
Az érintett területen nem akartak társasházakat a már ott lakók. Archív
Fotó: Pinti Attila
Több évre visszanyúló lakossági tiltakozás hatására változott meg Csíkszeredában a Tanorok utca egyik részének beépítését szabályozó rendezési elképzelés. Miután az ott lakók nem fogadták el, hogy egy vállalkozás társasházakat szeretett volna építeni, és a telek nagy részét is megvásárolták, a cég lemondott a projektről, saját területét eladta, az övezetre pedig családi házak építését előirányzó rendezési terv készült.
2024. március 03., 13:162024. március 03., 13:16
Kétszeri, még 2018-ban kezdődött lakossági tiltakozás gátolta meg, hogy a város északi részén, a még részben beépítetlen Tanorok utca egyik, családi házas övezetében társasházak épüljenek. Az ügy először majdnem hat éve kapott figyelmet, amikor egy övezeti rendezési terv (PUZ) számára
Nemcsak azért tiltakoztak az akkor még lakóparknyi méretre, 4 hektárra tervezett társasházak építése ellen, mert az szerintük az autós forgalom jelentős növekedését és elégtelen közműellátást eredményezett volna, hanem mert szerintük a városrész képe jelentősen megváltozott volna a társasházak megjelenésével.

Hetvenhatan írták alá a csíkszeredai Tanorok utcából és környékéről azt a beadványt, amelyben a készülő övezeti rendezési terv különböző előírásait kifogásolták. A beadványt több állami intézményhez is eljuttatták.
Noha az akkori tiltakozás miatt – amelynek egy közvitán is hangot adtak a lakók – az elképzelés megtorpant, a folyamat nem állt le, 2021-ben 2 hektáros telekre készíttetett a vállalkozás a földszint mellett egy emelettel és manzárddal vagy visszahúzott tetőtérrel tervezett társasházas beépítést is tartalmazó dokumentációt. Ez viszont az érintett területből csak 0,7 hektárt jelentett volna, a cég tulajdonát, mert a többi 1,3 hektár időközben a társasházakat ellenző szomszédság tulajdonába került.
Az újabb, 2021-es közvitán körvonalazódott a patthelyzet, a lakók ráadásul egy másik rendezési tervhez kapcsolódó dokumentációt is készíttettek ugyanarra a területre, amely családi házak építését irányozta elő.

Többszöri lakossági tiltakozást váltott ki az az elképzelés, amely szerint egy vállalkozó társasházakat építene a csíkszeredai Tanorok utca beépítetlen részén. Az ott lakók nemcsak ellenzik az újabb rendezési tervet, hanem egy másik változatot is készíttettek, és azt szeretnék elfogadtatni.
Az azóta eltelt években ez utóbbi tervezet megfelelő formát öltött, és tavaly októberben az alacsony beépítésű házak övezeti rendezési tervéről közvitát is tartottak. Ehhez a lépéshez az is kellett, hogy az érintett 2 hektáros terület tulajdonviszonyai ismét változzanak.
Korodi Attila polgármestertől tudjuk, hogy
Kérdésünkre Bors Béla alpolgármester elmondta, a dokumentációt az önkormányzat urbanisztikai szakbizottsága is véleményezte, volt néhány észrevétel, amelynek alapján változtattak rajta, és nemsokára ismét átnézik. Ha minden rendben lesz, akkor kihirdetése után egy következő tanácsülésen a képviselő-testület el is tudja fogadni.
Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely, Csíkszereda és Székelyudvarhely után Gyergyószentmiklóson is utcára vonultak a kormány adóemelési intézkedései ellen tiltakozva szombaton.
Az indokolatlan segélyhívások száma az elmúlt években csökkent, de továbbra is magas – tájékoztatott szombaton a Különleges Távközlési Szolgálat.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a hét folyamán országszerte végzett ellenőrzései során 1080 bírságot szabott ki, összesen több mint 6,6 millió lej értékben – tájékoztatott szombaton az intézmény.
Szarvas, farkas, medve, őz és vaddisznó, vagyis az Erdélyben is élő nagyvadak díszítik a székelykeresztúri Hubertus Vadásztársaság nemrég felavatott zászlaját. A társulat vezetősége közli, hogy csapatuk összetartozását is szimbolizálja a lobogó.
Hetven évvel a fakó keselyűk eltűnése után végre úgy tűnik, minden feltétel adott hozzá, hogy visszatelepítsék a fajt Romániába. Dögevőként a keselyűk – habár emberi megítélésük sokszor negatív – fontos egészségügyi szerepet töltenek be.
Őrizetbe vették pénteken az ügyészek az anyját a vagyonáért megölő Szeben megyei nő másik tettestársát.
A kürpödi család egyetlen túlélő gyermekét sürgősségi eljárással nevelőszülői gondozásba helyezték, miután a másik négy testvér meghalt, kettő vízbefúlás, kettő pedig tüdőgyulladás szövődményei miatt.
A Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezete: a 13 év alatti gyermekek számára teljesen tiltsák meg a közösségi médiához való hozzáférést, a 13 és 15 év közötti gyermekek számára pedig csak szüleik hozzájárulásával engedélyezzék azt.
45 éves korában meghalt Kontra György, az MTVA munkatársa, az M1 híradó bemondója.
Babatápszereket hívnak vissza a Bacillus cereus baktérium által termelt cereulid toxin jelenlétének gyanúja miatt – figyelmeztetett az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).
szóljon hozzá!