
Fotó: Kristó Róbert
A szeptemberi óvodai, iskolai jelenlét vizsgálatakor feltűnt, hogy sokat hiányoztak a tanév első hónapjában az óvodások – mondta el Bartolf Hedvig, Hargita megye főtanfelügyelője sajtótájékoztatón.
2013. október 17., 19:062013. október 17., 19:06
2013. október 17., 19:292013. október 17., 19:29
Kifejtette, a hiányzások okai között elsőként a felső légúti megbetegedéseket hozták fel az óvodákban, illetve hogy még falun, nagyszülőknél voltak a gyerekek. A legtöbb hiányzás péntekenként fordult elő. A főtanfelügyelő arra kéri a szülőket, hogy ha a gyerekek egészségesek, akkor mindennap vigyék őket óvodába, hisz ott naponta újat tanulnak, hasznosan töltik az időt.
Az előkészítő osztályban nagyon jó jelenléti arányokat jegyeztek fel. A legtöbb hiányzást szeptemberben egy alcsíki általános és két csíkszeredai, illetve egy gyergyószentmiklósi szakközépiskolában összesítették. Itt tanintézetenként több mint 1500 hiányzás gyűlt össze a szeptemberi kéthetes oktatási időszak alatt. Van viszont olyan tanintézet is a megyében, ahol senki sem hiányzott egész hónapban, példaként a főtanfelügyelő a homoródszentmártoni Román Viktor Általános Iskolát, a székelyudvarhelyi Marin Preda Gimnáziumot és a bélbori speciális iskolát nevezte meg.
Huszárokkal, zászlókkal és kokárdákkal, tánccal és énekkel, időnként pedig elcsendesedve ünnepelték március 15-ét Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Kézdivásárhelyen, Marosvásárhelyen, a Nyergestetőn, Sepsiszentgyörgyön és Székelyudvarhelyen.
A nemzeti ünnep alkalmából új keresztet szenteltek fel Gyergyószentmiklós keleti kijáratánál, a Both-vára aljában vasárnap. Az eseményen résztvevők az elődök hagyományát folytatva állítottak emléket, amelynek gondozását többen is magukra vállalták.
Megérkeztek Borszékre azok az elektromos autóbuszok és kisbuszok, amelyek révén várhatóan már az ősztől elindulhat az újdonságnak számító városi és térségi tömegközlekedés a fürdővárosban és környékén.
Első alkalommal szervezik meg a március 16-tól két teljes hetet felölelő fesztivált, a Gyergyói Bábos Heteket, amely előadásokkal, kiállításokkal, közösségi programokkal hozza közelebb a bábszínház világát a Gyergyói-medence közönségéhez.
Gyergyóiak az 1848–1849-es forradalom és szabadságharcban címmel tart előadást március 10-én, kedden délután hat órától a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban B. Garda Dezső történész.
Négy évvel a kiköltözés után még mindig várat magára a város kulturális központjának újranyitása. Bár az energetikai korszerűsítés a finisbe ért, a belső terek teljes megújulásához további jelentős forrásokra és kivitelezési munkákra van szükség.
Noha például egy átlagos, kétszobás tömbházlakás értéke az elmúlt tíz évben többszörösére nőtt, mára az ingatlanok árai, valamint a bérleti díjak elértek egy olyan „plafont”, ami fölé már a vásárlók és a bérlők nem hajlandók menni.
Egyszerre két örömhírt is megosztott közönségével a gyergyószentmiklósi HalVirág Bábszínház: közösségi összefogásnak köszönhetően sikerült kisbuszt vásárolniuk, miközben szombaton új előadás premierje következik.
Megkezdődött a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templom tornyának felújítása. Csütörtökön leemelték a keresztet és a toronygombot, amelyből 158 év után előkerült az időkapszula – benne egy korabeli levéllel, pénzérmékkel és néhány meglepő tárggyal.
Több mint kétszázhetven fogyatékkal élő gyergyószentmiklósi kapott adókedvezményeket 2025-ben. Miután minden ilyen kedvezményt megszüntetett a kormány, most újra számíthatnak könnyítésekre. Így az 50 vagy 100 évnél idősebb lakások tulajdonosai is.
szóljon hozzá!