
Aláírták Kézdiszék legnagyobb uniós beruházásának szerződését
Fotó: Tuchiluș Alex
Ha minden a tervek szerint zajlik, öt év múlva korszerű és környezetbarát úton közlekedhetünk Kézdiszentlélek Lemhény között. A 37 millió eurós, uniós beruházás finanszírozási szerződését július 28-án írták alá.
2025. július 28., 17:372025. július 28., 17:37
2025. július 29., 09:522025. július 29., 09:52
Öt község összesen kilenc települését, és több mint tízezer lakóját érintő korszerűsítés finanszírozási szerződését írták alá hétfőn a kézdiszentléleki kultúrotthonban. Az eseményen Kovászna Megye Tanácsának vezetősége, valamint Simion Crețu, a Központi Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója mellett Dan Popa, a Központi Régió Program Irányító Hatóságának igazgatója, továbbá az érintett települések polgármesterei is részt vettek.
Fotó: Tuchiluș Alex
A infrastrukturális fejlesztések tekintetében a megyei önkormányzat első jelentős uniós pályázata
a Kézdivásárhely és Kovászna közötti szakaszt érintette (61 millió lej értékben),
ezt követte az erdővidéki úthálózat korszerűsítése (163 millió lej értékben).
Most a 114-es, Kézdiszentléleket Lemhénnyel összekötő megyei út újjáépítése következik, amelynek értéke maghaladja a 183 millió lejt, azaz megközelítőleg 37 millió eurót.
Az összeg mintegy 80 százalékát az EU, 12 százalékát a román állam, 8 százalékát a megyei tanács biztosítja.
– húzta alá Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
Fotó: Tuchiluș Alex
Simion Crețu igazgató a térség fejlődéséről beszélt, és kiemelte, hogy a Románia középső részén elhelyezkedő régió jelentős gazdasági potenciállal rendelkezik, de a közlekedési infrastruktúra továbbra is komoly kihívásokat jelent, ezért is fontos ez, és az ehhez hasonló beruházások.
„A pályázat ötlete 2020-ban született, és 2029 júliusa a projekt határideje.
– mutatott rá Henning László, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke. Hozzátette, a fejlesztéssel tízezer ember mobilitása javul, de a turisztikai szempontok is fontosak. Ebben a térségben található például a nemrég felújított Szent Mihály-hegyi templom, ahová a korszerűsítés alkalmával bicikliút is épül.
Fotó: Tuchiluș Alex
A fejlesztés attól válik különlegessé, hogy okos és környezetbarát utat építenek. Amint azt Tamás Sándor elmondta:
Egy csomortáni és esztelneki hidat felújítanak, egy kézdiszentlélekit pedig újjáépítenek. A beruházás részeként továbbá:
három elektromosautó-töltőállomás,
három e-bike töltőpont,
két kerékpár-szervizállomás,
valamint 16 új autóbusz-megálló is épül.
Öt községet, kilenc települést szel át a 114-es megyei út
Fotó: Tuchiluș Alex
A közlekedés biztonságát és a teherforgalom szabályozását szolgálja majd a beépített tengelysúlymérő-rendszer, valamint a korszerűsített közvilágítás. Emellett
A Központi Régió Program finanszírozásával megépülő „okosút” Kézdiszentlélek községből indul, áthalad Kézdiszentkereszt, Bélafalva, Kurtapatak, Esztelnek, Csomortán, Kézdialmás településeken, és Lemhénynél, a 11-es országút kereszteződésénél ér véget.

Háromszék első okos és egyben zöld útszakaszát alakítják ki a közeljövőben a Kézdiszentléleket Lemhénnyel összekötő, 114-es számú megyei út mentén.
Az érintett települések polgármesterei is jelen voltak
Fotó: Tuchiluș Alex
Ún. okosút fogja összekötni a kézdiszéki községeket
Fotó: Tuchiluș Alex
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
szóljon hozzá!