
Kilencven napra érvényes a piros rendszám, ezalatt forgalomba lehet íratni az autót
Fotó: Barabás Ákos
Azok az autótulajdonosok, akik forgalomba szeretnék íratni frissen vásárolt használt autójukat, Hargita megyében – más megyékhez képest – hosszú ideig várakozni kényszerülnek. A végleges rendszámtábla kiváltása jelenleg két hónapba is beletelhet.
2017. augusztus 08., 22:092017. augusztus 08., 22:09
2017. augusztus 08., 22:262017. augusztus 08., 22:26
Még az ideiglenes, piros rendszámtáblára is tíz napot kell várni, tudtuk meg több használtautó-vásárlótól, akiket bosszant az ügyintézés lassúsága. Egy székelyudvarhelyi autóvásárló arra panaszkodott, hogy
Mások azt kifogásolják, hogy nem tudnak Magyarországra utazni, az ország határain túlra ugyanis ideiglenes rendszámtáblával nem engedik át a járművet.
A bejegyzési időszak elhúzódásának okáról Adrian Pănescutól, a Hargita megyei prefektusi hivatal szóvivőjétől érdeklődtünk. Elmondta, hogy nem tud véleményt mondani más megyék gépjármű-bejegyzési rendszeréről, de Hargita megyében valóban nagyon hosszú a folyamat. Megjegyezte, mindmáig
Úgy véli, a maradék harminc-negyven százalék valahogy másképp oldja meg a beíratást, de ezt nem közlik az irodával. A piros rendszámokra ugyan várni kell tíz napot, de ez év elejétől már nem háromszor harminc napra állítják ki azokat, hanem egyszer, és az kilencven napra érvényes. A közszolgálat alkalmazottai sem érzéktelenek a lakosság igényeire:
– tette hozzá a szóvivő. Pănescu megjegyezte azt is, hogy akik nem jelentkeznek az előjegyzett időpontban, nem adhatják át a helyüket a soron következő igénylőnek, a rendszer nem teszi ezt lehetővé. A számítógépes programot egyébként ingyenesen készítette egy programozó az iroda számára. Egyelőre nincs egy országosan egységes szoftver, amellyel dolgozhatnak, minden megye a saját rendszerét használja. Egy professzionális program megvásárlására viszont nincs pénz Hargita megyében.
– fogalmazott a szóvivő. További problémaként hozzáfűzte, az a néhány alkalmazott sem helyettesíthető, aki dolgozik az irodában. „Ha valaki jövő hónapban nyugdíjba megy tőlünk, még versenyvizsgát sem hirdethetünk, hogy új alkalmazott elfoglalja a posztját” – fogalmazott Pănescu.
A közigazgatási rendszerben az országos alkalmazási tiltás még érvényben van, így a meglévő szűkös személyzet végzi a sofőrök elméleti vizsgáztatását, a terepvizsgákat Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson és, ha szükséges, Maroshévízen, valamint ők foglalkoznak a járművek forgalomba írásával is.
Vezetik, de csak most íratják át
Egy másik oka a késéseknek, hogy nagyon sok ember most kérelmezi olyan járművek átiratását, amelyeket a régi tulajdonos által igényelt rendszámmal már régóta vezetnek. Ezen tényező miatt a jelenleg bejegyzésre beütemezett 2500–2600 jármű nem tükrözi a használt autók piaci forgalmát, annál sokkal kisebb a használtjármű-piac Hargita megyében – magyarázta a szóvivő. Nem mellékes egyébként, hogy a regisztrációs adó megszűnése is nagyban hozzájárult a bejegyzések számának növekedéséhez, de Pănescu úgy véli, jövő év elejére normalizálódik a helyzet.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!