
Lemondott az egyesület az oktatási tevékenységről, csak fejlesztő foglalkozásokat végeznének a jövőben. Archív
Fotó: Pál Árpád
Nem harcol tovább a székelyudvarhelyi Szent Ferenc Egyesület vezetője a sérült gyermekek oktatására irányuló tevékenység elköltöztetése ellen – mondta el lapunknak Nagy Sándor, az egyesület elnöke, akit egy, a múlt heti cikkünk megjelenése után érkezett szülői panasszal kapcsolatban is megkérdeztünk.
2023. november 29., 08:012023. november 29., 08:01
2023. november 29., 08:022023. november 29., 08:02
Konfliktus alakult ki a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal és a székelyudvarhelyi Szent Ferenc Egyesület a Sérült Gyermekekért között annak kapcsán, hogy a városháza egy épületbe költöztetné a hasonló tevékenységet végző helyi szervezeteket, ám
– számoltunk be múlt héten az ellentétről, az egyesület vezetője, illetve a városháza álláspontját is taglalva cikkünkben.

Kiabálásig fajuló vitás helyzet alakult ki a Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatal, a sérült gyermekeket oktató Szent Ferenc Egyesület, illetve a gyermekek szülei között. A városháza egy épületbe költöztetné a sérült gyermekeket oktató alapítványokat.
Az írás megjelenését követően az egyesülettel kapcsolatos panaszával kereste meg lapunkat az egyik sérült gyermek édesanyja. Adriana Torică állítása szerint az egyesület egy magánegyesületként tevékenykedik, amely nem végezhetne szociális tevékenységet, 14 évvel ezelőtt kaptak egy ideiglenes engedélyt a tanfelügyelőségtől, azzal működnek, más hatóságoktól, például a tűzoltóságtól nincs erre jóváhagyásuk. Ő megpróbált elmagyarázni pár dolgot az egyesület működésének hiányosságaival kapcsolatban, ám ezt nem vették jó néven, akkor romlott meg a viszony közte és az egyesületet vezető házaspár között, majd ez még jobban elmélyült, amikor a havonta kért hozzájárulásról kezdett érdeklődni – mesélte.
Azt viszont csak a népegészségügyi igazgatóság engedélyének a birtokában lehet megtenni, de ilyen engedélye nincs az egyesületnek – magyarázta, hangsúlyozva azt is, hogy
Kifogásolja ugyanakkor azt is, hogy a központban nincs egészségügyi asszisztens, ami az epilepsziás rohamok kialakulásának a veszélye miatt aggasztó a gyermekekre nézve. Mindeközben, a szponzorálások, CES-támogatások miatt jó üzlet működtetni az egyesületet – véli.
Az általa felsorolt szabálytalanságok miatt Adriana Torică hivatalos panaszt tett a Ficánka napköziotthonnál – a napközihez, illetve a Tompa László Általános Iskolához van hozzárendelve az egyesület központja, lévén, hogy ott oktatási tevékenységet végeznek –, a napközi a városházához továbbította a panaszt, utóbbi pedig a megyei tanfelügyelőséghez, amely kivizsgálást indított az ügyben. Ezután következett az a megbeszélés, amelyen a szülők, az egyesület, valamint a polgármesteri hivatal képviselői vettek részt, és amelyen a polgármester elmondta, hogy
– foglalta össze a történteket.
– ezt már Nagy Sándor, a Szent Ferenc Egyesület vezetője mondta el lapunknak, akit a panaszokkal és a konfliktussal kapcsolatban kerestünk meg. Mint mondta, a huszonnyolc szülő között van két édesanya, akikkel konfliktusuk van – egyiküknek a többi szülővel is –, ők néhány éve kerültek oda, és Nagy Sándor szerint
Az étkeztetésre vonatkozó kérdésünkre az egyesület vezetője elmondta, ők intézményesen nem főztek a gyermekekre, azért főznek, mert ők ott is laknak. Az oda járó gyermekeknek a szülei kell pakoljanak ételt, de vannak néhányan, akik nem visznek, így
– magyarázta Nagy Sándor.
A hozzájárulásokat illetően az egyesület vezetője azt mondta, a tanfelügyelőség nem tudott annyi pedagógust biztosítani, amennyi a sérült gyermekek mellé szükséges, ezért ezt az egyesület kellett megoldja.
A pedagógus a vécére se tudna elmenni, ha nem lenne valaki, aki segít neki, illetve aki ilyen esetekben a gyerekekkel marad – magyarázta Nagy Sándor, aki szerint lennie kellene a központban egészségügyi asszisztensnek is, de azt a Ficánka napközi és a Tompa László Általános Iskola kellene alkalmazza, ahová az egyesülethez járó sérült gyermekek be vannak íratva. Ők egyébként a működésükhöz szükséges költségeket helyi vállalkozásoktól kapott támogatásokból tudják biztosítani, illetve az utóbbi időben egyre több, ilyen jellegű pályázati kiírás is megjelenik, ezekkel a lehetőségekkel is élni kívánnak a jövőben – válaszolta kérdésünkre.
Ami pedig a konfliktusokat illeti,
– mondta az egyesület vezetője. Jönnek az ünnepek, az ő sérült gyermekük állapota is egyre súlyosabb, éjszaka is epilepsziás rohamai vannak, nem hiányoznak emellé a viták. Az első hat évben, amíg az oktatási rendszeren kívül végezték a tevékenységet, nem voltak problémák – emlékezett vissza –, így most lemondanak az oktatási tevékenységről.
– részletezte a tevékenységükkel kapcsolatos változásokat Nagy Sándor. Ahhoz viszont meg kellene kapniuk az építési engedélyt a központ épületeire, majd a többi szakhatósági jóváhagyást.
Motorok és motorosok százait áldották meg vasárnap délután a Tolvajos-tetőn.
Több fát is kidöntött az erős szél vasárnap Marosvásárhelyen, a tűzoltókat három helyszínre riasztották. Maroshévízen egy fa az áramvezetékekre zuhant, ezért a tűzoltók mellett az áramszolgáltató munkatársai is a helyszínre vonultak.
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) tűzszerészei robbanótöltetet találtak a Tulcea megyei Luncavița és Văcăreni térségében becsapódott drónmaradványokban – számolt be vasárnap a védelmi minisztérium.
Életét vesztette vasárnap Huși-ban egy férfi, akire egy tömbház tetőelemei zuhantak – közölte a Vaslui megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A Román Rendőrség vasárnap közölte, hogy 2020 és 2025 között a jobbkormányos gépkocsikat érintő balesetek mintegy 84 százaléka azért történt, mert a járművezetők nem tartották be a közlekedési szabályokat.
A belügyminisztérium vasárnap a szellemi tulajdon világnapján arra figyelmeztetett, hogy a hamisított termékek és a kalóztartalmak továbbra is valós kockázatot jelentenek a vásárlók számára.
A kormány idén is folytatja az Új otthon programot, 500 millió lejes hitelgarancia-kerettel – derül ki a pénzügyminisztérium vasárnap közzétett jogszabálytervezetéből.
Most fordult elő először, hogy az orosz fél nem tudta teljes mértékben tagadni a Románia légterébe szombat hajnalban behatoló drón orosz eredetét – jelentette ki szombat este Oana Țoiu a bukaresti orosz nagykövet bekéretéséről.
Bár szombaton napközben Székelyföld-szerte napos, tavaszi idő volt, vasárnap reggelre több helyen fagypont alá csökkent a hőmérséklet. A leghidegebbet ezúttal is Csíkszeredában mérték.
A Galacon lezuhant orosz drón miatt a külügyminisztérium szombaton bekérette az orosz nagykövetet, és közölték a diplomatával, hogy a román fél elítéli légterének megsértését, és „határozottan tiltakozik” ez ellen az elfogadhatatlan cselekedet ellen.
3 hozzászólás