
A magyarellenességéről híres bloggernek szemet szúrtak a tanácsteremben és a polgármesteri irodában lévő magyar zászlók. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Exkluzív főcímmel jelentette be saját blogján Dan Tanasă, hogy a bukaresti törvényszék helyt adott az általa vezetett Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) keresetének, és arra kötelezik Gálfi Árpádot, Székelyudvarhely polgármesterét, hogy a Városháza belső tereiből távolítsa el a magyar zászlókat. Azokról a testvérvárosi ajándékzászlókról van szó, amelyeket a városvezető a saját irodájában és az Orbán Balázs tanácsteremben függesztetett ki.
2020. június 18., 18:012020. június 18., 18:01
Csütörtökön értesült Székelyudvarhely főjegyzője is arról, hogy a bukaresti törvényszék döntést hozott június 16-án az ADEC által benyújtott kereset ügyében, amelyben Tanasă arra kérte a törvényszéket: kötelezzék Székelyudvarhely polgármesterét, hogy
„Mivel több testvértelepülési kapcsolata van a városnak, úgy döntöttünk, hogy minden olyan ajándékot, amely szimbolikus, kiállítjuk különböző helységekbe, olyan helyekre, amelyeket nem lehet közhelyeknek minősíteni.
– hangsúlyozta Venczel Attila, Székelyudvarhely jegyzője. Ahhoz, hogy a polgármesteri iroda és a tanácsterem közhellyé minősüljön, külön, erre vonatkozó hatósági döntés szükségeltetik – magyarázta az illetékes. „Úgy gondoljuk, hogy a városháza épületében a polgármester irodája, valamint az önkormányzati testület ülésterme nem tekinthető a törvény értelmében közhelynek, mivel nem állnak állandóan a széles nyilvánosság rendelkezésére, a hivatali programon kívül nem látogathatók” – nyomatékosította újfent a jegyző.
A törvényszéki döntés alapját képező indoklást még nem kapta kézhez Székelyudvarhely városvezetése, a fellebbezés lehetőségéről (amelyre 15 nap áll a polgármester rendelkezésére) ezek után döntenek. „Úgy gondoljuk, hogy nem elfogadható és diplomatikus Székelyudvarhely városvezetésének a részéről, ha eltávolítanánk azokat az ajándékokat, amelyeket a város kapott. Sőt, tiszteletlenség lenne ez azokkal a közösségekkel szemben, amelyekkel kétoldalú nemzetközi megállapodást kötöttünk.
– magyarázta Venczel Attila. A főjegyző ugyanakkor fontosnak tartotta hozzáfűzni: minősíthetetlennek és mélységesen sértőnek, gyalázatosnak tartják a Tanasă vezette egyesületnek a Gálfi Árpáddal szemben felhozott „vádjait”. „Idézem az alperest: »Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere megrögzöttje az etnikai szeparatizmusnak, mert támogatja az úgynevezett Székelyföld függetlenségét, illetve középkori mentalitása megnyilvánulásaként helyezte el a magyar zászlót a városházán«.
– adott hangot felháborodásának a jegyző.
Az ügyben a városvezetőt is kerestük: Gálfi Árpád álláspontját Ember Attila, a polgármesteri hivatal referense tolmácsolta. „A polgármester úr a jogerős és már megfellebbezhetetlen bírósági végzéseket tartja be. Ez még nem jogerős. Akkor sem, ha Dan Tanasă úr már diadalittasan kürtöli világgá a megfellebbezhető döntéseket is” – közölte az illetékes. Hozzátette: amikor jogerőre emelkedik egy bírósági végzés, akkor Gálfi Árpád a döntés értelmében fog cselekedni.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
4 hozzászólás