Gyergyószentmiklóson háromnapos rendezvénysorozaton ünnepelték az örményeket, bemutatva, hogy ennek a népnek milyen gazdag és sokszínű a hagyománya, kultúrája, gasztronómiája és erős a hite.
2021. szeptember 12., 17:072021. szeptember 12., 17:07
2021. szeptember 12., 17:102021. szeptember 12., 17:10
Gál Hunor plébános a toronymúzeum történetét ismertette
Fotó: Barabás Orsolya
Gyergyószentmiklóson háromnapos rendezvénysorozaton ünnepelték az örményeket, bemutatva, hogy ennek a népnek milyen gazdag és sokszínű a hagyománya, kultúrája, gasztronómiája és erős a hite.
2021. szeptember 12., 17:072021. szeptember 12., 17:07
2021. szeptember 12., 17:102021. szeptember 12., 17:10
Gál Hunor plébános a toronymúzeum történetét ismertette
Fotó: Barabás Orsolya
Pénteken délután az örmény keresztkő, a khachkar előtt mondott ünnepi beszédekkel és koszorúzással nyitották meg a XI. Örmény Művészeti Fesztivált Gyergyószentmiklóson. Szergej Minaszjan, Örményország nagykövete kifejezte örömét, hogy újra itt lehet ebben a kisvárosban, ahol élnek az örmény hagyományok, és ezeket bárki megismerheti az évről évre megtartott rendezvényeknek köszönhetően.
Mile Balázs konzul Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának képviselője kihangsúlyozta, büszkék lehetünk a múltunkra, és arra, hogy sikerült megőrizni az örmény kultúrát minden nehézség ellenére. Csergő Tibor, Gyergyószentmiklós polgármestere szerint a legfontosabb üzenete a fesztiválnak a kereszténység és a szabadság kell legyen, hiszen Örményország 1991 óta lett független keresztény állam. Kulcsár László, a Gyergyói Örmény Katolikus Egyesület vezetője, a fesztivál főszervezője kifejtette,
Mile Balázs konzul koszorúzott
Fotó: Barabás Orsolya
Szombaton volt a fesztivál leginkább látogatott rendezvénysorozata, hiszen megnyitották az örmény bazársort, ahol különböző örmény kézműves termékeket, könyveket lehetett vásárolni, Fazakas Kató Klára pedig a gyerekeknek tartott örmény mesékkel tarkított bőrdíszműves foglalkozást. Mezei Imre bemutatta hogyan készül a hurut, Kis Piroska segítségével pedig bárki megtanulhatta a kis fülecskék, vagyis az ángádzsábour tészta elkészítését. Lehetett marlenkát és dalauzit vagy éppen homokban főtt kávét kóstolni, és hét különböző településről érkezett csapatok főztek bográcsban ángádzsábour levest.
Fotó: Barabás Orsolya
Ennek érdekessége az volt, hogy mindegyiknek más volt az íze, ez is bizonyította, hogy minden családban, közösségben átalakulnak a gasztronómiai hagyományok is. Kolozsvártól, Maroshévízen, Csíkszeredán, Bákón át Gyergyószentmiklósig sokféle ízvilág került terítékre.
A helyszínen a romániai, Hargita megyei intézményvezetők, szakemberek tartottak előadást, közben online kapcsolódtak be az eseménybe az örményországi Lori megyeiek. Elhangzott, a cél az, hogy jobban megismerjék egymás mindennapjait, a lehetőségeket, tapasztalatot cseréljenek, és ezáltal elmélyítsék, további szintre emeljék a kapcsolatokat. A XI. Örmény Művészeti Fesztivál vasárnap ünnepi szentmisével ért véget a gyergyószentmiklósi örmény katolikus templomban.
Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsánának alelnöke is tisztelgett az örmény emlémű előtt
Fotó: Barabás Orsolya
Készül az ángádzsábour leves, a maroshévízi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület tagjai is főztek
Fotó: Barabás Orsolya
Sergey Minasyan, Örményország nagykövete visszatérő vendége a fesztiválnak, ezúttal a konferencián is előadást tartott
Fotó: Barabás Orsolya
Homokban főzik a kávét
Fotó: Barabás Orsolya
A hurutkészítés titkait is megismerhették az érdeklődők
Fotó: Barabás Orsolya
A gyermekekre is gondoltak a program összeállításakor
Fotó: Barabás Orsolya
Fotó: Barabás Orsolya
Örmény bazár
Fotó: Barabás Orsolya
Fotó: Barabás Orsolya
Sokan kipróbálták, hogyan kell "bügyürgetni" a kis fülecskéket az ángádzsábour levesbe
Fotó: Barabás Orsolya
Fotó: Barabás Orsolya
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
szóljon hozzá!