
Fotó: Simon Eszter
Hargita Megye Tanácsa január 22-én délután fél 2-től tartotta az idei év első tanácsülését a székelykeresztúri Molnár István Múzeumban. A nyílt tanácsülés napirendtervezete több mint 50 pontból állt.
2012. január 23., 11:112012. január 23., 11:11
2012. január 27., 14:042012. január 27., 14:04
A tanácsülének több mint 50 napirendi pontja volt
A kihelyezett ülés előtt Borboly Csaba és a megyei tanácsosok meglátogatták a keresztúri tejfeldolgozót és a gombatenyészetet. A tejfeldolgozó üzemet a Nagy-Küküllő Mezőgazdasági Szövetkezet – bankhitellel, valamint a megyei tanács támogatásával – fogja megvásárolni a külföldi tulajdonostól közel 500.000 euróért. Varga-Nagy László, a szövetkezet elnöke szerint az üzem, melynek működése jó eséllyel tavasszal beindulhat, mintegy 500–600 családnak jelenthet majd megélhetést
A székelykeresztúri Molnár István Múzeumban jelen lévőket Borboly Csaba megyeitanács-elnök köszöntötte, majd elismerően szólt a környéken elkezdett projektekről, beruházásokról. Az elnök kiemelte: Hargita megye legnyugatibb kisvárosának térségvezető funkcióját szeretnék ezentúl erősíteni, ezért a megyei tanács költségvetésében kiemelt szerepet kap a környékbeli települések útjainak korszerűsítése. Rafai Emil polgármester köszöntőjében Keresztúr térségének hátrányos helyzetét emelte ki, majd a kínálkozó lehetőségekre hívta fel a testület figyelmét.
A tanácsülés első részében Borboly Csaba elmondta, ebben az évben négy megyei út felújításának finanszírozását a megyei tanács saját költségvetésből fogja megoldani, mivel a regionális fejlesztési és turisztikai minisztériumnak mai napig sem sikerült szerződést kötnie az országos infrastruktúra-fejlesztési program (PNDI) keretében. Így elsőként a tanácsülésen megszavazták a 136A (Erdőszentgyörgy–Etéd), a 136B (Peszente-tető–Énlaka) a 153C (Gyergyóremetei falu közötti), a 128 (Orotva, az iskoláig vezető) útszakaszok felújításának finanszírozását.
Nőtt Hargita megye 2012-es költségvetése
Az előző évhez képest tíz százalékkal nagyobb 2012-ben Hargita megye költségvetése. A többletből a megyei tanács 23 alintézményének éves kiadását tudták növelni: több jut a kórházaknak, iskoláknak, egyházaknak, és szintén több pénzt költhetnek a kultúrára vagy gyermekvédelemre. Például a kórházaknak elkülönített összeg tavalyhoz képest 223,67 százalékkal nőtt, a speciális iskoláknak szánt kiadás 153,99 százalékkal, a kulturális támogatások 18,20 százalékkal, a gyermek- és szociális védelemre szánt pénz 14,85 százalékkal – áll a megyei tanács sajtószolgálatának közleményében.
Ebben az évben 25 milliós költségvetésből több jut majd útépítésre is, melynek négyötöde Udvarhelyszék községi útjaira van szánva – hangsúlyozta Borboly. A megyei tanács által finanszírozott, közpénzekből működő Hargita Népe Kiadó Kft. költségvetése nem változott tavalyhoz képest, ellenben nőtt a sporttevékenységek támogatásának összege, és csökkent a „Hargita megye népszerűsítéséről” szóló programra szánt összeg.
A tanácsülés végén szóba került a megyéhez tartozó utak hótalanítása is. Borboly Csaba ezzel kapcsolatban kifejtette: nem költenek sok pénzt a hótalanításra, azokat az összegeket inkább a fentebb felsorolt utak építésére fordítják majd. „A következő két évben meglesznek a fontosabb utak, és ha majd nem kell költeni aszfaltozásra, több pénz lesz a hótalanításra is” – fejtette ki Borboly Csaba. A tanácsülés végén az is elhangzott, hogy ezen a téren „filozófiai váltás” van kialakulóban, melynek alapján Hargita megyében 40-es sebességgel kell a havas, fehér úton közlekedni, és ezt az utak mentére kihelyezett láncos táblákkal is kellene jelezni.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
szóljon hozzá!