Gyergyószentmiklóson háromnapos rendezvénysorozaton ünnepelték az örményeket, bemutatva, hogy ennek a népnek milyen gazdag és sokszínű a hagyománya, kultúrája, gasztronómiája és erős a hite.
2021. szeptember 12., 17:072021. szeptember 12., 17:07
2021. szeptember 12., 17:102021. szeptember 12., 17:10
Gál Hunor plébános a toronymúzeum történetét ismertette
Fotó: Barabás Orsolya
Gyergyószentmiklóson háromnapos rendezvénysorozaton ünnepelték az örményeket, bemutatva, hogy ennek a népnek milyen gazdag és sokszínű a hagyománya, kultúrája, gasztronómiája és erős a hite.
2021. szeptember 12., 17:072021. szeptember 12., 17:07
2021. szeptember 12., 17:102021. szeptember 12., 17:10
Pénteken délután az örmény keresztkő, a khachkar előtt mondott ünnepi beszédekkel és koszorúzással nyitották meg a XI. Örmény Művészeti Fesztivált Gyergyószentmiklóson. Szergej Minaszjan, Örményország nagykövete kifejezte örömét, hogy újra itt lehet ebben a kisvárosban, ahol élnek az örmény hagyományok, és ezeket bárki megismerheti az évről évre megtartott rendezvényeknek köszönhetően.
{A}
Mile Balázs konzul Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának képviselője kihangsúlyozta, büszkék lehetünk a múltunkra, és arra, hogy sikerült megőrizni az örmény kultúrát minden nehézség ellenére. Csergő Tibor, Gyergyószentmiklós polgármestere szerint a legfontosabb üzenete a fesztiválnak a kereszténység és a szabadság kell legyen, hiszen Örményország 1991 óta lett független keresztény állam. Kulcsár László, a Gyergyói Örmény Katolikus Egyesület vezetője, a fesztivál főszervezője kifejtette,
Mile Balázs konzul koszorúzott
Fotó: Barabás Orsolya
Szombaton volt a fesztivál leginkább látogatott rendezvénysorozata, hiszen megnyitották az örmény bazársort, ahol különböző örmény kézműves termékeket, könyveket lehetett vásárolni, Fazakas Kató Klára pedig a gyerekeknek tartott örmény mesékkel tarkított bőrdíszműves foglalkozást. Mezei Imre bemutatta hogyan készül a hurut, Kis Piroska segítségével pedig bárki megtanulhatta a kis fülecskék, vagyis az ángádzsábour tészta elkészítését. Lehetett marlenkát és dalauzit vagy éppen homokban főtt kávét kóstolni, és hét különböző településről érkezett csapatok főztek bográcsban ángádzsábour levest.
Fotó: Barabás Orsolya
Ennek érdekessége az volt, hogy mindegyiknek más volt az íze, ez is bizonyította, hogy minden családban, közösségben átalakulnak a gasztronómiai hagyományok is. Kolozsvártól, Maroshévízen, Csíkszeredán, Bákón át Gyergyószentmiklósig sokféle ízvilág került terítékre.
A helyszínen a romániai, Hargita megyei intézményvezetők, szakemberek tartottak előadást, közben online kapcsolódtak be az eseménybe az örményországi Lori megyeiek. Elhangzott, a cél az, hogy jobban megismerjék egymás mindennapjait, a lehetőségeket, tapasztalatot cseréljenek, és ezáltal elmélyítsék, további szintre emeljék a kapcsolatokat. A XI. Örmény Művészeti Fesztivál vasárnap ünnepi szentmisével ért véget a gyergyószentmiklósi örmény katolikus templomban.
Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsánának alelnöke is tisztelgett az örmény emlémű előtt
Fotó: Barabás Orsolya
Készül az ángádzsábour leves, a maroshévízi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület tagjai is főztek
Fotó: Barabás Orsolya
Sergey Minasyan, Örményország nagykövete visszatérő vendége a fesztiválnak, ezúttal a konferencián is előadást tartott
Fotó: Barabás Orsolya
Homokban főzik a kávét
Fotó: Barabás Orsolya
A hurutkészítés titkait is megismerhették az érdeklődők
Fotó: Barabás Orsolya
A gyermekekre is gondoltak a program összeállításakor
Fotó: Barabás Orsolya
Fotó: Barabás Orsolya
Örmény bazár
Fotó: Barabás Orsolya
Fotó: Barabás Orsolya
Sokan kipróbálták, hogyan kell "bügyürgetni" a kis fülecskéket az ángádzsábour levesbe
Fotó: Barabás Orsolya
Fotó: Barabás Orsolya
Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.
A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
Harmincadik alkalommal nyitotta meg kapuit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár csütörtökön délelőtt. Itt nem csak a legújabb köteteket lehet fellapozni, hiszen gazdag programkínálattal várnak minden korosztályt a Nemzeti Színházba.
Küllők közötti botnak minősítette Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester Ovidiu Butuc prefektus munkáját. A főispán megtámadta a városháza szerkezeti felépítését, így a kincstár újra elzárja a pénzcsapokat, visszatartja a Marosvásárhelynek járó pénzt.
A megyei kórház három épületének energetikai felújításáról, valamint a Felső-Háromszéken áthaladó, 114-es megyei út teljes körű korszerűsítéséről szóló határozattervezeteket is elfogadott csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa.
Egy újabb székelyföldi oktatási intézmény megújulását ünnepelték Szovátán csütörtök délután: a Magyarország Kormánya támogatásával megvalósuló Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg az erdei iskola.
Minden tanácsülésen a „különfélék” tartogatják a legérdekesebb meglátásokat, hozzászólásokat. Így volt ez a csütörtöki kézdivásárhelyi önkormányzati ülésen is, ahol volt aki jelzőlámpát kért, más pedig a garázdálkodók ellen emelt szót.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti „az utolsó lépést” a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
Lila színbe öltözik Hargita Megye Tanácsának épülete vasárnap, a koraszülöttek világnapján, ezt megelőzően találkozót és kerekasztal-beszélgetést szerveznek a koraszülött gyermekeket nevelő családok számára.
Megkötötte a hóeltakarításra és téli útkarbantartásra szóló szerződéseket Hargita Megye Tanácsa több szakcéggel is Hargita megye mindhárom térségében – tájékoztat közleményben a megyei önkormányzat.
szóljon hozzá!