
Hankó Balázs itthon érezheti magát Háromszéken, hiszen felmenői révén felső-háromszéki
Fotó: Tuchiluș Alex
A háromszéki intézményeknek szüksége van a Magyarországon már meglévő tudásra és a rendszerben való gondolkodás megtanítására – hangzott el Sepsiszentgyörgyön szerdán, Hankó Balázs magyar művelődési és innovációs miniszter látogatásán.
2025. január 08., 16:452025. január 08., 16:45
A sepsiszentgyörgyi városházán Antal Árpád polgármester és Tamás Sándor megyei tanácselnök, Fejér László Ödön és Kondor Ágota szenátorok jelenlétében a háromszéki művelődési intézmények képviselőivel találkozott a magyar miniszter, akit elkísért Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár, dr. Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, felnőtt- és szakképzésért felelős államtitkár, valamint Kardosné Gyurkó Katalin generációk közötti együttműködésért felelős miniszteri biztos.
Antal Árpád a családpolitikai intézkedéseket sürgette a fiatalok helybentartása érdekében
Fotó: Tuchiluș Alex
Hankó Balázs – aki elődei révén erős felső-háromszéki gyökerekkel rendelkezik – miniszterré kinevezése óta harmadszor látogatott a Székelyföldre, a szentgyörgyi összejövetel előtt Kató Béla nyugalmazott református püspökkel és Tonk Mártonnal, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektorával is egyeztetett arról, milyen változások várhatók, illetve mit tehet a háromszéki közösség érdekében a magyar kormány a felsőoktatás terén.
A magyar miniszter és küldöttsége , valamint Antal Árpád polgármester a szentgyörgyi városháza előtt
Fotó: Tuchiluș Alex
Mint a találkozón a miniszter felvázolta, e tárgyalásokon szó esett arról, hogy szükség van Erdélyben a védőnői képzésre, amit a Sapientia felvállalna, mint ahogy a nagy hiányszakmának számító restaurátorok képzését is. A magyar kormány ezt is támogatja, akárcsak azt a célt, hogy az egyetem az ország tíz legjobb felsőoktatási intézménye közé kerüljön.
Jó hangulatú és operatív megbeszélés volt
Fotó: Tuchiluș Alex
A megbeszélésen Tamás Sándor mutatta be a miniszternek a megjelenteket: a Székely Nemzeti Múzeum, a Kovászna Megyei Művelődési Központ, a Tamási Áron Színház, a Vigadó Művelődési Központ, a megyei könyvtár, a tanfelügyelőség és a szociális ellátási és gyermekvédelmi igazgatóság, a Kanta Szakképző Központ vezetőit.
A tanácselnök közölte, a megyei önkormányzat 2025-öt a gyermekek évének nyilvánítja és több programot indít az érdekükben. Az is nyilvánvaló lett, hogy a magyar kormány is elsődlegesen a jövő nemzedékre fókuszál, illetve arra, hogy a legszélesebb társadalmi rétegekhez elérjen a kultúra: ezért
illetve fogadják más társulatok vendégjátékát, valamint hogy a gyerekeket, fiatalokat a lehető legnagyobb mértékben megnyerjék a színháznak és a múzeumoknak.
Fotó: Tuchiluș Alex
Kondor Ágota megemlítette, a megyei önkormányzat azt tervezi, hogy családos programokat szervez a Kovászna megyei értékek (többek között kulturális intézmények, múzeumok) megismertetésére.
Antal Árpád polgármester a családpolitikai intézkedésekről szólva kijelentette, azokat a történelmi egyházakon keresztül lehetne működtetni, de sürgős életbe léptetni azért is, hogy a fiatalok helyben maradjanak, hiszen csökken a szülőképes korú nők száma.
Szó esett még arról, hogy
tudományos kutatók és irodalmi előadások helyi megszervezéséhez, a népfőiskola szálláshelyeinek bővítéséhez, a szórványprogram korrigálásához, illetve rendszeres egészségügyi szűrések szervezéséhez – ezeket mind feljegyezte Hankó Balázs és kísérete.
Elsősorban a kultúra, másodsorban a fiatalok és a vidékiek kultúrához való hozzáférése volt a fókuszban
Fotó: Tuchiluș Alex
Mindent összevetve, a háromszéki intézményeknek szüksége van a Magyarországon már meglévő tudásra, a rendszerben való gondolkodás megtanítására és az intézmények rendszerbe kapcsolására – fogalmazott Tamás Sándor.
2025 meghatározó év Románia és az erdélyi magyar közösség számára: új politikai helyzet alakult ki, miközben Európát háború és gazdasági bizonytalanság terheli. Magyarországon választások közelegnek – a belpolitikai viták Erdélyben is érzékelhetők.
Erdély szívében, a Torockói-hegység peremén húzódik egy sziklakanyon, amelyet a természet évmilliók alatt faragott a saját arcára. Ez a Tordai-hasadék.
A földön 300 millió keresztény szenved állami elnyomásban vagy terrorszervezetek támadásaitól. Az erdélyi örmény gyökerekkel büszkélkedő Azbej Tristánnal, a Hungary Helps program megvalósításáért felelős államtitkárral Kézdivásárhelyen beszélgettünk.
A parajdi sóbánya katasztrófájáról, a távolsági buszjáratok működtetésének újragondolásáról, a megyei hulladékgazdálkodásról esett szó többek között a Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnökével való év végi beszélgetésen.
Még karácsony előtt átadják a forgalomnak a moldvai (A7-es) autópálya Focșani és Adjud közötti szakaszát – jelentette be a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Országszerte több mint 7 millió lej értékben rótt ki bírságot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a december 15. és 19. között végzett ellenőrzések nyomán.
Idén csaknem 3,6 millió peres ügyet tárgyaltak a romániai bíróságok, miközben a bírói álláshelyek közel 20 százaléka nincs betöltve – közölte pénteken a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM).
Pénzügyi bizonytalanságok és kormányzati megszorítások jellemezték Csíkszereda 2025-ös esztendejét, amelyet Korodi Attila polgármester az év utolsó rendes havi tanácsülésén értékelt pénteken.
Ünnepélyes díjátadón ismerte el Hargita megye tanácsa a megye három tűzoltóját és két kiváló sportolóját. Az ülés alatt költségvetésről, európai uniós projektekről és útépítésről is tárgyaltak a megye önkormányzati képviselői.
Évente 859 barnamedve kilövését tennék lehetővé Romániában az RMDSZ törvénytervezete. Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes sepsiszentgyörgyi látogatásán beszélt a medvekilövési kvóta megduplázását célzó javaslat részleteiről.
szóljon hozzá!