
Fotó: Kristó Róbert
Kisebb vihart kavart gazda és politikai körökben egyaránt az a múlt héten felröppent hír, miszerint megalakul a Székelyföldi Gazdák Szövetsége. A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete néhány hitelvesztett RMDSZ politikus kezdeményezéseként ítéli meg az érdekvédelmi szervezet megalakulását, másfelől a megyei tanácsok belső szerveződésként látják, melynek egyetlen célja, hogy a székelyföldi gazda végre Bukarestben is hallassa hangját.
2010. szeptember 27., 16:312010. szeptember 27., 16:31
2010. szeptember 30., 17:122010. szeptember 30., 17:12
Fotó: Kristó Róbert
Sajnos nem ez az első próbálkozása a politikumnak, hogy a civil–szakmai szférát úgy akarja gyengíteni, hogy mesterségesen és álnok ígéretekkel kormányközeli és a kormányt kiszolgáló ellen-szervezeteket hoz létre – olvasható abban a közleményben, amelyet az RMGE, illetve a hozzá tartozó megyei gazdaegyesületek hoztak nyilvánosságra nemrég. Az aláírók kihangsúlyozzák, a magát „székelyföldi gazdák szövetségének” nevező szervezkedés néhány hitelvesztett RMDSZ politikus kezdeményezése, akik a politikai és kormányzati sikertelenséget, a két évtizedes gazdaellenes magatartást most a szakmai szervezetek megrontására és szervezettségük rombolására akarják használni. „Soha ilyen gazdaellenes kormánya nem volt az országnak, ezért szinte hihetetlen, hogy a kormánypárt tagjai körmönfont eszközeikkel mivel próbálkoznak” – olvasható a dokumentumban.
Még ennél is továbbmennek a közleményt szerkesztők, akik kijelentik, az alakuló szervezet az új magyar kormánynál lobbizik, hogy aljas akciójához, a gazdák létező egyesületeinek a megosztásához és több évtizede működő szervezeteik megszüntetéséhez a magyar polgári kormánytól pénzt szerezzen.
„Ez egy merénylet a kisgazdákkal szemben” – fogalmazott Sebestyén Csaba. Az RMGE elnöke kifejtette, pont az a politikai párt közreműködésével jön létre a szövetség, amely mindent megtesz azért, hogy az őstermelői státust megszüntessék. „A környezet megkíméléséért, a kulturális örökség megtartásáért fizetni kéne a gazdáknak, nem megadóztatni őket” – hangsúlyozta az elnök. Elmondása szerint a székelyföldi egyesület egy politikai szerveződés, amelynek egyetlen célja a gazdatársadalom megosztása. „Egyetértünk azzal, hogy a bánsági és partiumi példákhoz hasonlóan a székelyföldi gazdák egyesülete is megalakuljon” – jelentette ki az illetékes, kiemelve, mélyen elítélnek bármilyen politikai kezdeményezést, ami a civil szervezkedést, a szakmai érdekvédelmet kompromittálják. Sebestyén Csaba kifejtette, álláspontjának semmi köze ahhoz, hogy korábban a Magyar Polgári Párt színeiben jutott Hargita megyei tanácsosi mandátumhoz.
Az említett közleményben egyébként felhívják a székelyföldi gazdák figyelmét, hogy mielőtt bármilyen kecsegtető ígéretekkel hitegető egyesület vagy szövetség létrehozásához, támogatásához hozzájárulásukat adják érdeklődjenek a szervezet múltjáról, képviselőik politikai hovatartozásáról.
Borboly: Sebestyén csúsztat
„Mindössze arról van szó, hogy a székelyföldi gazdáknak is kell egy érdekvédelmi szervezet, melynek révén hangot tudnak adni álláspontjuknak a kormánnyal való tárgyalások során” – nyilatkozta Borboly Csaba. Hargita megye tanácsának elnöke szerint az elmúlt években a székelyföldi gazdáknak semmilyen érdekképviseletük nem volt a fővárosban, emiatt rendszerint a kárpátokon túliak akarata érvényesült. Ezen pedig mindenképpen változtatni kellene. „Semmilyen politikai beavatkozásról nincs szó. Ez a térség gazdaegyesületeinek belső kezdeményezése” – mondta Borboly, kifejtve, a Maros, Kovászna és Hargita megyei tanácsok mindössze támogatói ennek a folyamatnak. A tanácselnök arról viszont már nem akart nyilatkozni, hogy személy szerint kik volnának az új gazdaegyesület létrehozói. Mint mondta, ez majd akkor derül ki, amikor konkretizálódnak az ezzel kapcsolatos elképzelések.
Egyre nehezebb megélni Hargitafürdőn, hiszen munkahelyek szűntek meg, vállalkozások zártak be, a turizmus pedig túlzottan a téli idényre épül. A településen már keresik a kapaszkodókat a nagy sítervektől a négy évszakos turizmusig.
Elfogadták Csíkszereda városközpontjának védett övezeti rendezési tervét, amely szűkíti a védett központi övezetet, több helyen lazítja az építkezési előírásokat, és a tömbháznegyedek esetében is csökkentheti a bürokráciát.
Visszaköltözhet néhány héten belül a Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség a csíkszeredai székházába, ahol már csak az utolsó simításokat és a tereprendezést végzik a teljes korszerűsítés után.
Színpadra állítja Márton Áron püspök életét, hitét és örökségét az Én népem című folkopera, amelyet szombaton 20 órától mutatnak be a csíkszeredai gyorskorcsolyapályán. Az összművészeti produkcióban 130 néptáncos és szereplő vesz részt.
A tesztüzemig védőfóliával óvják a rongálástól azokat a pannókat, amelyeken élőben lesz követhető a városi buszok érkezése, illetve a menetrend. Az összesen harminc ilyen pannóból eddig huszonkettőt szereltek fel.
Fának hajtott autójával egy 21 éves, balánbányai fiatalember a Balánbánya–Csíkszentdomokos közötti úton szombaton délelőtt. A balesetben személyi sérülés nem történt, csak anyagi kár keletkezett, a sofőr szervezetében azonban alkoholt mutattak ki.
Nagyboldogasszony napján, a kontumáci búcsú ünnepén avatták fel Gyimesbükkben Dani Gergely esperes-plébános mellszobrát. A templomépítő pap örökségét a hit, a magyar oktatás és a közösség megmaradásának példájaként idézték fel.
Csak néhány ajtót kellene kinyitni – vagy mégsem? Nyáron napozóhellyel bővülhetne a Csíki Csobbanó, ám ami egyszerű ötletnek tűnik, az a városvezetés szerint műszaki, engedélyezési és szervezési kérdések sorát veti fel.
Megkezdődtek a felújítási munkálatok a csíkszeredai Levendula utcában, emiatt forgalomkorlátozásokat vezettek be.
Erdély és az Oszmán Birodalom közel másfél évszázados kapcsolatának kulturális örökségét mutatja be a Csíki Székely Múzeum új időszaki kiállítása.