Szentmisével egybekötött ünnepségen avatták fel a magyar állam támogatásával épült gyimesközéploki Szent Gellért Óvodát. Mint elhangzott, feladat, hogy a magyar ajkú gyerekek a mesevilágon keresztül ismerjék meg a magyar kultúrát, és köteleződjenek el iránta.
2021. május 31., 18:022021. május 31., 18:02
2021. május 31., 18:242021. május 31., 18:24
Fotó: Veres Nándor
Szentmisével egybekötött ünnepségen avatták fel a magyar állam támogatásával épült gyimesközéploki Szent Gellért Óvodát. Mint elhangzott, feladat, hogy a magyar ajkú gyerekek a mesevilágon keresztül ismerjék meg a magyar kultúrát, és köteleződjenek el iránta.
2021. május 31., 18:022021. május 31., 18:02
2021. május 31., 18:242021. május 31., 18:24
A Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekséghez tartozó Gyimesközéploki Római Katolikus Plébániahivatal óvodájának avató ünnepségét tartották hétfőn délben.
Hétfőn 52 óvodás gyermek vette birtokba az épületet. Az új, közel ötszáz négyzetméteres hasznos területű, illetve a közel ötezer négyzetméter alapterületű (telek) beruházás értéke 250 millió forint. Az 5300 lakosú Gyimesközéplokon
A patakok völgyeibe felnyúló, nagy kiterjedésű hegyvidéki település lakosainak 99,3 százaléka vallotta magát magyarnak a tíz évvel ezelőtt tartott, legutóbbi romániai népszámláláson.
Szent Gellértre büszkék vagyunk, mert a magyar szent családot megtanította a jó keresztény erkölcsre, jó nevelést adott Szent Imre hercegnek. Ennek a jó erkölcsnek és jó nevelésnek mi is részesei akarunk lenni, mi is meg akarjuk ígérni, hogy próbálunk növekedni korban, bölcsességben és kedvességben” – mondta köszöntőbeszédében Málnási Demeter plébános.
Fotó: Veres Nándor
Tankó Mária Edit, a tanintézet vezetője kiemelte, áldásos, hogy nemzetünk élén ma olyan emberek állnak, akik számára nem az országhatár a döntő. „Így jöhetett létre a mai ünnep, amikor is Magyarország Kormánya a Kárpát-medencei óvodafejlesztési programon belül ilyen csodálatos intézménnyel ajándékozta meg a közösségünket.
– fogalmazott a tanintézet vezetője.
Fotó: Veres Nándor
Grezsa István, a Kárpát-medencei magyar óvodafejlesztési programért is felelős miniszteri biztos az avató ünnepségen elmondta, a magyar kormány azért költött immáron mintegy 61 milliárd forintot az ország határain kívüli óvodák felépítésére és fejlesztésére, mert
„Ugyanakkor van egy praktikus oka is, hogy Magyarország Kormánya ilyen áldozatvállalással egy örömprogrammá fejlődött Kárpát-medencei óvodafejlesztési programba kezdett. Ez pedig az, hogy minden közgazdasági és minden egyéb tétel azt mondja, hogy
És egyúttal, hogy Magyarország immár eljutott odáig, hogy képes ilyen áldozatokat is vállalni, azt is jelenti, hogy egyfajta emberhalászatot is kívánunk végezni, mert meggyőződésem szerint akkor tudunk újra a határoktól teljesen függetlenül a Kárpát-medencében a bennünket megillető helyre kerülni, ha ezt a tizenhárom és fél millió magyart, itt az egész Kárpát-medencében egy nemzeti közösségbe tudjuk tartani és terelni.
– fogalmazott a miniszteri biztos, hozzátéve, lehet, hogy ez az épület egy szegletköve is annak, hogy akár egy új Márton Áron, akár egy új Bethlen Gábor járjon a falai közé.
Fotó: Veres Nándor
Az ünnepség végeztével a Szent Gellért Óvodát Kovács Gergely gyulafehérvári római katolikus érsek szentelte fel. Az intézmény fenntartója a helyi önkormányzat lesz.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a március 23. és április 5. közötti időszakra vonatkozó kéthetes időjárás-előrejelzését. Esőre most péntekig nem nagyon lehet számítani.
A magas energia- és szállítási költségek miatt az év végéig tovább nőhet több alapvető élelmiszer ára Romániában. A előrejelzések szerint főként a nagy energiaigényű termékek drágulnak, miközben az infláció lassulására csak mérsékelt esély látszik.
Bukarestben és nyolc megyében több mint 30 helyszínen tartanak házkutatásokat a rendőrök és ügyészek; több céget is azzal gyanúsítanak, hogy fiktív számlázással a valós ár tízszeresére növelték bizonyos fertőtlenítőszerek és orvosi maszkok árát.
Tűzcsap kicserélésére készül a szolgáltató, így több utcában szünetel az ivóvíz-szolgáltatás kedd reggel kilenc és délután egy óra között – tájékoztat Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A szaknak megfelelő kötelező tantárgy írásbeli vizsgájával folytatódik kedden a próbaérettségi.
Kinevezte az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnökét Ilie Bolojan kormányfő.
Néhány Hargita megyei útszakaszt töröltek a megye közvagyonából az A8-as autópálya építése miatt, ugyanis az autósztráda nyomvonala egybeesett egyes szakaszokon a megyei útakkal. Hétfőn ülésezett Hargita Megye Tanácsa.
Az önkormányzatok mozgástere szűkül, mivel az állam egyre több bevételt tart vissza központilag. Az osztalékadó, a szerencsejáték-adó és a kamatadó után idén már a személyi jövedelemadó (szja) egyharmada is Bukarestnél marad.
Több mint 114 600 diák vett részt hétfőn a próbaérettségi román nyelvből és irodalomból tartott írásbeli vizsgáján – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
1 hozzászólás