vezetik vissza. Orbán Balázs leírása szerint a székelyek, pontosabban az Apor (Opour) család építette még Szent István uralkodása idején.
Hogy miként váltak az Aporok kereszténnyé, arról számos legenda szól.
A vár sokáig megmaradt épen, az Aporok egészen a 17. század kezdetéig lakták. Akkor Apor Miklós életét vesztette, özvegye pedig elhagyta falak védte lakhelyét, amely a következő évtizedekben össze is dőlt. Más forrás szerint az Aporok elfogatták a birtokaikon átjáró királyi adószedőket, és elkobozták a király javait, ezért a nádor parancsot adott az elkövetők elfogására. A történelmi család még élő tagjai Bálványos várát felrobbantották, és királyi börtöne elől Lengyelországba menekültek.
A vár alsó és felső részből állt, kerítőfala eredetileg ovális, tornya négyszögletes volt. Kiss Gábor, az Erdélyi várak, várkastélyok című könyvében arról ír, hogy a külső (vagy alsó) vár kerülete 240 méter, falainak vastagsága 1,50–2 méter, magassága 3,5–4 méter lehetett. A várfalak a felső vártól 30 méterre állnak.
Bálványosvárat korábban műemlékké nyilvánították, az állapota viszont évről éve romlik: az alsó várnak már az alapjai is alig vehetők ki, nyáron a sűrű növényzet szinte az egész várromot eltakarja. Több háromszéki műemléképület mellett ez is sürgős beavatkozást, felújítást igényelne, mindeddig azonban nem sikerült jelentős előrelépést tenni a helyreállítását illetően.
A vár legendája Orbán Balázs A Székelyföld leírása című művében, valamint Jókai Mór Bálványosvár című regényében is olvasható.
Már két földrengés is volt vasárnap, az erősebb az éjjeli órákban, a gyengébb a reggeli időszakban.
Virágvasárnap Jézus Jeruzsálembe való bevonulására emlékezünk, de jó lenne arra is odafigyelnünk, hogy mi az ünnep valódi lényege – vélekedik Bukovinszky Csáki Tünde református lelkész, akivel a virágvasárnapi konfirmációról is beszélgettünk.
Nagyobb koncentrációban érkezik szaharai por a Kárpát-medence fölé, így újabb meglepetésben lehet részünk az elkövetkező napokban.
A világ második legtöbb hívet számláló vallása körül számos tévképzet kering. Sayfo Omar Ádám, az MCC Migrációkutató Intézetének kutatási igazgatója előadásában az iszlám, az európai muszlimok integrációja és a terrorizmus témáját járta körül.
A Kőrösi Csoma Sándor emlékére idén 35. alkalommal megszervezett Csoma-napok apropóján a magyar utazóról elnevezett kovásznai emlékközpont két értékes alkotással gazdagodott.
A korábban közölt hírekkel ellentétben nem egész Magyarországról, hanem csak a fertőzéssel érintett régiókból tilos az állati eredetű termékek Romániába való behozatala – hívta fel a Székelyhon olvasóinak figyelmét Tánczos Barna.
A fejlődés elleni gazdasági bűncselekménynek nevezte szombaton a Romániai Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke a közalkalmazottaknak járó üdülési utalványok értékének megfelezését.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szombati figyelmeztető előrejelzése szerint vasárnap reggelig az ország nagy részében havazásra, havas esőre, jegesedésre, talajmenti fagyra és a szél élénkülésére van kilátás, különösen hegyvidéken.
Nagypénteken mutatjuk be a csíkszentkirályi egyházközség összefogásával készült Passió filmet – egy különleges alkotást, amely a hit erejéből és a közösség elkötelezettségéből született.
Az elmúlt három hónapban történt több mint 2500 lakástűzben 78 ember vesztette életét és 213-an sérültek meg – számolt be szombaton Facebook-oldalán az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU).
szóljon hozzá!