Diakonia Keresztény Alapítvány: segítséget nyújtani a hátrahagyottaknak Pr-cikk

Tussay Szilárd, a Diakonia Keresztény Alapítvány országos koordinációs irodájának vezetője •  Fotó: Kiss Gábor

Tussay Szilárd, a Diakonia Keresztény Alapítvány országos koordinációs irodájának vezetője

Fotó: Kiss Gábor

Tussay Szilárd, a Diakonia Keresztény Alapítvány országos koordinációs irodájának vezetője már tíz éve tevékenykedik az egyházi, illetve négy éve a szociális szférában. Kezdetben az ifjúsági tevékenységekért volt felelős, és bevallása szerint szeretne visszaadni valamit abból a sok jóból, amit az Erdélyi Ifjúsági Keresztyén Egyesületnél, valamint a Diakoniánál eltöltött évek adtak neki. Arra voltunk kíváncsiak, hogy a diakóniai munka során valójában kiknek és milyen programokon keresztül nyújtanak segítséget, milyen élettörténetekkel találkoznak, és a hit hogyan lehet támasz a segítő szakemberek életében.

Támogatói tartalom

2024. június 18., 11:452024. június 18., 11:45

– Mi hívta életre a Diakonia Keresztény Alapítványt?

– A Diakonia a romániai református egyház szeretetszolgálata. Erdély-szerte kilenc fiókkal rendelkezünk. Helyszínileg Szatmárnémeti, Nagyvárad, Zilah, Brassó, Kolozsvár, Marosvásárhely, Székelyudvarhely, Szászrégen és Sepsiszentgyörgy vonzáskörzetét fedjük le a tevékenységeink által.

Idézet
Köszönhetően a helyi önkormányzatokkal és gyülekezetekkel való szinergiának, több mint huszonkét városban, kétszáz településen vannak munkapontjaink.

Tevékenységeink közül talán elsőként az otthoni beteggondozást emelném ki. Sok más országhoz hasonlóan Romániai is egy elidősödő ország, az előrejelzések szerint 2030-ra 6 millió nyugdíjas fog itt élni, ugyanakkor a legfrissebb kutatások szerint a népesség 60 százaléka szegénységben él. Ez magában hordozza, hogy az ellátásra, segítségnyújtásra folyamatos az igény.

– Az otthoni betegellátáson túlmenően, számos más szociális programmal is foglalkozik az alapítvány. Mesélj ezekről!

– A betegellátás mellett szociális mosodákat működtetünk, és időszakos jelleggel szeretetcsomagokkal igyekszünk könnyebbé tenni a rászorulók életét.

Idézet
A fizikai és anyagi támasz mellett a lelki töltődést, a közösséghez való tartozás élményét is biztosítani szeretnénk, ezért a különböző településeken idősek klubját szervezük.

A digitális világban való boldogulás nem minden korosztály számára játszi könnyedségű, ezért három éve digitális oktatásra is lehetőséget biztosítunk. Ezeken a tanfolyamokon önkéntes fiatalok segítenek az idősebb generációnak abban, hogy online tudjanak számlát fizetni, vagy éppen a külföldön élő szeretteikkel kapcsolatot tarthassanak. A közösséghez való tartozás jegyében hat idősotthonba fogadjuk a jelentkezőket.

Mindezeken túlmenően a palliatív betegségekkel küzdő személyekkel is foglalkozunk. Hosszútávú terveink között szerepel egy központ létrehozása is.

A digitális világban való boldogulás nem minden korosztály számára játszi könnyedségű, ezért három éve digitális oktatásra is lehetőséget biztosítunk •  Fotó: Diakonia székelyudvarhelyi fiókszervezete Galéria

A digitális világban való boldogulás nem minden korosztály számára játszi könnyedségű, ezért három éve digitális oktatásra is lehetőséget biztosítunk

Fotó: Diakonia székelyudvarhelyi fiókszervezete

Az idősek mellett a fiatalokat is igyekszünk bevonni a tevékenységeinkbe.

Idézet
Afterschool néven 800 hátrányos helyzetű gyermek számára kínálunk lehetőséget arra, hogy fejleszthessék magukat.

A program célja, hogy az iskolaelhagyási rátát csökkentsük, ugyanakkor sarkalatos pont, hogy minden gyerek meleg ebédhez juthasson.

A fogyatékkal élő személyek számára különböző településeken csoportokat működtetünk. Például Sepsiszentgyörgyön, Szászrégenben, Nagyváradon nappali foglalkoztató csoport működik, de van olyan hely is, ahol kimondottan a Down-szindrómával küzdőknek nyújtunk támaszt.

Idézet
Programjaink között szerepel a hátrányos helyzetű személyek számára a munkaközvetítés.

Sőt, Marosvásárhelyen, Nagyváradon és Sepsiszentgyörgyön olyan kávézókat hoztunk létre, ahol a sérült vagy különböző betegségekkel élők dolgozhatnak.

– Hány munkatárssal tudtok eleget tenni a folyamatosan növekvő ellátásért folyamodók kéréseinek?

– 2023-ban például körülbelül húszezer ellátással kapcsolatos igény érkezett hozzánk, amelyet összesen 180 kollégánk teljesít.

Idézet
A romániai törvénykezés szerint egy segítő szakember naponta hat ellátottért felelhet. A mi munkatársaink átlaga a napi nyolc ellátott.

A mi szakmánkban nincs arra opció, hogy egy ellátott szomszédját kihagyjuk, hogy csak az elvárt kvótát teljesítsük.

A teljes tevékenységünkben 500 munkatárs vesz részt, plusz nem mehetünk el szó nélkül az önkénteseink mellett sem, hiszen nagyon sok esetben kiegészítik a már amúgy is fáradt kollégáink munkáját.

– Milyen forrásokból fedezitek programjaitok költségeit?

– Az állami szubvenció költségeink körülbelül 60 százalékát fedezi. A fennmaradó 40 százalékot más forrásokból vagyunk kénytelenek előteremteni. Különböző pályázatok, segélyek hozzájárulnak a kiadások fedezéséhez, de mindig szükségünk van a civil, magán és vállalkozói szféra segítségnyújtására is.

Idézet
Mivel mindenki maga dönthet, hogy jövedelme 1 vagy 3,5 százalékát milyen szervezet számára ajánlja fel, ezért kampányok keretében kérjük a lakosságot, hogy gondoljanak ránk, és rajtunk keresztül arra a rengeteg emberre, akiknek igyekszünk szebbé tenni az életét.

Az év bármelyik szakában elfogadjuk az anyagi vagy tárgyi segítséget, ugyanakkor jelentkezhetnek hozzánk gyógyszertárak, élelmiszerboltok, egészségügyi segédeszközöket forgalmazó szaküzletek, hiszen állandó fogyóeszközökről lévén szó, bármilyen adomány jó helyre kerül. Amennyiben valaki úgy érzi, hogy anyagi szempontból nem tud segíteni, weboldalunkon jelentkezhet önkéntesnek, és vállalhat személyes segítségnyújtást is.

A sepsiszentgyörgyi fiókszervezet idősek napi rendezvénye •  Fotó: Albert Levente Galéria

A sepsiszentgyörgyi fiókszervezet idősek napi rendezvénye

Fotó: Albert Levente

– Nem könnyű belegondolni abba, hogy mi mindenen mennek keresztül az alapítványhoz forduló személyek. Ugyanakkor amellett sem mehetünk el, hogy milyen lelki terhet cipelnek a munkatársak. Hogyan lehet nem kiégni a segítő szakmában?

– A mi tevékenységünk egy szolgálat, nem lehet munkaként végezni. Csak azok számára való, akik belső késztetést éreznek arra, hogy segítséget nyújtsanak. Tisztában kell lenni azzal, hogy a segítő szakmák teljes embert kívánnak. Tudni kell azt is, hogy

Idézet
akik számára a Diakonia segítő kezet kínál, a társadalom perifériáján élő személyek, akiket gyakorlatilag hátra hagytak, és sok esetben már senki sincs, aki gondjukat viselné. Mégis annyi lélek, olyan szintű élni akarás van bennük, hogy bárki tanulhat a példájukból.

Mivel mély kötődésünk van a hittel, a református egyházzal, elengedhetetlen, hogy kollégáink számára állandó jelleggel képzéseket, tréningeket, lelki töltekezést tartalmazó alkalmakat szervezzünk. A lelkinapok, áhítatok az életünk szerves részeit képezik. A lelkünk belső ápolása nélkül nem lennénk képesek a külső kezelésre.

Idézet
Hiszünk abban, hogy közösséget építünk. Hiszünk abban, hogy igenis egy-egy idős, beteg személy számára a világot jelenti az, hogy valaki meghallgatja őket. Lelki támasz vagyunk sokak számára, és csak ez számít.

Szeretnéd támogatni a Diakonia Keresztény Alapítvány munkásságát? Vedd fel a kapcsolatot az alapítvánnyal a koordinacio@diakonia.ro e-mail-címen, vagy látogass el weboldalukra, válaszd ki a lakhelyedhez legközelebb eső fiókot, és jelentkezz önkéntesnek.

Köszönjük, hogy megosztod a cikket a saját online felületeiden, hogy minél több emberhez eljuthasson.

Maradjatok velünk a továbbiakban is, hiszen az elkövetkező időszakban olyan személyek élettörténetét mutatjuk be nektek, akiken ti magatok is segíthettek!

(X – fizetett hirdetés)

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 16., szombat

Árvízvédelmi készültséget rendeltek el több székelyföldi folyón

Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízkészültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) közel 30 megye folyóvizeire.

Árvízvédelmi készültséget rendeltek el több székelyföldi folyón
2025. augusztus 16., szombat

Apja elgázolta a házuk udvarán, meghalt egy két és fél éves kisfiú

Meghalt szombaton egy két és fél éves kisfiú a Beszterce-Naszód megyei Újradna (Șanț) faluban, miután édesapja a ház udvarán elgázolta az autóval.

Apja elgázolta a házuk udvarán, meghalt egy két és fél éves kisfiú
2025. augusztus 16., szombat

Átlagosan több mint 25 ezer lejes különnyugdíjat kaptak júliusban a bírák és ügyészek

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2025 júliusában 11.710 személynek folyósítottak különnyugdíjat, 25-tel többnek, mint előző hónapban.

Átlagosan több mint 25 ezer lejes különnyugdíjat kaptak júliusban a bírák és ügyészek
2025. augusztus 16., szombat

Most használja ki a jó időt, vasárnaptól érkeznek a viharok

Szombatra még a tartós hőség, vasárnapra már fokozódó légköri instabilitás miatt adott ki riasztásokat az Országos Meteorológiai Szolgálat. Székelyföldön is viharok veszik át a kellemes, nyári idő helyét.

Most használja ki a jó időt, vasárnaptól érkeznek a viharok
2025. augusztus 16., szombat

Szováta: ahol most jó része lenni a hömpölygő tömegnek

Igazi vakációs hangulat fogadott a hétvégén Szovátán, ahol a teraszok tele voltak, a standok zsúfoltak és a magyarok és románok mellett elég sok külföldit is hallottunk beszélgetni. Nemcsak a vendégek száma, az árak is magasak voltak.

Szováta: ahol most jó része lenni a hömpölygő tömegnek
2025. augusztus 15., péntek

Nagyboldogasszony búcsúünnepét tartották Csíkkarcfalván

Szűz Mária mennybevételét ünnepeljük augusztus 15-én, Nagyboldogasszony napján. Csíkkarcfalván is búcsúünnepet tartottak.

Nagyboldogasszony búcsúünnepét tartották Csíkkarcfalván
2025. augusztus 15., péntek

Veszélyes kártevő fenyegeti a mezőgazdaságot

Egy rendkívül veszélyes, invazív rovarfaj, a japán cserebogár terjed Európában. A szakemberek figyelmeztetnek, ha észleljük, értesítsük a Hargita Megyei Növényvédelmi Hivatalt – olvasható Bors Béla csíkszeredai alpolgármester bejegyzésében.

Veszélyes kártevő fenyegeti a mezőgazdaságot
2025. augusztus 15., péntek

Ennyi volt a legutóbb összesített nyugdíjátlag Romániában

Idén júliusban 4 693 461 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 120-szal kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2769 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.

Ennyi volt a legutóbb összesített nyugdíjátlag Romániában
2025. augusztus 15., péntek

Védelmi miniszter: a román haderőfejlesztést nem érintik a megszorítások

A haderőfejlesztésre szánt forrásokat nem érintik a megszorítások – jelentette ki pénteken egy konstancai sajtóeseményen a védelmi miniszter.

Védelmi miniszter: a román haderőfejlesztést nem érintik a megszorítások
2025. augusztus 15., péntek

Húsz közösségi ötlet valósul meg Sepsiszentgyörgyön

Húsz nyertes projekt kap támogatást nyár végétől télig a Com’ON Sepsi közösségi ötletpályázat keretében, melynek révén sepsiszentgyörgyiek és elszármazottak valósíthatják meg kreatív, kulturális vagy sportprogramjaikat.

Húsz közösségi ötlet valósul meg Sepsiszentgyörgyön