A többség még mindig a kasszáknál való sorban állást választja
Fotó: Magyari Hunor
Noha évről évre egyre többen törlesztik online adótartozásaikat az udvarhelyszéki városokban, a többség így is inkább a polgármesteri hivatalok pénztárainál való sorban állást választja, ami azontúl, hogy kényelmetlen, nem is a legjobb megoldás járványhelyzetben. A tapasztalat azt mutatja, hogy főleg az idősebb generáció tart az elektronikus kifizetésektől.
2021. március 08., 20:572021. március 08., 20:57
Székelyudvarhelyen február közepén érkeztek a megszokottnál jóval többen a polgármesteri hivatal adóosztályára befizetni tartozásaikat, ami miatt látványos sorok alakultak ki – fejtette ki lapunknak Zörgő Noémi, az intézmény szóvivője. A járványügyi helyzetre való tekintettel a hivatal dolgozói ezért külön útvonalat jelöltek ki az érkezők és a távozók számára. Mindemellett
Utóbbi helyszínen egyébként hétfőtől csütörtökig reggel nyolc és délután két óra között várják a lakókat. A szóvivő elmondása szerint mostanra javult is a helyzet a polgármesteri hivatalban, hiszen nincsenek állandó jellegű sorok – inkább „hullámokban” érkeznek az emberek –, és az ügyintézés is operatív.
Fotó: Magyari Hunor
Az adózási kedvet az fokozhatta az utóbbi időszakban, hogy továbbra is 10 százalékos kedvezményt kap, aki március 31-ig kifizeti idei adó- és illetéktartozásait. Érdemes azt is tudni, hogy hasonló kedvezmény vonatkozik a szentegyházi lakókra is, ugyanakkor a székelykeresztúriak kilenc százalékot spórolhatnak, ha az említett határidőig törlesztenek. Utóbbi két városban egyébként nem szoktak nagyobb sorok kialakulni az adóosztályokon – a polgármesteri hivatalok dolgozóinak tapasztalati szerint.
Zörgő Noémi rámutatott, a rendelkezésükre álló adatokból egyértelműen látszik, hogy évről évre egyre többen törlesztik online – a ghiseul.ro honlapot használva – adósságaikat.
Ha az idei évet nézzük, akkor már most 15 889 esetből 1705-en alkalmazták az online történő törlesztést. Természetesen ezen összesítésekben pénzügyi tranzakciókról van szó, például az illetékek befizetése is szerepel az adók mellett.
Székelykeresztúron – Bálint Kinga polgármesteri hivatali tanácsadó tájékoztatása szerint – idén eddig 120-an térítették meg adótartozásaikat elektronikus úton, ami 61-gyel több utalást jelent a tavalyi év hasonló időszakához képest. Lőrincz Csaba szentegyházi polgármester arról számolt be, hogy jelenleg a befizetések tíz százaléka történik online, de az arány évről évre növekszik.
Viszonylag kevesen álltak sorba a székelyudvarhelyi városkasszáknál az elmúlt hétvégéhez közeledve, nem is kellett sokat várni, amíg kifizethették adóikat. A jelenlévők szerint ugyanakkor ez szerencse dolga, hiszen van egy-egy nap, amikor kígyózó sorok alakulnak ki. Kíváncsiak voltunk, hogy a kényelmetlen helyzet ellenére miért nem online fizeti a többség az adóit, amire néhányan azt mondták, hogy egyszerűen már megszokták a sorban állást, őket nem zavarja.
– fogalmazott egyikük. A jelenlévők többsége egyébként az idősebb korosztály tagja volt, és számukra külön gondot jelent az online kifizetési módszer megtanulása – magyarázták. „Én kértem a fiaimat, hogy tanítsanak meg az internetes kifizetésre, de mindegyikük fut, azt mondják, hogy nincs idejük rá” – így egy idős férfi.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
1 hozzászólás