
Fotó: Kristó Róbert
Nem lopták el, a kivitelező mulasztotta el kihelyezni a 123A jelzésű megyei úton, Csíkszentkirály és Tusnád között az útszéli szalagkorlátok biztonsági elemeit.
2013. március 12., 15:302013. március 12., 15:30
2013. március 12., 18:252013. március 12., 18:25
Korábbi cikkünk kapcsán kezdték vizsgálni a Hargita megyei önkormányzat illetékesei, hogy a tavaly uniós támogatással felújított, 123A jelzésű megyei úton miért maradtak szabadon az útszéli szalagkorlátok éles végei. Ezek jelentősen súlyosbíthatják egy ütközés következményeit, az éles korlát fel is nyársalhatja az autóban ülőket, ugyanúgy motorosok, kerékpárosok számára is végzetes lehet. Az említett útszakaszon nem találtunk a szalagkorlátok végeinél sem visszahajlított, levezető végelemet, amelyet a magyar szaknyelv pontyfaroknak nevez, sem a hazai szabványok által előírt, a korlátot lezáró, tompa felületű biztonsági zárórészt.
Petres Sándor, a Hargita megyei önkormányzat alelnöke megerősítette, hogy ez a hiányosság fennáll. „Valóban, ezen az útszakaszon a szalagkorlátok végein nincsenek biztonsági elemek” – mondta az alelnök, aki szerint az út felújítását végző cég ezeket nem szerelte fel. Mint megtudtuk, a kivitelező azzal magyarázta a hiányosságot, hogy a kivitelezési tervben ilyen elemek nem szerepeltek. „Ez nem fogadható el, mert az sem szerepel a kivitelezési tervben, hogy a szalagkorlátokat tartóoszlopokra kell helyezni. A biztonsági elemek felszerelését a vonatkozó szabványok írják elő” – magyarázta Petres.
Ezért március folyamán felmérik az útszakaszt, és összesítik, van-e még más hiányosság is. Mivel az útfelújításra vállalt szavatossági idő még tart, a kivitelező feladata és költsége lesz a biztonsági elemek elhelyezése is. Az alelnök szerint a szalagkorlátok kiegészítése mintegy ezer eurós kiadási tételt jelent.
Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a csíkszentlélekieket szombaton este, hogy medvét láttak a település főutcáján.
A kedden Csíkszeredában elhunyt 48 éves férfi halálával kapcsolatban érdeklődtünk a rendőrségi szóvivőnél. Néhány dolgot már kizártak.
Kilőtték szerdán este azt a medvét Kászonban, amely hétfőn két embert sebesített meg egy esztenán. A nagyvad a hajtás során a vadőrre és a vadászra is rátámadt, ezért döntöttek a kilövése mellett.
Két ember megsérült, miután a medvéhez riasztott csapatra támadt a nagyvad szerdán este fél tíz körül a Kászonokban.
A Múzeumok Éjszakáján, június 20-án egész napos, ingyenes programkavalkáddal várja a látogatókat a csíkszeredai Mikó-vár. A Csíki Székely Múzeum változatos tárlatvezetésekkel, kulisszajárásokkal, élményekkel készül minden korosztály számára.
Az utolsó szakaszánál tart a csíkszeredai tömegközlekedést és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer telepítése. Ősszel ezt beüzemelik, így a városi buszokkal utazók és az autósok is újdonságokkal találkoznak.
Egy évvel a vatikáni Sixtus-kápolnában adott koncertje után Csíksomlyóra érkezik Alexandru Tomescu. A világhírű hegedűművész Stradivarius-hangszerén szólalnak meg Bartók, Enescu és Piazzolla művei a kegytemplomban.
A nyár folyamán új sorompó kerül Csíkszeredában a Lejtő utca felső végére, ezzel lezárva az utat a sétálóutcába tartó autósok előtt, akik csak meghatározott feltételek mellett juthatnak be ott.
Elkezdődött a Hargita Megyei Közpénzügyi Igazgatóság csíkszeredai székházának energetikai korszerűsítése, amely várhatóan másfél évig tart. A beruházás során hőszigetelik az épületet, kicserélik a nyílászárókat, valamint napelemeket is telepítenek.
Életének 86. évében elhunyt Kelemen Csongor teológus, egykori politikai fogoly. Csíkszereda megbecsült polgárától Korodi Attila polgármester közösségi oldalán emlékezett meg.
szóljon hozzá!