Archív fotó. Mert Hargita megyében tényleg régóta nincs tej és kifli az iskolákban
Fotó: Kristó Róbert
Még várniuk kell a Hargita megyei elemi iskolásoknak és óvodásoknak a tejre, kiflire és almára az iskolákban, mert még nem zárult le teljesen ehhez a közbeszerzési folyamat, amelyet Hargita Megye Tanácsa bonyolít. Ugyanakkor a megyéből 32 tanintézet tud meleg ebédet biztosítani a diákjainak, ezért közülük 26 iskola lemondott a tej- és kifliprogramról, annak ellenére, hogy a jogszabályok lehetővé tették volna mindkét programban a részvételt.
2024. szeptember 13., 08:002024. szeptember 13., 08:00
Nem könnyű átlátni a tejet, kiflit és almát tartalmazó iskolai program lebonyolításához szükséges eljárásokat, az viszont ismert, hogy a programért Hargita Megye Tanácsa felel, és az is tény, hogy a múlt tanév eltelt anélkül, hogy ezekhez a termékekhez jutottak volna az iskolások. A közbeszerzési eljárás elhúzódott, megkezdődött az újabb tanév, de még egyelőre tej és kifli nélkül.
A folyamatról és a program indulásáról részletesebb magyarázatot a megyei önkormányzattól jövő hétre ígértek. Addig is – szerdán késő délután – egy közleményt adtak ki, amelyben arról írtak, hogy több Hargita megyei iskola, amely részt vesz az egészséges étkezés (meleg ebéd) programban, nem igényelte a tízórais programot, ezért kérik az iskolaigazgatókat, hogy jelezzék, ha mégis kérnék.
„Arra kérjük az iskolaigazgatókat, szülőket, hogyha az egészséges étkezési program mellett szeretnék a tej-kifli programot is igényelni, jelezzék.
– indokolta meg a késés egyik lehetséges okát közleményben Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
A megyéből ugyanis 32 iskola jelentkezett sikeresen a Hargita Megyei Tanfelügyelőség által bonyolított „melegebéd-programra”, amelyek közül 24-en úgy döntöttek, hogy nem kérnek a tejből és kifliből. Hargita Megye Tanácsa tehát most arra vár, hátha mégis meggondolnák magukat az érintett tanintézetek, úgy fogalmazva a közleményben, hogy még tisztázni kell a helyzetet, és addig nincs tej meg kifli.
„Sokan azt gondolják, ha van egészségesebéd-program, akkor a gyermekeknek már nincs szükségük a tejre és kiflire. A program az Európai Unió támogatásával valósul meg, rajtunk áll, hogy élünk-e vele. Tehát,
Természetesen az iskolák részéről szükség van logisztikára a beszállításhoz, kiosztáshoz, tároláshoz, és szükség van emberi erőforrásra is ehhez, de mindez csupán részlet, ha kérik, akkor tudunk ezekben segíteni. Arra kérjük az iskolaigazgatókat, szülőket, hogyha az egészséges program mellett szeretnék a tej-kifli programot is igényelni, jelezzék” – fogalmaztak a közleményben.
Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője is fontosnak látta tisztázni, hogy a két programot külön bonyolítják, a „tej-kiflit” a megyei önkormányzat, a „meleg ebédet” a tanfelügyelőség. Utóbbira több tanintézet jelentkezett a megyéből, de a szakminisztérium által biztosított keretbe csak 32 tanintézet fért bele, ugyanis
A főtanfelügyelő elmondta, ugyan a törvények szerint a két program nem zárja ki egymást, de arra kérték az iskolaigazgatókat, beszéljék meg az intézményükben és döntsék el, hogy szeretnék vagy nem a tej-kifli programot. Hozzátette, a cél az, hogy ne legyen ételpazarlás. Az iskolák saját belátásuk szerint döntöttek, van ahol az infrastruktúra nem megfelelő a tízórai fogadásához;
Kedves Tihamér, a csíkszeredai József Attila Általános Iskola igazgatója megkeresésünkre elmondta, úgy tudja, jövő héttől kapják meg a tejet és a kiflit a gyermekek. A melegebéd-programot meg azért nem igényelték, mert az iskola egyelőre nem rendelkezik megfelelő infrastruktúrával, ráadásul még zajlik a felújítása is, azonban a jövőben szeretnék ennek a lehetőségét megteremteni.
Holló Edit, a csíkcsicsói Kájoni János Általános Iskola igazgatója érdeklődésünkre elmondta, egy sor kritériumrendszernek kellett megfelelni, többek között figyelembe vették a nehéz szociális helyzetben lévő, sajátos nevelési igényű gyermekek számát is.
– mondta az igazgató. Hozzátette, esetükben csak a meleg ebédet kapják a gyerekek, mert ezt választotta a tanintézet, úgy vélte, ha kérték volna a tejet és a kiflit is, az pazarlás lett volna. „Úgy ítéltük meg, a tartalmas, finom, meleg ebéd elég a gyerekeknek” – jegyezte meg.
Tiboldi Bea, a Csíki Anyák Egyesületének elnöke a téma kapcsán kifejtette, az ilyen döntésekbe fontos lenne bevonni a szülőket is, a szülői bizottságot, és felmérni az igényt, hogy valóban szükség volna-e a tejre és a kiflire. Véleménye szerint,
és megoldást kellene találni helyben annak működtetésére, ez esetben a tej-kifli program lebonyolítására.
Hargita megyében 16 gyergyószéki, 11 udvarhelyszéki, valamint 5 csíkszéki tanintézet igényelt meleg ebédet a gyermekeknek.
A tanév lezárult, a Hargita megyei tízóraiprogramra kiírt közbeszerzés még nem, így ebben az iskolai évben nem kaptak a diákok a nekik járó tízóraiból. A megyei önkormányzat közbeszerzése márciusban jelent meg, most az utolsó értékelési szakaszba ért.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
2 hozzászólás