
Kötetlen, őszi akcióra hívta össze a képzőművészeket és barátait a szövetség
Fotó: Gálna Zoltán
Máglyarakás, rajta stilizált boszorkányok látványa fogadta azokat, akik szombaton kora délután betértek a képzőművészek műtermeinek helyet adó, egykori marosszéki vármegyeháza udvarába. A Képzőművészek Országos Szövetségének Maros megyei részlege Mana Bucur irányításával negyedik alkalommal szervezte meg a Boszorkányégetés címet viselő tevékenységet.
2017. október 22., 18:432017. október 22., 18:43
Többnyire marosvásárhelyi képzőművészek, – leginkább textilesek – gyűltek össze az egykori vármegyeháza udvarára, ahol negyedik alkalommal szervezett boszorkányégetéses-happeninget Mana Bucur, a Képzőművészek Országos Szövetségének Maros megyei elnöke. Keramikusok és szobrászok is részt vettek az eseményen, a vásárhelyi alkotók mellett Kolozsvárról és Segesvárról is érkezett egy-egy művész. Bandi Katalin, Csíky Szabó Ágnes, Dorel Cozma, Gheorghe Mureșan, Kovács Gabriella, Nagy Zsuzsa, Mana Bucur, Forró Ágnes, Maria Gliga, Gergely Erika, Hunyadi Mária, Nagy Dalma, Molnár Krisztina, Nagy Zsuzsa, Puskai Sarolta, Mariana Olteanu, Mariana Șerban, Kozma Rozália kapott meghívást a rendezvényre, de eljött Barabás Éva festő, Hunyadi László szobrász, és Bálint Zsigmond fotóművész is. Ahogy többen elmondták,
Kész a máglya, de még nem határozták el, felgyújtják, vagy sem
Fotó: Gálna Zoltán
A közel háromszázéves ház emeleti folyosóján függesztették ki azokat a textilmunkákat, amelyek zömében már korábban elkészültek, de volt közöttük friss munkák is. Hunyadi Mária elmondta, színes Európát jelképező munkája két éve készült, de aktualitását mára sem veszítette el. Ezt erősítette meg Bandi Katalin is, aki két munkát függesztett ki. A textilmunkák között zászlókat, függönyöket, faliszőnyegeket láthattunk, volt közöttük boszorkányt ábrázoló, Erdély sitilizált zászlaja, céh-zászló, népművészeti motívumokkal, vagy absztrakt ábrákkal díszített mű.
Fotó: Gálna Zoltán
Mana Bucur megnyitóbeszédében a 18. századi utolsó boszorkányégetésre utalt, amelynek apropóján szervezte a szombat délutáni eseményt.
Farkas Borbála marosvásárhelyi cselédlány ellen 1752. április 12-én kezdődött a nyomozás, a boszorkányság vádját Bányai Székely György szenátor (helyi tanácsos) képviselte. A perben 104 tanút hallgattak ki, akik közül 78-an terhelő vallomást tettek. Miután a vádlotton elvégezték a vízpróbát – vagyis bedobták a Marosba, ahol nem süllyedt el, ami az ártatlanságát bizonyíthatta volna, – megtagadták tőle a fellebbezés jogát és máglyahalálra ítélték. A máglyát a városon kívül, a Maros partján állították fel. Marosvásárhelyen – egyes vélemények szerint Európában – ez volt az utolsó boszorkányégetés.
Zászlók között égett Bori, Marosvásárhely és Európa utolsó boszorkánya
Fotó: Antal Erika
Hunyadi Mária a két évvel ezelőtti eseményre
Az idén nem kerülte el a máglyahalált, bár néhányan szerették volna megmenteni az életét, alkotója azonban úgy gondolta, itt az ideje, hogy beteljesüljön az, amiért létrehozta. Mana Bucur előbb a nagy máglyát, Maria Gliga alkotását gyújtotta meg, majd utána következett Bori elégetése.
Fotó: Antal Erika
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!