Bizonyára valamennyien emlékeznek diákkorukra, az akkori izgalmas kémiai kísérletekre, melyeket némelyikünk talán még otthoni környezetben is kipróbált. A Sapientia egyetem kezdeményezésére immár vetélkedő keretében bizonyíthatják rátermettségüket ezen a téren az általános és középiskolai diákok.
2011. január 11., 15:412011. január 11., 15:41
2011. január 11., 20:032011. január 11., 20:03
Amint azt Puskai Melindától, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Műszaki és Társadalomtudományi Karának közkapcsolatokért felelős személyétől megtudtuk, második alkalommal szervezi meg a Laborkukac Diákvetélkedőt romániai magyar általános és középiskolások számára a már említett egyetemi kar keretein belül működő Műszaki Tudományok Intézete.
A vetélkedő célja nem egyéb, mint a tanulók gyakorlati ismereteinek gyarapítása és elmélyítése biológia, kémia, környezettudomány és élelmiszertudomány szakterületeken. A vetélkedőre 7–8., valamint 9–12. osztályos diákok jelentkezhettek. Idén összesen 48 három fős csapat 31 vezetőtanár kíséretében fog megmérettetni, feladatuk egy előre beküldött biológiai és környezettudományi vagy kémiai és élelmiszertudományi témájú laboratóriumi gyakorlat kidolgozása és teljes kivitelezése a Műszaki Tudományok Intézetének laboratóriumaiban.
A végrehajtásra váró kísérletek között szerepel például hajfestés fémsókkal, instant meleg jég, vegyi kaméleon, izzó betűk, ólomfa előállítása vagy éppen csillagszóró készítése.
A verseny január 14-én reggel 9 órakor kezdődik a felsőfokú tanintézmény csíkszeredai épületében, az eredményhirdetést és a díjazást ugyanaznap az épület Nagy Aulájában tartják 18 órától.
Jelentős drágításra készülnek a marosvásárhelyi taxisok, azt tervezik, hogy kilométerenként két lejjel emelik a fuvardíjat. Nincs könnyű dolguk, hiszen Marosvásárhelyen két riválisuk is van, akik változó, kedvezményes díjszabással szállítanak.
Az utolsó bruttó fizetés 65 százalékának megfelelő bírói nyugdíjat és a nyugdíjkorhatár 15–20 évig tartó fokozatos emelését tartja kívánatosnak a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) alelnöke.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) lezárta egy Argeș megyei mulatós előadó ügyében folytatott vizsgálatát, és összesen 1,612 millió lej eltitkolt jövedelmet állapított meg. A román sajtó úgy tudja, a tegnap Olaszországban elfogott Dani Mocanuról van szó.
Átvette nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese, de nem kívánta nyilvánosságra hozni a személyazonosságát – jelentette be kedden a Román Lottótársaság. Néhány dolgot azért mégis elárult magáról.
Tovább emelkedtek az üzemanyagárak az országban, egyes benzinkutaknál – Székelyföldön is – a gázolaj ára már meghaladta a 8 lejt is literenként.
A kormány nem számol áfaemeléssel a 2026-os állami költségvetés összeállításakor – jelentette ki egy keddi szakmai rendezvényen a pénzügyminiszter.
Lakossági bejelentés nyomán keresett és talált megoldást a marosvásárhelyi városháza annak a családnak, akik három és egyéves gyerekekkel éjszakáztak a szabad ég alatt. Ideiglenesen az éjjeli menedékhelyen vannak, szociális bérlakást kapnak.
Az Adrian Kreiner nagyszebeni üzletember meggyilkolásával vádolt három férfi közül kettőt kedden a Fehér megyei törvényszék súlyos gyilkosságért életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt, míg a harmadikra távollétében 30 év börtönbüntetést szabtak ki.
Az élőszavas mesélés fejleszti a gyereket, mert nem kap készen mindent, mint a tévében. Ha ő maga képzeli el a történetet, akkor a meséből saját élményt és értéket teremt. A marosvásárhelyi Stefánia óvoda idén is megszervezte mesemondó délelőttjét.
Meghalt a temesvári gyermekkórházban egy 17 éves lány. A rendőrség vizsgálatot indított az ügyben.
szóljon hozzá!