
Az útszakasz mentén három töltőállomást is kialakítanak
Fotó: Haáz Vince
Háromszék első okos és egyben zöld útszakaszát alakítják ki a közeljövőben a Kézdiszentléleket Lemhénnyel összekötő, 114-es számú megyei út mentén. A beruházás kerékpársáv kialakítását, elektromosautó-töltők felszerelését és a közlekedésbiztonság növelését szolgáló eszközök beépítését foglalja magába.
2024. február 23., 18:212024. február 23., 18:21
Jakab István Barna, Kovászna Megyei Tanácsának alelnöke közölte, elkészült a modernizáláshoz szükséges műszaki terv, amelynek értelmében
az út mellett kerékpársávot alakítanak ki;
három töltőállomást hoznak létre az elektromos meghajtású járművek számára;
a gyalogátkelők intelligens megoldásokkal lesznek ellátva, akárcsak a közvilágítás;
ugyanakkor a forgalom intenzitásának és az autók súlyának mérésére szolgáló mérőállomást is felszerelnek.
A mintegy 30 millió euróra becsült beruházást európai uniós finanszírozásból valósítanák meg – tette hozzá.
A 19 kilométer hosszúságú útszakasz az ún. Szentföld nyolc települését köti össze, Kézdiszentlélekről indulva érinti Kézdiszentkeresztet, Bélafalvát, Kurtapatakot, Esztelneket, Csomortánt, Kézdialmást, míg végül Lemhényben becsatlakozik a 11-es országútba.
Kovászna Megye Tanácsa a környék turisztikai potenciálja miatt döntött az út korszerűsítése mellett, ugyanakkor az is szempont volt, hogy folytonos bicikliúttal kössék össze Kézdiszék településeit. A Kézdiszentlélek és Lemhény között kialakítandó kerékpársáv csatlakozik majd az Ozsdola felé vezető községi úthoz, ahonnan tovább lehet kerekezni Gelence, majd Szentkatolna irányába. Innen egy újabb kerékpárút visz majd Kézdivásárhelyre, a céhes városból pedig vissza Kézdiszentlélekre.
így a kerékpáros útvonal kialakításának a vidék turizmusára is pozitív hatása lehet – érvelt a projekt 2022 novemberi bejelentésekor Tamás Sándor megyei tanácselnök.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
szóljon hozzá!