A magyarságkutatóra, a tibetológia megalkotójára emlékeztek
Fotó: Antal Erika
Születése időpontja nem ismert, de a haláláé igen – hangzott el kedden délelőtt Kőrösi Csoma Sándor marosvásárhelyi szobránál, ahol a tibetológus, magyarságkutató, nyelvészre emlékeztek a Lorántffy Zsuzsanna Kulturális Egyesület szervezésében.
2017. október 17., 17:342017. október 17., 17:34
2017. október 17., 17:582017. október 17., 17:58
175 évvel ezelőtt hunyt el Dardzsilingben Kőrösi Csoma Sándor, aki 1819-ben indult el, hogy megkeresse az ős hazát, illetve az ázsiai magyarokat. Törökországon, Perzsián, Afganisztánon és Indián keresztül jutott el Nyugat-Tibetig, ahol az ősi tibeti kéziratokat tanulmányozta, és megalkotta az első tibeti szótárat, létrehozta a tibetológia tudományát – ismertette a jelenlévőkkel Simon György magyartanár. Tibetből 1842-ben indult tovább, hogy eredeti úti céljához érjen, de Észak-India határáig, Dardzsilingig jutott, ott érte a halál.
A szobor, amely most a Vársétányon, a várfalon kívül, a Mészárosok bástyája szomszédságában áll,
amelyet halálának centenáriumára készített Dabóczi Mihály budapesti szobrászművész, Marosszentkirály szülötte. Ezt követően még számos szobor született, mellszobor, illetve egész alakos is, nem csak Erdélyben és Magyarországon, hanem szerte a nagyvilágban.
Fotó: Antal Erika
A marosvásárhelyi alkotásnak noha 1942-re kellett volna elkészülnie, csak ’43-ban sikerült felavatni. Majdnem egy évig állt az egykori Klastrom utcában, a várfal előtt, a Kádárok bástyája közelében. Az 1944-es impériumváltást követően az új hatalom kiszolgálói ledöntötték, és csak 1956 után kapott engedélyt az újra felállításra. Mostani helyét 1962-ben foglalta el – mutatott rá Simon György, hozzátéve, hogy ez jellemző a marosvásárhelyi szobrok sorsára.
A megemlékezéssel egybekötött koszorúzáson az Elektromaros szakközépiskola tanulói voltak jelen. A Lorántffy Zsuzsanna Kulturális Egyesület által középiskolásoknak szervezett városismereti sorozat keretében a diákok vetített képes előadáson vettek részt, azt követően pedig kétórás túrán, amelynek során Balás Árpád tanár Marosvásárhely jelentős épületeit, intézményeit, szobrait mutatta be nekik.
Újévi túrára hívják Kovászna város sportolni vágyóit szombaton. Az útvonal rövid és könnyű, ezért egészen a kisgyerekektől az idősekig mindenkinek ajánlják.
Senkit nem kellett petárda okozta baleset miatt ellássanak a Hargita Megyei Mentőszolgálat munkatársai szilveszterkor. Noha alkohol okozta panaszok miatt kaptak hívásokat, a mentőszolgálat vezetője szerint viszonylag csendes volt az elmúlt pár nap.
Először szervezik meg a szárhegyiek a káposztalé-kóstoló versenyt, amelyet a Szárhegyi Káposztaházában tartanak vasárnap. Jó hangulatú közösségi rendezvény formálódik.
Lépésben halad a forgalom a Prahova-völgyén, az 1-es jelzésű országúton (DN1) – figyelmeztet pénteken délután a román rendőrség közlekedési tájékoztató központja.
Pénteken 15.38-kor leállították a vasúti forgalmat a fehéregyházi vasútállomáson és környékén, mivel egyik tartálykocsiból benzin kezdett folyni – közölte a román állami vasúttársaság (CFR).
Az ünnepi időszak lejártával sokan a szabadba mennének a hétvégén, különböző Facebook-csoportokban a Hargita megyei sípályák nyitva tartásáról érdeklődnek a téli sportok szerelmesei. Összegyűjtöttük hát ezek programját.
Hétfőtől kezdődik a kidobott karácsonyfák begyűjtése Marosvásárhelyen – tájékoztat közleményében a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal.
December 23-a és 31-e között körülbelül harminc alkalommal volt szükség a Hargita megyei hegyimentők közbelépésére, legtöbbször a sípályákon vagy azok környékén történt balesetek miatt.
Életének 55. évében, szilveszter napján tragikus hirtelenséggel elhunyt id. Kóré Géza, a sokak által ismert és tisztelt székelyszenterzsébeti cigányprímás. Temetése vasárnap lesz szülőfalujában.
Szerepet vállal a szentegyházi önkormányzat a REPowerEU program keretében meghirdetett napelem- és energiatároló (akkumulátor) rendszerekre való pályázati ügyintézésben.
szóljon hozzá!