Fotó: Orbán Orsolya
A tavalyi első elnökválasztási forduló eredményeinek érvénytelenítése is bekerült az amerikai külügyminisztérium Romániára vonatkozó emberi jogi jelentésébe – számolt be az Agerpres.
2025. augusztus 13., 09:362025. augusztus 13., 09:36
Az intézmény honlapján kedden közzétett dokumentum felidézi: az alkotmánybíróság 2024. december 6-án érvénytelenítette a november 24-i első forduló eredményeit. A bírói testület arra hivatkozott, hogy „számos szabálytalanság és a választási törvények többszörös megsértése (...) veszélyeztette a választási kampány átláthatóságát”, ami megkérdőjelezte a választások tisztaságát.
– állapította meg az amerikai külügyminisztérium.
A jelentés felidézi azt is, hogy az alkotmánybíróság szerint az elnökválasztást a közösségi oldalakon zajló orosz információs művelet befolyásolta, de
A dokumentum a jelentősebb 2024-es romániai emberi jogi problémák között említi a véleménynyilvánítás szabadságának korlátozásáról szóló jelentéseket, az antiszemita indíttatású bűncselekményeket, erőszakos cselekményeket vagy erőszakkal való fenyegetéseket.
A kormány meggyőző lépéseket tett az emberi jogi visszaéléseket elkövető tisztviselők azonosítására és megbüntetésére, de egyes esetekben a hatóságok nem jártak el megfelelően, és a büntetlenség problémát jelentett – olvasható a jelentésben.
Összefogás ünnepére hívják az udvarhelyszékieket augusztus 20-án, 17 órától Székelyudvarhely főterére a Székelyföldi Búzaösszeöntés és az új kenyér ünnepe alkalmából.
Bővített kapacitással, a teljes rendelkezésre álló vagonpark kihasználásával közlekednek az utasszállító vonatok az augusztus 15–17-i hosszú hétvégén – közölte kedden honlapján a román állami vasúttársaság személyszállító vállalata (CFR Călători).
Több mint 11 ezer hektár területet ellenőriznek idén Hargita megyében a mezőgazdasági támogatásokat igénylő gazdák földjei közül. Az ellenőrzések miatt biztos, hogy nem fognak késni a támogatáselőlegek, hangsúlyozta az APIA megyei igazgatója.
Közvitára bocsátotta kedden az oktatási minisztériumi a jövő évi képességvizsgák, a középiskolai felvételik és az érettségi vizsgák menetrendjét.
Két, egymástól független személy eltűnését hozta nyilvánosságra a Maros megyei rendőrség kedd este. Egy idős nőt és egy 15 éves fiút keresnek. Arra kérnek mindenkit, ha bármit tudnak róluk, jelezzék a hatóságoknak.
Románia akkor mondott le az euró bevezetésének céldátumáról, amikor szabadjára engedte a költségvetési hiányt, ami egy politikai döntés volt – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
3,3 millió lej kincstári hitel felvételével rendezi a távhőszolgáltató adósságát Gyergyószentmiklós önkormányzata. Emellett a költségvetés módosítással irányoztak elő pénzt tömbházfelújításhoz és egy bentlakás felújításához.
Az első deficitcsökkentő csomagba foglalt intézkedésekkel jelentős lépést tett a kormány, de ezeket követnie kell egy második és egy harmadik csomagnak is – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján a Román Nemzeti Bank kormányzója.
A szaknak megfelelő kötelező tantárgy keddi írásbeli érettségi vizsgáján 15 780 diák vett részt, 24-et közülük csalás vagy csalási kísérlet miatt kizártak – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
szóljon hozzá!