
A magyarellenességéről híres bloggernek szemet szúrtak a tanácsteremben és a polgármesteri irodában lévő magyar zászlók. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Exkluzív főcímmel jelentette be saját blogján Dan Tanasă, hogy a bukaresti törvényszék helyt adott az általa vezetett Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) keresetének, és arra kötelezik Gálfi Árpádot, Székelyudvarhely polgármesterét, hogy a Városháza belső tereiből távolítsa el a magyar zászlókat. Azokról a testvérvárosi ajándékzászlókról van szó, amelyeket a városvezető a saját irodájában és az Orbán Balázs tanácsteremben függesztetett ki.
2020. június 18., 18:012020. június 18., 18:01
Csütörtökön értesült Székelyudvarhely főjegyzője is arról, hogy a bukaresti törvényszék döntést hozott június 16-án az ADEC által benyújtott kereset ügyében, amelyben Tanasă arra kérte a törvényszéket: kötelezzék Székelyudvarhely polgármesterét, hogy
„Mivel több testvértelepülési kapcsolata van a városnak, úgy döntöttünk, hogy minden olyan ajándékot, amely szimbolikus, kiállítjuk különböző helységekbe, olyan helyekre, amelyeket nem lehet közhelyeknek minősíteni.
– hangsúlyozta Venczel Attila, Székelyudvarhely jegyzője. Ahhoz, hogy a polgármesteri iroda és a tanácsterem közhellyé minősüljön, külön, erre vonatkozó hatósági döntés szükségeltetik – magyarázta az illetékes. „Úgy gondoljuk, hogy a városháza épületében a polgármester irodája, valamint az önkormányzati testület ülésterme nem tekinthető a törvény értelmében közhelynek, mivel nem állnak állandóan a széles nyilvánosság rendelkezésére, a hivatali programon kívül nem látogathatók” – nyomatékosította újfent a jegyző.
A törvényszéki döntés alapját képező indoklást még nem kapta kézhez Székelyudvarhely városvezetése, a fellebbezés lehetőségéről (amelyre 15 nap áll a polgármester rendelkezésére) ezek után döntenek. „Úgy gondoljuk, hogy nem elfogadható és diplomatikus Székelyudvarhely városvezetésének a részéről, ha eltávolítanánk azokat az ajándékokat, amelyeket a város kapott. Sőt, tiszteletlenség lenne ez azokkal a közösségekkel szemben, amelyekkel kétoldalú nemzetközi megállapodást kötöttünk.
– magyarázta Venczel Attila. A főjegyző ugyanakkor fontosnak tartotta hozzáfűzni: minősíthetetlennek és mélységesen sértőnek, gyalázatosnak tartják a Tanasă vezette egyesületnek a Gálfi Árpáddal szemben felhozott „vádjait”. „Idézem az alperest: »Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere megrögzöttje az etnikai szeparatizmusnak, mert támogatja az úgynevezett Székelyföld függetlenségét, illetve középkori mentalitása megnyilvánulásaként helyezte el a magyar zászlót a városházán«.
– adott hangot felháborodásának a jegyző.
Az ügyben a városvezetőt is kerestük: Gálfi Árpád álláspontját Ember Attila, a polgármesteri hivatal referense tolmácsolta. „A polgármester úr a jogerős és már megfellebbezhetetlen bírósági végzéseket tartja be. Ez még nem jogerős. Akkor sem, ha Dan Tanasă úr már diadalittasan kürtöli világgá a megfellebbezhető döntéseket is” – közölte az illetékes. Hozzátette: amikor jogerőre emelkedik egy bírósági végzés, akkor Gálfi Árpád a döntés értelmében fog cselekedni.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
4 hozzászólás