Több mint ezer méter magas sziklahegy csúcsán őrzik a múltat Erdély egyik legrégebbi várának romjai. Bálványosvár évszázadokkal ezelőtt az Apor család otthonaként szolgált, ahol még az ősmagyar vallást is gyakorolták.
2025. január 21., 17:522025. január 21., 17:52
A Kézdivásárhelytől húsz kilométerre fekvő Bálványosfürdő számos kincset tartogat a látogatók számára. A természeti látványosságok mellett jótékony hatású gyógyvizek és gázfürdők találhatók itt, továbbá egy várrom, amely köré számos monda fonódik.
Bálványosfürdőre érkezve jobbról egy strand fogad, közvetlenül mellette található a köves út is, ahonnan megközelíthetjük a vár maradványait. Ezen az úton, egészen az Ibolya-forrásig autóval, onnan gyalog mehetünk tovább.
Az ide vezető utat vörös kereszt jelöli.
Ajánlott figyelni a jelzésekre, hiszen a gerincre kiérve két irányba indulhatunk: jobbra a várromot találjuk, balra egy másik túraösvény a Cecelére (1173 m) vezet, ezt kék kereszt jelzi. A Cecela alól aztán a Nyergestető felé is lekanyarodhatunk, az eligazodáshoz érdemes túratérképet használni.
A vár keletkezését többen a 13–14. század közötti időszakra, mások ennél is régebbre vezetik vissza. Orbán Balázs leírása szerint a székelyek, pontosabban az Apor (Opour) család építette még Szent István uralkodása idején.
Hogy miként váltak az Aporok kereszténnyé, arról számos legenda szól.
A vár sokáig megmaradt épen, az Aporok egészen a 17. század kezdetéig lakták. Akkor Apor Miklós életét vesztette, özvegye pedig elhagyta falak védte lakhelyét, amely a következő évtizedekben össze is dőlt. Más forrás szerint az Aporok elfogatták a birtokaikon átjáró királyi adószedőket, és elkobozták a király javait, ezért a nádor parancsot adott az elkövetők elfogására. A történelmi család még élő tagjai Bálványos várát felrobbantották, és királyi börtöne elől Lengyelországba menekültek.
A vár alsó és felső részből állt, kerítőfala eredetileg ovális, tornya négyszögletes volt. Kiss Gábor, az Erdélyi várak, várkastélyok című könyvében arról ír, hogy a külső (vagy alsó) vár kerülete 240 méter, falainak vastagsága 1,50–2 méter, magassága 3,5–4 méter lehetett. A várfalak a felső vártól 30 méterre állnak.
Bálványosvárat korábban műemlékké nyilvánították, az állapota viszont évről éve romlik: az alsó várnak már az alapjai is alig vehetők ki, nyáron a sűrű növényzet szinte az egész várromot eltakarja. Több háromszéki műemléképület mellett ez is sürgős beavatkozást, felújítást igényelne, mindeddig azonban nem sikerült jelentős előrelépést tenni a helyreállítását illetően.
A vár legendája Orbán Balázs A Székelyföld leírása című művében, valamint Jókai Mór Bálványosvár című regényében is olvasható.
Három személy ellen emelt vádat az ügyészség a Székelyudvarhelyen több mint egy éve történt tragédia miatt, amikor a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának omlása nyomán két diák életét vesztette. A bíróságra benyújtott vádiratból szemléztünk.
A kivitelező átadta az Országos Lakásügynökségnek (ANL) a Kovásznán épült új tömbházat. Ez hamarosan átkerül az önkormányzat tulajdonába, és akkor majd bérelhetik is a fiatalok.
Lőgyakorlatot tart szerdán a kerekerdői hegyivadász alakulat, így ebben az időszakban tanácsos elkerülni a környéket.
Rendbontás miatt hívták ki a kézdivásárhelyi rendőröket hétfőn délelőtt egy helyi lokálba, ahol több vágóeszközt is találtak egy átvizsgált férfinél.
„Orbán Balázs itthon van Székelyudvarhelyen 2025-ben is, mert emléke, szellemisége ma is élő közösségünkben” – hangzott el a legnagyobb székelyre való hétfői megemlékezésen Székelyudvarhelyen.
Gyergyócsomafalván már tavaly nyáron befejezték az óvoda épületének felújítását, azonban a gyerekek még mindig nem vehették birtokba az intézményt. A késlekedés oka, hogy a szükséges felszerelések és berendezések beszerzése elhúzódik.
Az influenza és más vírusos légúti fertőzések megelőzése és korlátozása érdekében hétfőtől új beteglátogatási szabályokat vezetnek be a Kézdivásárhelyi Municípiumi Kórházban – olvasható az intézmény Facebook-oldalán.
Ötvenezernél is többen váltottak jegyet Erdélyben a Hogyan tudnék élni nélküled? című romantikus, zenés magyar filmjátékra január végéig. A növekvő igény miatt Erdély több mozijában és több székelyföldi településen is folytatják a filmvetítéseket.
Megalakult a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) új vezetősége, miután a felsőoktatási intézmény szenátusa jóváhagyta Tonk Márton rektornak az egyetemet vezető csapat tagjaira tett javaslatait – tájékoztatta az MTI-t hétfőn az erdélyi egyetem.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany hétfőn 437,1590 lejt ér, 6,2546 lejjel 1,45 százalékkal) többet, mint pénteken. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
szóljon hozzá!