Gyergyószentmiklóson háromnapos rendezvénysorozaton ünnepelték az örményeket, bemutatva, hogy ennek a népnek milyen gazdag és sokszínű a hagyománya, kultúrája, gasztronómiája és erős a hite.
2021. szeptember 12., 17:072021. szeptember 12., 17:07
2021. szeptember 12., 17:102021. szeptember 12., 17:10
Gál Hunor plébános a toronymúzeum történetét ismertette
Fotó: Barabás Orsolya
Gyergyószentmiklóson háromnapos rendezvénysorozaton ünnepelték az örményeket, bemutatva, hogy ennek a népnek milyen gazdag és sokszínű a hagyománya, kultúrája, gasztronómiája és erős a hite.
2021. szeptember 12., 17:072021. szeptember 12., 17:07
2021. szeptember 12., 17:102021. szeptember 12., 17:10
Gál Hunor plébános a toronymúzeum történetét ismertette
Fotó: Barabás Orsolya
Pénteken délután az örmény keresztkő, a khachkar előtt mondott ünnepi beszédekkel és koszorúzással nyitották meg a XI. Örmény Művészeti Fesztivált Gyergyószentmiklóson. Szergej Minaszjan, Örményország nagykövete kifejezte örömét, hogy újra itt lehet ebben a kisvárosban, ahol élnek az örmény hagyományok, és ezeket bárki megismerheti az évről évre megtartott rendezvényeknek köszönhetően.
Mile Balázs konzul Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának képviselője kihangsúlyozta, büszkék lehetünk a múltunkra, és arra, hogy sikerült megőrizni az örmény kultúrát minden nehézség ellenére. Csergő Tibor, Gyergyószentmiklós polgármestere szerint a legfontosabb üzenete a fesztiválnak a kereszténység és a szabadság kell legyen, hiszen Örményország 1991 óta lett független keresztény állam. Kulcsár László, a Gyergyói Örmény Katolikus Egyesület vezetője, a fesztivál főszervezője kifejtette,
Mile Balázs konzul koszorúzott
Fotó: Barabás Orsolya
Szombaton volt a fesztivál leginkább látogatott rendezvénysorozata, hiszen megnyitották az örmény bazársort, ahol különböző örmény kézműves termékeket, könyveket lehetett vásárolni, Fazakas Kató Klára pedig a gyerekeknek tartott örmény mesékkel tarkított bőrdíszműves foglalkozást. Mezei Imre bemutatta hogyan készül a hurut, Kis Piroska segítségével pedig bárki megtanulhatta a kis fülecskék, vagyis az ángádzsábour tészta elkészítését. Lehetett marlenkát és dalauzit vagy éppen homokban főtt kávét kóstolni, és hét különböző településről érkezett csapatok főztek bográcsban ángádzsábour levest.
Fotó: Barabás Orsolya
Ennek érdekessége az volt, hogy mindegyiknek más volt az íze, ez is bizonyította, hogy minden családban, közösségben átalakulnak a gasztronómiai hagyományok is. Kolozsvártól, Maroshévízen, Csíkszeredán, Bákón át Gyergyószentmiklósig sokféle ízvilág került terítékre.
A helyszínen a romániai, Hargita megyei intézményvezetők, szakemberek tartottak előadást, közben online kapcsolódtak be az eseménybe az örményországi Lori megyeiek. Elhangzott, a cél az, hogy jobban megismerjék egymás mindennapjait, a lehetőségeket, tapasztalatot cseréljenek, és ezáltal elmélyítsék, további szintre emeljék a kapcsolatokat. A XI. Örmény Művészeti Fesztivál vasárnap ünnepi szentmisével ért véget a gyergyószentmiklósi örmény katolikus templomban.
Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsánának alelnöke is tisztelgett az örmény emlémű előtt
Fotó: Barabás Orsolya
Készül az ángádzsábour leves, a maroshévízi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület tagjai is főztek
Fotó: Barabás Orsolya
Sergey Minasyan, Örményország nagykövete visszatérő vendége a fesztiválnak, ezúttal a konferencián is előadást tartott
Fotó: Barabás Orsolya
Homokban főzik a kávét
Fotó: Barabás Orsolya
A hurutkészítés titkait is megismerhették az érdeklődők
Fotó: Barabás Orsolya
A gyermekekre is gondoltak a program összeállításakor
Fotó: Barabás Orsolya
Fotó: Barabás Orsolya
Örmény bazár
Fotó: Barabás Orsolya
Fotó: Barabás Orsolya
Sokan kipróbálták, hogyan kell "bügyürgetni" a kis fülecskéket az ángádzsábour levesbe
Fotó: Barabás Orsolya
Fotó: Barabás Orsolya
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!