Idültté vált a gyógyszerhiány. Szinte szemenként adagolják a hiánykészítményeket a gyógyszertárakban, hogy minden betegnek jusson
Fotó: Jakab Mónika
Rövidesen megoldódik a pajzsmirigy-, illetve cukorbetegek két gyógyszerének, az Euthyroxnak és a Siofornak a hiánya Romániában – jelentette be a napokban az egészségügyi tárca vezetője. A gyógyszerészek szerint azonban önmagában az import nem fogja megoldani az évek óta fennálló problémát, amely miatt a feszültségek a patikákban csapódnak le.
2021. február 24., 21:142021. február 24., 21:14
Már aláírta azt a rendeletet, amely lehetővé teszi elegendő mennyiségű Euthyrox és Siofor Romániába történő behozatalát – jelentette be a minap Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter. A tárcavezető a párhuzamos behozatali, illetve párhuzamos elosztási engedély alapján forgalmazható gyógyszerek nagykereskedelmi árait szabályozó miniszteri rendelet mellékletének a kiegészítésére utalt, amelyben megtalálható a 25, 50 és 100 mikrogrammos kiszerelésű Euthyrox, illetve az 1000 milligrammos Siofor.
A gyógyszerellátási zavar már évek óta fennáll Romániában, azóta, hogy az egészségügyi szaktárca alacsonyabb áron maximalizálta a gyógyszerek árát. A pajzsmirigybetegek által szedett, Németországban gyártott Euthyrox ára például EU-szerte Romániában a legalacsonyabb, ezért évek óta nagyon kevés készítmény érkezik az országba, de – szakemberek szerint – annak is egy részét kiviszik az országból ügyeskedő vállalkozások, hiszen külföldön nagy haszonnal tudnak túladni rajta.
A nyomott ár egyáltalán nem segített a betegeken, hiszen egy doboz Euthyrox ára alig több mint egy lejjel csökkent, annak viszont az lett az eredménye, hogy a betegek azóta idegesen járják a patikákat, hátha valamelyikben találnak egy hónapra vagy legalább néhány hétre elegendő gyógyszert – mondta el lapunknak egy székelyudvarhelyi gyógyszerész, aki szerint
Az általa vezetett gyógyszertárban jelenleg éppen van készleten 125 mikrogrammos Euthyrox, illetve egy helyettesítő készítmény, az Accu-Thyrox szirup, de ez egyáltalán nem mindennapos. Vannak olyan estéi, hétvégéi, amikor azon gondolkodik, mint mond majd a pácienseknek, hiszen még ő maga sem tudja, mikor kap utánpótlást a hiánycikknek számító készítményekből. Időnként elfogy a gyógyszer, de valahogyan ez mindig megoldódik, nincs olyan hónap, hogy gyógyszer nélkül maradjanak a vásárlói. Jobb most a helyzet, mint jó fél évvel ezelőtt, amikor sehol sem lehetett hozzájutni.
Aztán megjelent az Accu-Thyrox, és két hónapja időnként a 125, illetve 75 mikrogrammos Euthyroxot is be lehet szerezni időnként. Ez viszont nem általános, patikánként változik, attól függően, hogy melyik gyógyszerlerakattal állnak szerződéses viszonyban.
– mondta el a patikus, aki szerint az is gondot jelent, hogy a betegek nem szívesen fogadják el az általuk használt gyógyszereket helyettesítő, azonos hatóanyagú készítményt, pedig az Accu-Thyrox például jobban adagolható, mint egy, a beteg számára nem megfelelő mennyiségű hatóanyagot tartalmazó Euthyrox pirula. Egyébként a Siofor esetében is ugyanaz a helyzet, mint az Euthyrox-al, de több más gyógyszer esetében is kialakulnak időnként hullámszerű, kisebb-nagyobb ellátási gondok.
A gyógyszerhiány miatt keletkező feszültség a patikákon csapódik le, a járványhelyzet miatt amúgy is nyugtalanabbak, frusztráltabbak a betegek, előfordul, hogy egy-egy páciens kétségbeesésében a gyógyszertárban rendez jelenetet a gyógyszerhiány miatt – számolt be a tapasztalatokról a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke. Egyre több gyógyszer hiányzik, ilyen például egy daganatos betegek kezelésére használt gyógyszer, de egy vérhígító is – utóbbit a koronavírusos megbetegedés utáni kezelés során is használják –, ami már a kórházi gyógyszertárakban is kifogyott – számolt be a helyzetről Melles Melinda, aki szintén
A gyártok nem hajlandók behozni az országba a megszabottnál többet ezekből a készítményekből, ráadásul a készletek egy része nem marad az országban. Ugyanis ügyeskedő vállalkozások felvásárolják, egy éjszaka alatt átcímkézik és elszállítják például Németországba, mert egy kamionnyi gyógyszer eladásán 300-400 ezer eurós haszonra tesznek szert – magyarázta Melles Melinda, az árkülönbséggel kapcsolatban megjegyezve, hogy egy doboz Euthyrox tabletta, aminek Romániában 10 lej az ára, az Németországban 14 euróba kerül.
A megyei gyógyszerészkamara elnöke szerint a gyógyszerhiány tartós megoldása csakis az lehet, ha a szaktárca magasabbra emeli az említett készítmények maximális árát. Önmagában a megfelelő mennyiségű behozatal biztosításával nem rendeződik a helyzet, ahhoz arra is szükség lenne, hogy jogszabályokkal megakadályozzák az országba érkező gyógyszerek újbóli kivitelét, merthogy ez jelenleg a megfelelő engedélyek birtokában teljesen legális – mondta. „És akkor azt mondják, hogy az emberek otthon felhalmozzák. Mit halmoznak fel, ha adni sem tudunk nekik. Egy doboz Euthyroxban van száz tabletta, fóliánként adom, tehát huszonöt tablettát kap egy beteg, hogy majdnem egy hónapra legyen elég, így egy dobozból négy személynek tudok adni.
Nekünk is nagyon kellemetlen, mi is borzasztóan frusztráltak vagyunk, mert nem a mi hibánk” – fogalmazott a siralmas helyzetről a gyógyszerész.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!