
Az RMDSZ sem vonja vissza a kétnyelvű utcanévtáblákra vonatkozó határozatát. Archív
Fotó: Haáz Vince
A végsőkig kitartunk az utcanevekről szóló határozatunk mellett – nyilatkozta a marosvásárhelyi RMDSZ elnöke, Vass Levente, annak kapcsán, hogy a prefektus az elmúlt napokban törvénytelennek minősítette a kétnyelvű utcanevekre vonatkozó helyi tanácsi határozatot, és annak visszavonását kérte.
2017. december 11., 13:082017. december 11., 13:08
2017. december 11., 13:232017. december 11., 13:23
„Semmilyen valós és egyértelmű jogalapot nem jelöl meg a Maros megyei prefektus átirata, amelyben megtámadta a marosvásárhelyi RMDSZ utcanevekre vonatkozó határozatát. Kezdeményezésünk kidolgozásakor minden jogi, formai és tartalmi hiba elkerülésére odafigyeltünk, és a prefektus kifogásait nem tartjuk megalapozottnak, ezért határozatunkat készek vagyunk jogi úton megvédeni. A harmonikus és békés együttélés érdekében, az egymás iránti tisztelet jegyében az utcanévtáblák ügyére végérvényesen pontot kell tenni, és erre az RMDSZ javaslata jelenti a megoldást” – fogalmazott a marosvásárhelyi RMDSZ elnöke.

Törvénytelennek minősítette mind a két, a kétnyelvű utcanevekre vonatkozó marosvásárhelyi önkormányzati határozatot a prefektusi hivatal, és kérte, hogy 30 napon belül vonják vissza azokat. A Szabad Emberek Pártja nem hajlandó ezt megtenni.
Vass Levente elmondta, a prefektus átirata, amelyet a napokban kapott kézhez a városi RMDSZ, sokkal inkább mondvacsinált kifogásokkal, mintsem törvényes alappal igyekszik alátámasztani, hogy miért törvénytelen, hogy Marosvásárhelyen az önkormányzat utcákat nevezzen át.
„Azt hozza fel határozatunk ellen, hogy valójában nem is átnevezni, csak lefordítani akarjuk az utcaneveket, illetve hogy
A kezdeményezésünk ellen emelt kifogások számunkra azt bizonyítják, hogy a prefektúra jogász csapata is belátta, nem tud olyan törvényi előírást találni, amelynek ellentmondana az RMDSZ határozata.”
Vass elmondta, a szövetségnek nem áll szándékában visszavonni az utcanevekre vonatkozó helyi tanácsi határozatát, ezért közigazgatási perre készül, amelybe az RMDSZ érintett félként fogja kérni felvételét.
Egyébként a Szabad Emberek Pártja sem hajlandó visszavonni a kétnyelvű utcanévtáblákra vonatkozó határozatát, amelyet szintén megtámadott a prefektus, és készek a közigazgatási bíróságon megvédni azt.
Segesváron német utcanévtáblák
A marosvásárhelyi kétnyelvű utcanévtáblákra vonatkozó döntések megtámadását kommentálva Hans Hedrich, a Fejleszthető Segesvár Egyesület elnöke gúnyos Facebook-bejegyzésében felhívja a prefektus figyelmét, hogy Segesváron, a várban német nyelvű utcanévtáblák is vannak, évek óta, s ez senkit nem zavar. Azt is megjegyzi, hogy a népszámlálási adatok szerint a városban már csak alig kétszáz szász él, mégis megengedték nekik, hogy anyanyelvükön is feliratozzák a vár utcáit.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
szóljon hozzá!