Archív fotó. Mert Hargita megyében tényleg régóta nincs tej és kifli az iskolákban
Fotó: Kristó Róbert
Még várniuk kell a Hargita megyei elemi iskolásoknak és óvodásoknak a tejre, kiflire és almára az iskolákban, mert még nem zárult le teljesen ehhez a közbeszerzési folyamat, amelyet Hargita Megye Tanácsa bonyolít. Ugyanakkor a megyéből 32 tanintézet tud meleg ebédet biztosítani a diákjainak, ezért közülük 26 iskola lemondott a tej- és kifliprogramról, annak ellenére, hogy a jogszabályok lehetővé tették volna mindkét programban a részvételt.
2024. szeptember 13., 08:002024. szeptember 13., 08:00
Nem könnyű átlátni a tejet, kiflit és almát tartalmazó iskolai program lebonyolításához szükséges eljárásokat, az viszont ismert, hogy a programért Hargita Megye Tanácsa felel, és az is tény, hogy a múlt tanév eltelt anélkül, hogy ezekhez a termékekhez jutottak volna az iskolások. A közbeszerzési eljárás elhúzódott, megkezdődött az újabb tanév, de még egyelőre tej és kifli nélkül.
A folyamatról és a program indulásáról részletesebb magyarázatot a megyei önkormányzattól jövő hétre ígértek. Addig is – szerdán késő délután – egy közleményt adtak ki, amelyben arról írtak, hogy több Hargita megyei iskola, amely részt vesz az egészséges étkezés (meleg ebéd) programban, nem igényelte a tízórais programot, ezért kérik az iskolaigazgatókat, hogy jelezzék, ha mégis kérnék.
„Arra kérjük az iskolaigazgatókat, szülőket, hogyha az egészséges étkezési program mellett szeretnék a tej-kifli programot is igényelni, jelezzék.
– indokolta meg a késés egyik lehetséges okát közleményben Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
A megyéből ugyanis 32 iskola jelentkezett sikeresen a Hargita Megyei Tanfelügyelőség által bonyolított „melegebéd-programra”, amelyek közül 24-en úgy döntöttek, hogy nem kérnek a tejből és kifliből. Hargita Megye Tanácsa tehát most arra vár, hátha mégis meggondolnák magukat az érintett tanintézetek, úgy fogalmazva a közleményben, hogy még tisztázni kell a helyzetet, és addig nincs tej meg kifli.
„Sokan azt gondolják, ha van egészségesebéd-program, akkor a gyermekeknek már nincs szükségük a tejre és kiflire. A program az Európai Unió támogatásával valósul meg, rajtunk áll, hogy élünk-e vele. Tehát,
Természetesen az iskolák részéről szükség van logisztikára a beszállításhoz, kiosztáshoz, tároláshoz, és szükség van emberi erőforrásra is ehhez, de mindez csupán részlet, ha kérik, akkor tudunk ezekben segíteni. Arra kérjük az iskolaigazgatókat, szülőket, hogyha az egészséges program mellett szeretnék a tej-kifli programot is igényelni, jelezzék” – fogalmaztak a közleményben.
Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője is fontosnak látta tisztázni, hogy a két programot külön bonyolítják, a „tej-kiflit” a megyei önkormányzat, a „meleg ebédet” a tanfelügyelőség. Utóbbira több tanintézet jelentkezett a megyéből, de a szakminisztérium által biztosított keretbe csak 32 tanintézet fért bele, ugyanis
A főtanfelügyelő elmondta, ugyan a törvények szerint a két program nem zárja ki egymást, de arra kérték az iskolaigazgatókat, beszéljék meg az intézményükben és döntsék el, hogy szeretnék vagy nem a tej-kifli programot. Hozzátette, a cél az, hogy ne legyen ételpazarlás. Az iskolák saját belátásuk szerint döntöttek, van ahol az infrastruktúra nem megfelelő a tízórai fogadásához;
Kedves Tihamér, a csíkszeredai József Attila Általános Iskola igazgatója megkeresésünkre elmondta, úgy tudja, jövő héttől kapják meg a tejet és a kiflit a gyermekek. A melegebéd-programot meg azért nem igényelték, mert az iskola egyelőre nem rendelkezik megfelelő infrastruktúrával, ráadásul még zajlik a felújítása is, azonban a jövőben szeretnék ennek a lehetőségét megteremteni.
Holló Edit, a csíkcsicsói Kájoni János Általános Iskola igazgatója érdeklődésünkre elmondta, egy sor kritériumrendszernek kellett megfelelni, többek között figyelembe vették a nehéz szociális helyzetben lévő, sajátos nevelési igényű gyermekek számát is.
– mondta az igazgató. Hozzátette, esetükben csak a meleg ebédet kapják a gyerekek, mert ezt választotta a tanintézet, úgy vélte, ha kérték volna a tejet és a kiflit is, az pazarlás lett volna. „Úgy ítéltük meg, a tartalmas, finom, meleg ebéd elég a gyerekeknek” – jegyezte meg.
Tiboldi Bea, a Csíki Anyák Egyesületének elnöke a téma kapcsán kifejtette, az ilyen döntésekbe fontos lenne bevonni a szülőket is, a szülői bizottságot, és felmérni az igényt, hogy valóban szükség volna-e a tejre és a kiflire. Véleménye szerint,
és megoldást kellene találni helyben annak működtetésére, ez esetben a tej-kifli program lebonyolítására.
Hargita megyében 16 gyergyószéki, 11 udvarhelyszéki, valamint 5 csíkszéki tanintézet igényelt meleg ebédet a gyermekeknek.
A tanév lezárult, a Hargita megyei tízóraiprogramra kiírt közbeszerzés még nem, így ebben az iskolai évben nem kaptak a diákok a nekik járó tízóraiból. A megyei önkormányzat közbeszerzése márciusban jelent meg, most az utolsó értékelési szakaszba ért.
A tanárokat évente fogják értékelni egy online platformon a diákok teljesítménye alapján – jelentette be a miniszterelnök. Ám a tanárok teljesítményalapú bérezése az egyik legnagyobb dilemma, amellyel egy oktatási rendszer szembesülhet.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
2 hozzászólás