
Fotó: Veres Nándor
A késedelmi időszakból mindössze három nap áll azon mezőgazdálkodók rendelkezésére, akik még nem tették le egységes mezőgazdasági támogatásigénylésüket. Eddig a várt 32 ezer gazdából 26 ezren keresték fel a megyei APIA-t, a területek mintegy 91 százalékára kérve támogatást.
2015. július 07., 13:082015. július 07., 13:08
2015. július 07., 13:082015. július 07., 13:08
Június 15-én lejárt az idéntől életbe lépett egységes mezőgazdasági támogatások kérvényezésének időszaka, és bár az ezt követő 25 napon (július 10-éig) még elfogadják az igényléseket, a támogatási összegből napi egyszázalékos késedelmi kamatot vonnak le. Ennek értelmében tehát ahány nappal később teszi le a kérelmét az illető, annyi százalékkal kevesebb támogatást utalnak majd ki számára: aki a késedelmi időszak utolsó napjára hagyja a kérelmezést, annál a támogatás 25 százalékát tartják vissza.
Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) igazgatója kérdésünkre elmondta, a késedelmi időszakban 5300 gazda kereste fel intézményüket, mintegy 32 ezer hektár területre igényelve támogatást. Összesítve: amíg június 15-én 20 708 gazda a megyei területek 74 százalékára (142 766 hektárra) kért támogatást, hétfő reggelig már 26 008 gazda kérelmét iktatták a területek 91 százalékára (174 930 hektárra).
Mint arról többször is beszámoltunk, sok gazda hagyta utolsó pillanatra a mezőgazdasági támogatások igénylését, így a határidő lejárta előtti hetekben hatalmas sorok alakultak ki az intézménynél. A gazdáknak több órát kellett várakozniuk, az APIA alkalmazottai pedig hosszított programmal, sőt hétvégén is dolgoztak. Az intézményvezető beszámolt arról is, hogy a teljes értékű igénylési időszakot követő pár napban még jelentős sorok voltak az ügynökségnél, azt követően csökkent a tumultus. A gazdák azonban még mindig folyamatosan érkeznek, az ügynökségnél naponta mintegy 200 kérést iktatnak.
Az igénylési időszak első heteiben nagyon kevesen keresték fel az ügynökséget, nem úgy, mint az utolsó hetekben, amikor is az elfogadott 20 ezer kérelem mintegy háromnegyedét iktatták – részletezte korábban Haschi. Április 6-ától május 27-éig mindössze ötezer kérést adtak le a megyében, egy hét alatt ez a szám megduplázódott, június 11-éig pedig már 16 ezer dosszié volt elfogadva. Az azt követő hétvégén további, több mint négyezer ember fordult meg az APIA kirendeltségein, így érhette el a kérelmek száma június 15-éig a 20 708-at.
Folytatódik a Nyári Ifjúsági Színpad programja a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum udvarán: szombaton a budapesti Momentán Társulat interaktív impróshowja és karaoke party, vasárnap társasjáték-maraton, és a színházi előadás várja a közönséget.
Zenével, közösségi élményekkel és lelki feltöltődéssel várja Gyergyószentmiklós a FeltöltŐ Keresztény Zenefesztivál közönségét. Június 18–21. között a „Boldogok, akik békét teremtenek” mottóval szólalnak meg a dallamok, hangzanak el az előadások.
Két házkutatást tartottak szerdán Hargita megyében jövedéki termékek illegális birtoklása és forgalmazása miatt. A rendőrök 4720 szál cigarettát, 56 liter etil-alkoholt, 33,5 liter tömény szeszes italt és 5000 lej készpénzt foglaltak le.
Gyergyószentmiklóson jelenleg több infrastrukturális beruházás is zajlik párhuzamosan. Egyszerre dolgoznak a szennyvízhálózat bővítésén, a korábban felásott utak helyreállításán, és készülnek az elektromosautó-töltőállomások is.
A Brassói Ítélőtábla helyt adott a Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács tisztségéből felfüggesztett alelnöke által benyújtott fellebbezésnek, és jogerős döntéssel megszüntette az ellene korábban elrendelt hatósági felügyeletet.
Salamási verekedéshez riasztották a maroshévízi rendőrséget június 6-án.
Szombat éjjel kigyulladt a gyergyótölgyesi pszichiátria. A tűzesetnek nincsenek sérültjei.
Az erdő az élet egyik legfontosabb egyensúlyteremtő erejeként tisztítja a levegőt, otthont ad számtalan élőlénynek, védi a talajt, és csendben gondoskodik arról, hogy a természet körforgása fennmaradjon.
A hétvégén újra benépesül a Tarisznyás Márton Múzeum udvara: játék, színház és könnyed nyári hangulat várja az érdeklődőket. A szervezők törekvése, hogy minden korosztály találjon magának valami érdekeset.
128 engedély nélküli építmény volt a Virág lakónegyed déli részén. Ebből 93-at bontottak le önként a tulajdonosaik május végéig a városháza kérésének eleget téve. A többieket is fel kell számolni, hogy a negyed teljes felújítása megtörténhessen.
szóljon hozzá!