
Képünk illusztráció
Fotó: Mihály Csaba
Amikor bajbajutottal találkozik, az emberek többsége azonnal hívja a 112-es segélyhívószámot. A marosvásárhelyi rohammentő-szolgálat főasszisztensével beszélgettünk arról, mennyire segítőkészek az emberek.
2019. szeptember 25., 11:192019. szeptember 25., 11:19
Ha valaki az utcán hever és nem lehet tudni, mi történt vele, hívjuk a 112-es segélyhívószámot, a rohammentő-szolgálat ügyeletesei a helyszínre érkezve segítenek, beszállítják a sürgősségire, ellátják – jelentette ki Vass Hajnal, a rohammentő-szolgálat főasszisztense, aki érdeklődésünkre elmondta, ha ittas személyről van szó, akkor is beviszik, lefektetik, és megvárják, amíg magához tér, kijózanodik és kipiheni magát.
Közben elvégzik a szükséges vizsgálatokat, ellenőrzik, hogy a részegség mellett nincs-e egyéb baja. Ahogy jön a tél, egyre többen szorulnak majd a sürgősségi ellátásra, ugyanis sokan vannak olyan hajléktalanok, akiknek ez az egyetlen lehetőségük arra, hogy meleg helyen, ágyban kipihenjék magukat – jegyezte meg Vass Hajnal. „Van olyan, aki napi rendszerességgel nálunk piheni ki magát. Behozzák a kollégák, ellátjuk, és hagyjuk, amíg helyrejön” – fogalmazott, majd hozzátette, ezeket a személyeket megpróbálják meggyőzni, hogy vegyék igénybe a hajléktalanszállót, ne az utcán töltsék az éjszakáikat.
Gyors véleménykutatást végeztünk, arra keresve a választ, hívnának-e mentőt az utcán vagy bármilyen más esetben az emberek, ha azt látják, hogy valaki bajba jutott, és segítségre van szüksége. M. Z. elmondta, a 112-es hívószámot értesítette, amikor egy késő este feltűnt neki, hogy a Kövesdombon egy negyedik emeleti lakásban „túl nagy a fényesség”. Kiderült, hogy rövidzárlat okozta a lakástüzet, amelyet a kiérkező tűzoltók még azelőtt eloltottak, mielőtt nagyobb baj történt volna. S. M. főzés közben az ablakon kipillantva arra lett figyelmes, hogy egy idősebb nő a kerítésnek támaszkodik, csomagját a földre teszi, és percekig ott áll, nem mozdul. „Azonnal lementem, és megkérdeztem, rosszul van-e, hívjak-e mentőt, nincs-e a szívével problémája. De megnyugtatott, hogy nincs semmi baja, csak elfáradt, nehéz a csomagja” – meséli a Tudor lakónegyedi esetet. Egy reggel a munkahelyére igyekvő G. L. a járda szélén talált egy személyt, furcsállta a testhelyzetét, próbálta megszólítani, de látván, hogy nem reagál, azonnal hívta a 112-es számot. A mentő hamar jött, a személyt a járdáról elszállították, életben volt.
Vass Hajnal szerint az emberek többsége segít, ha bajbajutottal találkozik. Azonnal hívják a 112-es segélyhívószámot, és elmondják, hogy mit látnak, szerintük mi történhetett. Általában megvárják, amíg a mentő a helyszínre érkezik, de
Ha valaki már hívta a 112-es számot, az tudja, mit kell ilyenkor mondani, mit kérdeznek, aki még nem, az is jó, ha ismeri a szabályokat. Ha segítséget kérünk egy embertársunkhoz, akkor röviden és világosan, érthetően kell beszámolnunk arról, amit látunk, pontos válaszokat adva a telefonvonal másik végén lévő személynek: hol tartózkodunk, mi az utca neve, esetleg hányas szám, milyen jellegzetes épület vagy egyéb van a helyszínen, akihez mentőt hívtunk, elesett, fekszik az utcán, remeg, nem beszél stb. A hívás kezdeményezőjének is be kell mutatkoznia, és ha lehetősége van rá, megvárnia, amíg a mentő megérkezik.
Egy poszter közzétételével, hivatalos oldalán jelentette be a Netflix, hogy 2026 augusztusában folytatódik a Nobel-díjas Gabriel García Márquez leghíresebb regénye, a Száz év magány alapján készült sorozatadaptáció.
Nicușor Dan államelnök vasárnap koszorút helyezett el az 1989-es forradalom hőseinek fővárosi emlékművénél. Ilie Bolojan kormányfő pedig üzenetet tett közzé.
Két enyhe földrengés következett be vasárnap reggel Buzău megyében Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet.
Varázslatos mesék a gyerekeknek, megható szerelmi történetek és izgalmas krimik a felnőtteknek – az ünnepi időszakban számos tematikus olvasmány közül válogathatunk. Összeállításunkban a székelyföldi könyvtárak karácsonyi ajánlójából mazsolázunk.
Vasárnap kezdődik a csillagászati tél, a napforduló délután 5 óra 3 perckor lesz. A téli napforduló az a pillanat, amikor a Föld forgástengelye a legnagyobb szögben „hajlik el” a Nap sugaraitól.
Ezt a filmet három éve már láttam – futott át többször is az agyamon az Avatar most mozikba került Tűz és hamu (Fire and Ash) alcímet kapó, harmadik felvonásának nézése közben. Kritika.
A téli ünnepi időszakra időzített pirotechnikai ellenőrzőakció részeként a rendőrség eddig közel 53 tonna pirotechnikai cikket foglalt le, 540 büntetőeljárást kezdeményezett és 606 személy ellen indított nyomozást.
2025 meghatározó év Románia és az erdélyi magyar közösség számára: új politikai helyzet alakult ki, miközben Európát háború és gazdasági bizonytalanság terheli. Magyarországon választások közelegnek – a belpolitikai viták Erdélyben is érzékelhetők.
Erdély szívében, a Torockói-hegység peremén húzódik egy sziklakanyon, amelyet a természet évmilliók alatt faragott a saját arcára. Ez a Tordai-hasadék.
A földön 300 millió keresztény szenved állami elnyomásban vagy terrorszervezetek támadásaitól. Az erdélyi örmény gyökerekkel büszkélkedő Azbej Tristánnal, a Hungary Helps program megvalósításáért felelős államtitkárral Kézdivásárhelyen beszélgettünk.
szóljon hozzá!