Ahhoz, hogy minden visszatérjen a normális kerékvágásba, 45 új alkalmazottra lenne szükség a székelyudvarhelyi kórházban. Képünk illusztráció
Fotó: Thomas Campean
Belső átszervezésekkel próbálnak rövidtávú áthidaló megoldásokat találni az egyre súlyosbodó személyzethiányra a székelyudvarhelyi kórházban, de a megüresedett állások befagyasztását előíró törvény miatt ez csak egy reménytelen szélmalomharc. Egyes osztályokon már nagyon nagy a hiány, ha az alkalmazásokra nem kap központi szintű engedélyt az intézmény, a betegellátás is veszélybe kerülhet a személyzethiány további romlása esetén. A problémával nincs egyedül a székelyudvarhelyi kórház.
2023. szeptember 15., 11:022023. szeptember 15., 11:02
Aggasztóvá vált a személyzethiány a székelyudvarhelyi kórházban, több osztályon is nagy gondot okoz az, hogy viszonylag sok alkalmazott távozott az intézményből – értesült a Székelyhon kórházi forrásokból. A beszámolók szerint
Az ott dolgozók nem értik, miért nem alkalmaz új munkaerőt az egészségügyi intézmény vezetősége, miközben például a marosvásárhelyi kórház ezt megteheti.
A témával kapcsolatban megkerestük a Székelyudvarhelyi Városi Kórház szóvivőjét, aki megerősítette értesüléseinket. Zörgő Noémi elmondta, a probléma fő oka a megüresedett állások befagyasztását előíró törvény.
– fogalmazott.
A személyzethiány leggyakoribb oka az, hogy sok asszisztens szülési szabadságra ment – viszonylag fiatal az asszisztensgárda, többségük nő, akik most vannak ebben az életszakaszban –, helyüket viszont nem lehet betölteni – mondta Zörgő Noémi.
– mondta az egészségügyi intézmény szóvivője. Hozzáfűzte, az asszisztensek egyre csak fogynak, a munka mennyisége viszont változatlan, így
Az onkológiai, fül-orr-gégészeti, sebészeti, belgyógyászati, illetve fertőző betegségeket kezelő osztály van e tekintetben a legnehezebb helyzetben.
A kórháznak 45 új alkalmazottra lenne szüksége, hogy pótolni tudják a hiányt, köztük két orvosra: egy szájsebészre, valamint egy onkológus szakorvosra. A fennmaradó betöltetlen állások többsége asszisztensi munkakör, de a kórházi konyhán és a mosodában is hiány van.
A kórház vezetősége korábban már a megyei népegészségügyi igazgatóságnak is küldött egy memorandumot a kialakult helyzetről, múlt héten pedig közvetlenül a fejlesztési minisztériumnak küldtek egy átiratot, azt kérve, hogy adjanak engedélyt az alkalmazásokra, ugyanis az állások befagyasztásnak már komoly következményei vannak, amelyek tovább súlyosbodhatnak. Egyelőre azonban még választ sem kaptak a minisztériumnak küldött levélre.
– mondta kérdésünkre Zörgő Noémi. Ráadásul – folytatta – még ha azonnal megkapná a jóváhagyást a kórház, az alkalmazásokat akkor se lehetne egyik napról a másikra végrehajtani, hosszas a betartandó bürokratikus eljárás, ami újabb időveszteséget okoz.
A megüresedett állás elfoglalására vonatkozó procedúra szerint csak versenyvizsgával lehet betölteni ezeket az állásokat, ez a folyamat pedig majdnem két hónapig tart – tájékoztatott az egészségügyben dolgozók érdekvédelmi tömörülése, a Sanitas szakszervezet Hargita megyei vezetője. A bürokratikus eljárás részleteiről Nyulas Emma elmondta, az adott egészségügyi intézmény írásban kell megindokolja, hogy miért van szüksége az alkalmazásokra, ezt el kell küldenie a helyi vagy a megyei önkormányzathoz láttamozásra, majd az átiratot el kell küldeniük az egészségügyi minisztériumnak, illetve a fejlesztési tárcának is. Tudomása szerint azonban ily módon
A személyzethiány viszont általános nemcsak megyeszerte, hanem az ország többi részén is. Hargita megyében a csíkszeredai, gyergyószentmiklósi és maroshévízi kórházban is személyzethiánnyal küzdenek, ott szintén jóváhagyásért folyamodtak a befagyasztott állások felszabadítására, de nem tud róla, hogy bármelyik intézmény kapott volna erre engedélyt – mondta a Sanitas megyei vezetője.
A szakszervezet egyébként a korábbi tiltakozások idején követelte az alkalmazási tiltás feloldását, és részben sikerrel is jártak. Országszerte mintegy 10 ezer állás volt befagyasztva akkor az egészségügyi rendszerben, és abból közel 4000-et feloldottak, ám az csak az egészségügyi minisztérium közvetlen alárendeltségében működő kórházakra és más egészségügyi intézményekre vonatkozott, így a megyei, illetve helyi önkormányzatok alárendeltségében működő kórházakban továbbra sem orvosolhatták a személyzethiányt.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!