Eltérő álláspontok. Augusztus ötödikén közvitát tartanak
Fotó: Pinti Attila
Többszöri lakossági tiltakozást váltott ki az az elképzelés, amely szerint egy vállalkozó társasházakat építene a csíkszeredai Tanorok utca beépítetlen részén. Az ott lakók nemcsak ellenzik az újabb rendezési tervet, hanem egy másik változatot is készíttettek, és azt szeretnék elfogadtatni. A vállalkozó nem érti az ellenkezés lényegét, mert szerinte az egész övezet és az infrastruktúra is fejlődhetne.
2021. július 31., 12:182021. július 31., 12:18
A helyszín Csíkszereda északi része, pontosabban a Csíktaploca és a Nagyrét utca közötti terület, az utcanévadó Nagyrét. Ez a részben beépített, városközponttól sem túl távoli belterület egyik legjobb lehetőség a város további terjeszkedésére, ingatlanfejlesztésre. Az elmúlt évtizedekben lakóházak tucatjai épültek ott, és bőven van hely még ezt folytatni.
Az előzményekhez tartozik egy 2018-ban készült övezeti rendezési terv (PUZ) számára az érdekelt vállalkozás által készíttetett dokumentáció, amely ellen az ott lakók egy 76 aláírással ellátott tiltakozó beadványt juttattak el több illetékes intézményhez. Nemcsak azért tiltakoztak a társasházak tervezett építése ellen, mert az szerintük az autós forgalom jelentős növekedését és elégtelen közműellátást eredményezett volna, hanem azért is, mert úgy tartják, a városrész képe jelentősen megváltozhat a társasházak megjelenésével.
„Én a házamat 2011–12-ben építettem. Az akkori övezeti rendezési terv csak kertes családi házak építését tette lehetővé, szigorú megkötésekkel, természetes anyagokból, földszint plusz manzárd kialakítással (P+M). Mindenki így épített. Miután a vállalkozó megvásárolta a kérdéses területet a házam mellett, 2015 táján, a 4 hektárra (a város ekkora felületre kérte akkor) készülő övezeti rendezési terv (PUZ) tartalmazta a magasabb beépítést és társasházakat, azaz a földszinthez egy emeletet és manzárdot vagy visszahúzott tetőteret (P+1+M/R). Noha ezt az időközben felfüggesztett általános városrendezési terv (PUG) is tartalmazta, amely akkor készült, amikor én és szomszédaim már építkeztünk,
Ez oda vezetett, hogy amikor a 4 hektár négy sarkára kitűzték a PUZ-t bemutató táblákat, a tulajdonosok felszólították, hogy ezeket vigyék el. Mi akkor tiltakoztunk, mert a vállalkozó által a 4 hektárra elkészíttetett PUZ során nem konzultált a terület tulajdonosaival, csak »jó« árat ajánlott nekik. Az akkori közvitán elmondtuk, annak ellenére, hogy a tanács előírása szerint a PUZ készítőjének a tulajdonosokkal kell konzultálnia, és csak akkor lehet véglegesíteni a tervet, ha beleegyeztek, ez nem történt meg” – tért ki az előzményekre Mihály István, a tiltakozókat képviselő egyik szomszéd.
Fotó: Pinti Attila
Időközben ő és négy szomszédos lakos területet vásároltak a vállalkozóé mellett, elmondása szerint azért is, hogy tudjanak beleszólni a fejlesztésbe. „Azóta a város kötelezővé tette, hogy legalább 2 hektárra lehessen PUZ-t készíteni, ennek ellenére ők leadtak egy PUZ tervezetet a saját területükre, a 70 árra, társasházak építésére. Ezt a tanács elutasította, kérve, hogy a 2 hektárra készüljön. Ezen 2 hektáron én és a társaim 1,3 hektárral tulajdonosok vagyunk – ennek ellenére ő a múlt hónapban 2 hektárra készített tervet anélkül, hogy minket, a többségi tulajdonosokat megkeresett volna. Az egésznek nincs létjogosultsága, mert a mi beleegyezésünk is szükséges” – vázolta.
Az ott lakók és a 4 hektáros terület többségi tulajdonosai – akiknek birtokában összesen 3,3 hektár van – most azt szeretnék elérni, hogy ne a 0,7 hektárt birtokló befektető pénzügyi érdekei határozzák meg a zóna további fejlődését, hanem azok, akik ott élnek – érvelt Mihály István. Ennek érdekében új beadványt juttattak el a polgármesteri hivatalhoz, amelyet a Tanorok mellett a Tó és Taploca utcaiak is támogattak 157 aláírással. Ebben
A polgármesteri hivatal arról értesítette őket, hogy elutasította a befektető által 0,7 hektárra leadott PUZ-t, amely nem felelt meg a területre kiadott urbanisztikai szabályozásoknak, ugyanakkor a tervtanács véleményezésére bocsátotta a befektető által leadott új, immár 2 hektárra szóló PUZ-t, és meghívta őket az augusztus 5-i közvitára.
– közölte a panaszos. Szerinte az egységes lakóház-övezetbe urbanisztikai szempontból sem találnak az építeni tervezett háromszintes, lapos tetős társasházak. Megjegyezte, tudatában vannak, hogy egyezség nélkül nem lehet eldönteni a kérdéses 2 hektár sorsát, ezért megegyezésre törekednek. ,,Üzleti szempontból úgy éri meg, ha az ember minél kisebb területre minél több négyzetmétert épít be. Az egy pénzkereseti lehetőség, mi azt szeretnénk, hogy a lakókörnyezet maradjon meg a jelenlegi formában. Ezért mi is anyagi áldozatot hoztunk, amikor megvásároltuk utólag a terület nagy részét” – összegzett Mihály István.
A társasházak építését kezdeményező vállalkozó, Mihályfalvi Zoltán szerint ők négy éve teljesen jó szándékkal keresték meg a polgármesteri hivatalt, hogy mutassanak egy zöldmezős felületet, ahol lehetséges ez a típusú ingatlanfejlesztés. ,,Ez megtörtént, megvásároltuk a telket, visszavonultunk. Elkészült a rendezési terv a városvezetés elvárásainak megfelelően, amikor szembesültünk az ellenzőkkel” – emlékezett, hozzátéve, nem akartak beleállni a konfliktusba, amely rossz irányba indult el. Hozzátette,
Számukra nagyon pozitív visszajelzések érkeztek egyébként a Stadion utcai ingatlan építése után is – vázolta. ,,Fenntartjuk, hogy ez nem csak nekünk jó, nemcsak azoknak a lakóknak, akik odaköltöznek, hanem közvetett fejlődést hoz az egész zónának. Ott pillanatnyilag nagy problémákkal küzdenek, inog az áramellátás, rossz a híd – de ezek általános problémák. A mindenkori városvezetés ezeket úgy tudja javítani, ha van egy potenciális fejlődés” – érvelt Mihályfalvi. Emlékeztetett, a város általános rendezési terve (PUG) ott engedélyezi a földszint és emelet, valamint manzárd, illetve visszahúzott tetőtér építését, ugyanakkor az övezeti rendezési tervvel (PUZ) ezt felülírni nem lehet, és fordítva sem. Ezért is tartja tévhitnek azt, hogy a jelenlegi kifogásolók ezt próbálják elérni.
Fotó: Pinti Attila
„A fáma nem szól arról, hogy miért nem éltek a PUG nyújtotta beépíthetőségi lehetőséggel a tiltakozók, ez nem is a mi dolgunk. Ez objektíven és jogilag egy lezárt kérdés, ez ellen lehet tiltakozni, de ez egy városi környezet, hiába akarjuk megidézni a múltat. Van, aki gazdálkodni szeretne, van, aki nem fogadja el, hogy ha jó áron akarja értékesíteni a területét, akkor le kell mondjon közterület számára az utak érdekében. Ki kell szakítani azt a mintegy 20 százalékot, amiből az utakat meg kell építeni – nem ő kell megépítse, majd megépülnek –, így lehet városi környezetben fejlődni. Ezt vagy elfogadjuk, vagy nem, ráerőltetni nem lehet senkire” – érvelt.
A vállalkozó megjegyezte, a rendezési terv által érintett 2 hektáros területen három szint beépíthetőségre van mód, ehhez viszont hozzá van rendelve egy 12 méteres magassági mutató is, ami jelenleg a szomszéd háztetőjének magassága.
– ismertette. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a kérdéses terület szomszédságában van egy másik parcella, ahol a PUG még nagyobb beépíthető szintmagasságot engedélyez, földszint, három emelet és manzárd létrehozásával. ,,Egy utca választ el attól, 7 méter. Akkor ott mi lesz, újabb feljelentés? Minket a terület tulajdonosai közül többen is megkerestek, számunkra ez sokkal előnyösebb lenne. A polgármesteri hivatal álláspontja, hogy egységesen kell kezelni a 2 hektáros övezetet, hogy az utakat szabályozzák le. Ha azokat a mutatókat, szabályokat betartom, amit nem én állapítottam meg, akkor nincs mitől tartanom. Ha ez a zóna dinamikusan fejlődik, a PUZ elkészül, mindenki jól jár. Akkor lesznek aszfaltozva az utak, korszerűsítik a hidat, a közműhálózatot, a projekt révén pedig egy nagy teljesítményű transzformátor fogja biztosítani a biztonságos áramellátást” – mutatott rá Mihályfalvi.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
1 hozzászólás