
Az alkalmi árusoknak csak egy kis részével vannak gondok, ők viszont jól ismerik a törvény kiskapuit
Fotó: Balogh Orsolya
Évek óta megoldhatatlan problémát jelent a fogyasztóvédelmi felügyelőség számára az alkalmi piaci, út menti árusok ellenőrzése. Noha átverések is előfordulnak, az árusok általában megússzák a felelősségre vonást, ugyanis jól ismerik már a trükkjét annak, hogy miként kerülhetik el az ellenőrzést.
2020. október 31., 22:022020. október 31., 22:02
Már legalább tíz éve állandó problémát jelent a fogyasztóvédelem számára az alkalmi piaci, út menti, gombát, bogyós gyümölcsöket és más portékát kínáló árusok ellenőrzése. Az elmúlt évtizedben voltak panaszok a megyében működő piacokon, az utak mentén vagy köztereken tevékenykedő alkalmi árusok egy részére, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség számtalanszor próbált megoldást találni ezeknek az ügyeknek a rendezésére, de többnyire sikertelenül – tudtuk meg Laurențiu Moldovantól, az intézmény megyei vezetőjétől.
Átverések is történtek, történnek, leggyakrabban a portékából a vásárlónak eladott mennyiség kevesebb, mint amennyit az árus mond, vagy az űrmértékként használt mérőedényen feltüntetett érték nem a literre vonatkozik.
Ennek az az oka, hogy az említett eladók jól ismerik a törvényes kiskapukat a felelősségre vonás elkerülésére. Ha megjelenik a fogyasztóvédelmi felügyelő, az eladó természetes személynek mondja magát, így az ellenőr még csak le sem igazoltathatja, dacára annak, hogy tagadhatatlanul kereskedelmi tevékenységet folytat, ami valamilyen vállalkozási formához kötött engedélyköteles tevékenység.
– részletezte a hasonló ügyeket a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség illetékese. Volt rá példa, hogy kezdeményezésére közös ellenőrzést tartott a fogyasztóvédelem és a rendőrség, akkor is „cirkusz” lett, a rendőrség pedig kiutasította a problémás eladókat a piactérről. Ezt viszont a fogyasztóvédelmi felügyelőség a rendőrség nélkül nem tudja megtenni.
Törvénymódosítást javasolnak
A helyzet tartós megoldása érdekében a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség törvénymódosítási kezdeményezést javasolt a bukaresti főhatóságnak. Nemrég javaslatokat kért a fogyasztóvédelmi felügyelőségek megyei vezetőitől a hatóság központja a fogyasztóvédelmi törvények módosítására vonatkozóan: a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség munkatársai által kidolgozott javaslatok között az első volt az, amely a fogyasztóvédők hatáskörének a növelésére vonatkozott a piaci ellenőrzések esetében – közölte Laurențiu Moldovan. Hozzáfűzte, voltak még javaslataik, amelyek hatására módosították a törvényt, remélik ez esetben is így lesz.
Téli útviszonyok jellemzik Hargita megye egyes térségeit december 31-én. Székelyudvarhely és Székelykeresztúr környékén jelenleg havazik, míg a Csíki- és a Gyergyói-medencében egyelőre elmaradt a hóesés.
Az év végi és újévi szabadnapok biztonsága érdekében fokozott rendőri jelenlét lesz tapasztalható a Kovászna megyében. A hatóságok arra kérik a lakosságot, hogy felelősségteljes magatartással járuljanak hozzá a közrend és a közbiztonság fenntartásához.
Erdővidék központjában is jóváhagyták a 2026-os helyi adók és illetékek emelését. A baróti tanács idei utolsó ülésén azonban nemcsak a kényszerű terhekről volt szó, hanem azokról a pozitív változásokról is, amelyeket a 2025-ös esztendő hozott.
A Román Rendőrség szerdán bejelentette, hogy a hatóságok az elmúlt napokban hét nemzetközileg körözött személyt hoztak vissza Romániába, akik ellen jogerős ítélet vagy letartóztatási parancs van érvényben.
Felrobbant egy munkagép abroncsa szerda reggel a konstancai kikötő egyik terminálján. A balesetben két személy életét vesztette, ketten megsérültek – közölték a Konstanca megyei hatóságok.
Az adótörvénykönyv előírásainak megfelelően január elsejétől ismét emelkedik a sör, bor, alkohol és üzemanyagok jövedéki adója Romániában, immár másodszor az elmúlt hat hónapban.
Románia csatlakozik az Egyesült Államok által kezdeményezett PURL (Priority Ukraine Requirements List) programhoz, és 50 millió euróval járul hozzá Ukrajna katonai védelmének támogatásához – jelentette be szerdán a külügyminisztérium.
A fogyatékossággal élő felnőtteknek az intézményi ellátásból a közösségi életbe való átmenetét segítő intézkedéseket vezet be a kormány egy kedden elfogadott sürgősségi rendelettel.
Szigorúbb ellenőrzési és finanszírozási szabályokat vezet be a kormány a betegszabadságok területén egy kedden elfogadott sürgősségi rendelettel.
A keddi kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan kijelentette, hogy a koalícióban politikai megállapodás született a reformok folytatásáról 2026-ban.
2 hozzászólás