
Fotó: Kristó Róbert
Nincs tetanusz elleni védőoltás a háziorvosoknál, az egészségügyi igazgatóság raktárában lévő közel háromszáz adagot pedig súlyos esetekre tartalékolják. A csíkszeredai kórház a pünkösdi búcsú előtt kapott pár száz adagot, azelőtt viszont a sürgősségi osztályon sem volt ebből a vakcinából. A hiány országos jellegű, az egészségügyi tárca azt ígéri, a közeljövőben közbeszerzéssel orvosolja a helyzetet.
2013. május 28., 15:392013. május 28., 15:39
2013. május 28., 17:482013. május 28., 17:48
Többször kialakult már hiány az egyes védőoltásokból, mióta a Cantacuzino Intézetben leállt a vakcinák gyártása, és a drágább importra szorul az ország. Ez a helyzet a tetanusz elleni védőoltással is, az ellátottság akadozik. Egészségügyben dolgozók szerint a külföldről behozott tetanusz elleni védőoltásért nyolcszor, tízszer többet kell fizetni, ezért nem tudnak annyit beszerezni belőle, amennyi szükséges.
A tetanusz elleni védőoltást a nyílt sebbel járó sérülések esetén szokták adni a betegeknek, amikor fennállhat a valószínűsége, hogy a sebbe por, állati ürülék kerülhet, ezekben fordul elő ugyanis a tetanusz kórokozója, egy baktérium. Tetanusz elleni védőoltást gyermekkorban kap mindenki, nyílt sebbel járó sérülés esetén emlékeztető védőoltást adnak a betegnek. Beoltják ugyanakkor várandósságuk nyolcadik hónapjában a kismamákat is. A tetanuszmegbetegedés egyébként akár halállal is végződhet, a kórokozó baktérium a szervezetbe kerülve olyan toxinokat termel, amelyek az izommozgató idegeket károsítják. A fertőzés védőoltással előzhető meg. Tetanuszmegbetegedés Hargita megyében nagyon rég nem fordult elő, az utóbbi húsz évben nem találkoztak ezzel a betegséggel – mondta el Cornelia Miron járványtanász, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság szakembere. Közölte, az utóbbi időben is valahogy sikerült megoldani, hogy megkapják a betegek a szükséges megelőző védőoltást, ha nem az háziorvosi kabinetekben, akkor a kórházakban.
Ahogy országszerte több más kórházban, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban is hiánycikk volt pünkösdöt megelőzően a tetanusz elleni védőoltás, a sürgősségi osztály teljesen kifogyott ebből. A nagy tömegeket vonzó búcsú előtt azonban sikerült beszerezni 450 adag tetanusz elleni védőoltást az Unifarm országos társaságtól, amely az egészségügyi tárca megbízásából a gyógyszerbeszerzést végzi – tájékoztatott Demeter Ferenc, a kórház menedzsere. Reményét fejezte ki, hogy ezután már pontosabban, kiszámíthatóbban tudják majd szállítani számukra ezt a vakcinát. A kórház egyébként vásárolja ezt a védőoltást az országos gyógyszerbeszerző cégtől.
A háziorvosoknak az egészségügyi igazgatóság szokott kiutalni tetanusz elleni védőoltást, a többi védőoltással együtt, az országos oltási program keretében. Legutóbb tavaly novemberben vásárolt az intézmény hétszáz adagot, aminek többségét kiosztották a háziorvosoknak, 290 adag pedig még megvan, ezeket súlyos esetekre tartalékolják – mondta el Cornelia Miron. A járványtanász úgy tudja, a megyében egyes háziorvosoknál még van néhány adag ebből a védőoltásból, olyan eset is előfordult, hogy felhasználatlanul maradt, és lejárt a szavatossági ideje ennek. Sok kabinetben viszont már nem áll rendelkezésre ez a vakcina, és gyakran megvásárolják ezt a háziorvosok – közölte a szakember.
Soós Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosi Szövetség elnöke úgy tudja, kifogyott a háziorvosok hűtőszekrényeiből a tetanusz elleni védőoltás. A háziorvos szerint ez megengedhetetlen, és azt jelzi, hogy minősíthetetlen munkát végez az egészségügyi minisztérium. Hetek óta nincs már a háziorvosoknál ez a vakcina, és amikor a kórház sürgősségi osztályáról is hiányzott, még az sem volt, ahová küldeni a betegeket – mondta el. Soós Szabó Klára szerint ilyen még a kommunizmusban sem fordult elő. A háziorvos kifejtette, van, amikor napokig nincs szükség rá, máskor viszont egy nap alatt akár több védőoltásra is szükség lenne. „Kiszámíthatatlan, hogy mikor történik olyan sérülés, ami szükségessé teszi, ezért minden kabinet hűtőszekrényben kötelező módon ott kell legyen a tetanusz elleni védőoltás. Ezzel életet lehet menteni” – szögezte le Soós Szabó Klára.
Az egészségügyi minisztérium legutóbbi közlése szerint közbeszerzési eljárással fognak tetanusz elleni védőoltást vásárolni – mondta el Cornelia Miron, aki úgy tudta, ez a közbeszerzés még nem zajlott le.
Autójavító műhelyben keletkezett tűzhöz riasztották csütörtök este a csíkszeredai tűzoltókat.
Egy héten belül háromszor is ittas vezetés és baleset miatt került a Hargita megyei rendőrség látókörébe egy külföldi férfi.
Egy 50 éves, csíkmadarasi férfit állítottak meg ellenőrzésre Csíkszeredában szerdán reggel a rendőrök. Amint kiderült, ittasan vezette az autóját.
Nyitva hagyott ajtókon és kapukon át jutottak be ismeretlenek több csíkdánfalvi házba a húsvéti ünnepek idején. Volt, ahonnan készpénzt vittek el, máshol sikertelen behatolási kísérlet történt, a rendőrség pedig több ügyben is nyomozást indított.
A megszokottól eltérően még el sem kezdődött a Csíkszeredában megszokott általános tavaszi nagytakarítás, amelynek megszervezését akadályozza, hogy nincs költségvetés. A hónap második felében viszont lesz erre lehetőség.
Ismét benőtte a nád az egykori csíkszeredai Suta-tavat, miközben 19 évvel a lecsapolása után továbbra sem kezdődtek újra a rehabilitációs munkálatok. A közbeszerzési eljárás ugyan újraindult, de az eredményt megóvták, így a kivitelezés ismét várat magára.
Négy éve avatták fel a magyar állami támogatással épült gyimesbükki óvodát, amely mára megtelt élettel. A kezdeti nehézségek után ma már 70 gyermek tanul itt, az intézmény pedig a helyi közösség megmaradásának egyik záloga lett.
Nemcsak a hagyományok megélését tartják fontosnak Csíkszentkirályon, hanem azt is, hogy továbbadják azokat, példát mutassanak az ifjúságnak.
Ingyenes vércukormérést szervez kedden és szerdán délután négy órától a Hargita Megyei Vöröskereszt a csíkszeredai Szabadság téren.
Hajnali keresztúttól az esti feltámadási körmenetig részletes rend szerint zajlik a húsvéti ünnepkör Csíksomlyón, miközben Csíkcsobotfalván a népszokások is élő közösségi élményt kínálnak.
szóljon hozzá!