Fodor Sándor, az általa alkotott mesefigurával, Csipikével. Archív
Fotó: Biró István
Több kezdeményezést is indítottak, hogy emléket állítsanak Fodor Sándor írónak Csíkszeredában. Ezek közül több is megvalósul szerdán: emlékplakettet lepleznek le az író tiszteletére a Székelyföld folyóirat szerkesztőségében, valamint Fodor Sándor-nagymonográfiát is bemutatnak. A kezdeményezésekről Szekeres Adorján beszélt a Székelyhonnak.
2019. június 04., 16:102019. június 04., 16:10
„Ferenczes István, Lövétei Lázár László, Molnár Vilmos és jómagam Fodor Sándor születésének 90.-ik évfordulóján részt vettünk egy rendkívüli tanácsülésen, amelyen arról próbáltuk meggyőzni a csíkszeredai önkormányzati képviselőket, hogy állítsanak szobrot Fodor Sándornak Csíkszeredában” – elevenítette fel az egyik kezdeményezésük kezdetét a csíkszeredai, szociológus végzettségű Szekeres Adorján.
„Akkor úgy fogalmaztam, hogy mi itt négyen három csűrben csépelünk:
– mondta el a kezdeményező. Mint kifejtette: a Szék útja 24. szám alatti házra (ahol Fodor Sándor nevelkedett) nem engedték a tulajdonosok, hogy emléktáblát állítsanak az írónak, így azt a Székelyföld folyóirat szerkesztőségében helyezték el. A táblán ez áll: „Ebben a házban élt ifjúkorában Fodor Sándor”. Ez azonban nem a szülőháza, mivel az író a jelenlegi Fodor-ház elődjében látta meg a napvilágot.
Az emléktábla, amely nem kerülhetett fel a házra, ahol Fodor Sándor az ifjúkorát töltötte
Fotó: Gecse Noémi
Mint Szekeres Adorján kifejtette: Lövétei Lázár László szerint
Emléktáblával és szoborállítással adóznának az öt éve elhunyt Fodor Sándor József Attila-díjas író, szerkesztő emlékének, ezért Ferenczes István író, költő, Lövétei Lázár László költő, Molnár Vilmos író és Szekeres Adorján szociológus javaslatot nyújtott be&
Ennek az emléktáblának az állítását Kelemen János, a Gerkon Electro Kft. igazgatója támogatta anyagilag, azonban nem várt akadályokba ütköztek. Mint kiderült, a házat tulajdonló Csibész Alapítvány vezetője, Gergely István (Tiszti) pozitívan állt az emléktábla-állítás ötletéhez, azonban azt mondta, hogy a Fodor-ház ma is élő másik tulajdonosa, Fodor Pál engedélye nélkül nem lehet elhelyezni az emléktáblát. Fodor Pál nem egyezett ebbe bele, így ez nem valósulhatott meg.
„Ekkor jött az ötlet, hogy a Fodor Sándor-emléktábla a Székelyföld folyóirat szerkesztőségében kapjon helyet. Ennek az emléktáblának az avatását az engedélyek kiváltása után június 5-ére tűztük ki”
– mondta el Szekeres.
Továbbra is várja a felajánlásokat a Fodor Sándor-szoborcsoport létrehozására a csíkszeredai Márton Áron Katolikus Férfiak Szövetsége. A helyi önkormányzat elképzelése szerint a közeljövőben utcát is elneveznek a Csipike-meseregény csíksomlyói születésű szerzőjéről.
Hozzátette: Fodor Sándor ugyanakkor megérdemel egy szobrot, aminek készítésével már megbízták Sárpátki Zoltán szobrászművészt, ugyanakkor azt is megérdemli, hogy utcát nevezzenek el róla Csíkszeredában: ennek a folyamata is elindult, így
„Ezekben az ügyekben az elmúlt időszakban komoly lobbival éltem a csíkszeredai önkormányzati képviselők irányába is.
– mondta el zárszóként Szekeres Adorján.
„Mit gondol az öreg pisztráng?”
Fodor Sándor emlékére több rendezvényt is tartanak szerdán, június 5-én Csíkszeredában. 15 órától a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának könyvtárában a Fodor Sándor emlékére kiírt kreatív írásverseny díjazását tartják meg, 16 órától pedig leleplezik a Fodor Sándor-emlékplakettet a Székelyföld folyóirat szerkesztőségében. 17 órától a Kájoni János Megyei Könyvtárban bemutatják Sántha Attila Fodor-monográfiáját, amely Fodor úr, a boldog óriás címet viseli. Az eseményeket a Sapientia és a Székelyföld alapítvány szervezi.
Neves történészek osztották meg kutatásaik eredményeit a Gyergyószentmiklóson kedden megrendezett történészkonferencián. A dualizmus kora, a nagy háború és az azt követő évek személyiségeiről és eseményeiről adtak új ismereteket a hallgatóknak.
Kovászna megyében véradási kampányok keretében gyűjtik a vért, amire növekvő kereslet van, Hargita megyében időnként bizonyos vércsoportú donorokat várnak.
Egyelőre a helyén marad a székely zászló Makfalván, annak ellenére, hogy a Maros Megyei Törvényszék, helyt adva Ciprian Dobre volt Maros megyei prefektus keresetének, elrendelte eltávolítását. Az alapfokú döntés ellen ugyanis fellebbezni fognak.
Hargita megye román többségű városában, Maroshévízen mindössze három képviselője van az RMDSZ-nek a 17 tagú képviselő-testületben, mégis sikerült alpolgármestert állítaniuk a tisztséget az elmúlt négy évben is betöltő Bodor Attila személyében.
Egy héten át ad ismét otthont Székelyudvarhely a 22. alkalommal megszervezett Kamarazene Fesztiválnak november 10-17. között. A többnapos rendezvényen számos ismert zenész koncertjén vehetünk részt.
A vasárnap Gernyeszegen bekövetkezett frontális ütközés során meghalt Fegyverneky-házaspár két kiskamasz lányának szervez gyűjtést a család és a közösség. Aki segítene anyagilag, bankszámlára utalhatja a támogatást.
Kiskorú ellen elkövetett nemi erőszak miatt kell felelnie egy 26 éves Brassó megyei férfinak – még akkor is, ha a 12 éves lány beleegyezett a szexuális kapcsolatba.
Összesen 22 ezer munkásra lesz szükség az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Sóvárad és a Neamţ megyei Pipirig közötti 116 kilométer hosszú hegyvidéki szakaszának megépítéséhez.
Tízéves a Voces Női Kar – a jubileumi évforduló apropóján november 6-án, szerdán a népszerű sepsiszentgyörgyi alakulat rendkívüli koncertet ad a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron-termében. Ez alkalomból új videóklipjüket is bemutatják.
Varázs-ló témában zajlott az idei, immáron 32. alkalommal megrendezett Incitato alkotótábor. Az itt készült munkákból tető alá hozott kiállítást november 5-én, kedden 17 órától a kovásznai Kádár László Képtárban is bemutatják.
szóljon hozzá!