Normális egészségügyi elláshoz sem juthatnak a nyomornegyedekben élő emberek. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Annak, aki barakkban, vagy rongyokból, deszkákból és kartonból összetákolt kunyhóban lakik, szinte lehetetlen egy kórházban, vagy szakrendelőben időpontot foglalnia, ha valamilyen betegsége van. Ez csak egyik problémája az informális telepeken, mélyszegénységben élő több ezer embernek, akiknek helyzetére több székelyföldi városban is megoldást kell találni.
2023. január 02., 21:142023. január 02., 21:14
Marosvásárhely szegénynegyedeinek lakóit, azok egészségügyi állapotát, szociális helyzetét térképezte fel nemrég a Divers Egyesület, Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala szociális igazgatóságának támogatásával. Koreck Mária, a Divers Egyesület elnöke elmondta:
Ehhez hasonló a Maros partján található barakksor, valamint a Băneasa utca. „Majdnem minden a lakhatásból indul, abból, hogy hol lakik a család, milyen körülmények között, van-e vize, van-e gáz és elektromos áram, vagy fűtés a lakásban” – magyarázta a szociális problémákra megoldást kereső civil szervezet elnöke, aki elmondta:
Márpedig ezeknek az emberek több egészségügyi problémával is küzdenek. „Van egy kislány, akinek már egy hónapja próbálunk időpontot foglalni, de még mindig nem sikerült” – mondta Koreck.
A témával kapcsolatos sajtótájékoztatón arra is kitértek, hogy a barakkok és a szociális lakások lakói között is nagy különbség van, ami az egészségi állapotukat illeti, bár
Andreia Moraru, a szociális igazgatóság vezetője elmondta, a törvény adta lehetőséggel élve támogatják azokat a civil szervezeteket, amelyek a szociális kérdések megoldását vállalták. A Divers Egyesülettel közösen Sepsiszentgyörgyön és Resicabányán tekintették meg azokat a helyi megoldásokat, amelyek pozitív változást hoztak a mélyszegénységben élők számára. Mindkét városban a polgármesteri hivatal városi lakásokat vásárolt piaci áron, amelyekbe a rászorulókat költöztette. „Ezek olyan pozitív példák, amelyek a gyakorlatban működnek” – mondta Andreia Moraru, aki arra is kitért, hogy Marosvásárhelyen két szempontot kell figyelembe venni:
A munka a hivatal és a civil társadalom összefogásával folytatódik, a szociális nehézségekre folyamatosan keresik a megoldást – hangzott el.
Kilenc éves kiskorút gázolt el egy 45 éves sofőr csütörtök délután a Maros megyei Mezőcsáváson.
Országos tanévnyitóbojkottot hirdettek szeptember 8-ára a pedagógusi szakszervezetek. Székelyföldön is vannak olyan tanintézetek, ahol nem szerveznek ünnepélyes tanévnyitót, de az osztályokban fogadják a diákokat a tanév első napján.
Jó ütemben haladnak a munkálatok Marosvásárhelyen az égési sérültek kezelésére szolgáló központnál és az új szívkórháznál. Már a felszerelés, berendezés megvásárlása is folyamatban van. Jövőre mindkét kórházban elkezdődhet a gyógyítás.
Emberölési kísérlettel gyanúsítanak egy fogvatartottat, aki a giurgiui börtönben egy rögtönzött, fémből készített késsel megsebesített egy másik rabot.
A legfelsőbb bíróság csütörtökön közölte, hogy bíráik egyöntetű döntése értelmében megtámadják az alkotmánybíróságon a bírák és ügyészek nyugdíjazási feltételeit módosító jogszabályt.
Románia támogatja az Oroszország elleni újabb szankciók elfogadását – írta egy csütörtöki X-bejegyzésben Nicușor Dan államfő.
Jóváhagyta a kormány csütörtöki ülésén a tanulói ösztöndíjak odaítélésének módszertanát. A kormányhatározat négy típusú ösztöndíjról rendelkezik.
Rakonczay Gábor extrém sportoló, kétszeres Guinness világrekorder és többszörös magyar rekorder érkezik erdélyi előadássorozatra szeptember elején.
A legfelsőbb bíróság megtámadja az alkotmánybíróságon a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezetet, amelyért a kormány felelősséget vállalt a parlamentben – értesült csütörtökön az Agerpres hírügynökség.
Sérülést és komoly károkat okozó baleset történt szerda délután Kápolnásfaluban. Egy ittasan vezető személy ütközött kerítésnek, majd egy fának.
szóljon hozzá!