
A magyarellenességéről híres bloggernek szemet szúrtak a tanácsteremben és a polgármesteri irodában lévő magyar zászlók. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Exkluzív főcímmel jelentette be saját blogján Dan Tanasă, hogy a bukaresti törvényszék helyt adott az általa vezetett Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) keresetének, és arra kötelezik Gálfi Árpádot, Székelyudvarhely polgármesterét, hogy a Városháza belső tereiből távolítsa el a magyar zászlókat. Azokról a testvérvárosi ajándékzászlókról van szó, amelyeket a városvezető a saját irodájában és az Orbán Balázs tanácsteremben függesztetett ki.
2020. június 18., 18:012020. június 18., 18:01
Csütörtökön értesült Székelyudvarhely főjegyzője is arról, hogy a bukaresti törvényszék döntést hozott június 16-án az ADEC által benyújtott kereset ügyében, amelyben Tanasă arra kérte a törvényszéket: kötelezzék Székelyudvarhely polgármesterét, hogy
„Mivel több testvértelepülési kapcsolata van a városnak, úgy döntöttünk, hogy minden olyan ajándékot, amely szimbolikus, kiállítjuk különböző helységekbe, olyan helyekre, amelyeket nem lehet közhelyeknek minősíteni.
– hangsúlyozta Venczel Attila, Székelyudvarhely jegyzője. Ahhoz, hogy a polgármesteri iroda és a tanácsterem közhellyé minősüljön, külön, erre vonatkozó hatósági döntés szükségeltetik – magyarázta az illetékes. „Úgy gondoljuk, hogy a városháza épületében a polgármester irodája, valamint az önkormányzati testület ülésterme nem tekinthető a törvény értelmében közhelynek, mivel nem állnak állandóan a széles nyilvánosság rendelkezésére, a hivatali programon kívül nem látogathatók” – nyomatékosította újfent a jegyző.
A törvényszéki döntés alapját képező indoklást még nem kapta kézhez Székelyudvarhely városvezetése, a fellebbezés lehetőségéről (amelyre 15 nap áll a polgármester rendelkezésére) ezek után döntenek. „Úgy gondoljuk, hogy nem elfogadható és diplomatikus Székelyudvarhely városvezetésének a részéről, ha eltávolítanánk azokat az ajándékokat, amelyeket a város kapott. Sőt, tiszteletlenség lenne ez azokkal a közösségekkel szemben, amelyekkel kétoldalú nemzetközi megállapodást kötöttünk.
– magyarázta Venczel Attila. A főjegyző ugyanakkor fontosnak tartotta hozzáfűzni: minősíthetetlennek és mélységesen sértőnek, gyalázatosnak tartják a Tanasă vezette egyesületnek a Gálfi Árpáddal szemben felhozott „vádjait”. „Idézem az alperest: »Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere megrögzöttje az etnikai szeparatizmusnak, mert támogatja az úgynevezett Székelyföld függetlenségét, illetve középkori mentalitása megnyilvánulásaként helyezte el a magyar zászlót a városházán«.
– adott hangot felháborodásának a jegyző.
Az ügyben a városvezetőt is kerestük: Gálfi Árpád álláspontját Ember Attila, a polgármesteri hivatal referense tolmácsolta. „A polgármester úr a jogerős és már megfellebbezhetetlen bírósági végzéseket tartja be. Ez még nem jogerős. Akkor sem, ha Dan Tanasă úr már diadalittasan kürtöli világgá a megfellebbezhető döntéseket is” – közölte az illetékes. Hozzátette: amikor jogerőre emelkedik egy bírósági végzés, akkor Gálfi Árpád a döntés értelmében fog cselekedni.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
4 hozzászólás