Hirdetés
Hirdetés

A gyakorlat azt mutatja, orvostól és kórháztól is függ az emberséges szülés járvány idején

A romániai protokoll szembemegy az Egészségügyi Világszervezet ajánlásával •  Fotó: Haáz Vince

A romániai protokoll szembemegy az Egészségügyi Világszervezet ajánlásával

Fotó: Haáz Vince

A szülés előtt álló kismamákban sok kérdés merül fel koronavírustól függetlenül is, de a járvánnyal kapcsolatos intézkedések miatt még bizonytalanabbak. Sok kismamában kelt szorongást az egészségügyi minisztérium által kiadott protokoll, amely szerint az igazolt pozitív édesanyáktól elkülönítik az újszülöttet. A gyakorlat azonban azt mutatja, orvostól és kórháztól is függ az emberséges szülés.

Hajnal Csilla

2020. október 15., 22:002020. október 15., 22:00

A baba érkezését nem lehet elhalasztani még a koronavírus teremtette körülmények miatt sem, az érvényben lévő protokoll viszont szorongást vált ki sok kismamából. Eszerint

ha egy igazolt fertőzött kismama ad életet egy gyereknek, elkülönítik tőle a babát, amíg két negatív teszteredménye lesz.

Azt ajánlják, a frissen szült édesanya fejje ki a tejét, amelyet veszélyes hulladékként elöntenek a kórházban. A hazai protokoll szerint a romániai szülészetek infrastrukturális helyzete miatt a pozitív kismamát el kell különíteni a negatív újszülöttjétől, akit tápszerrel kell táplálni – jegyzik meg a protokollban. Ez szembemegy az Egészségügyi Világszervezet ajánlásával is, amely szerint

nincs bizonyíték arra, hogy az anyatejen keresztül fertőződhet a baba, ezért nem ajánlják a fertőzött kismama és az újszülött szétválasztását.

Hirdetés

Szülés közben nem kötelező a maszkviselés

Szabó Béla orvosprofesszor, a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház szülészet-nőgyógyászati osztályának vezetője is megerősítette:

érvényben van a protokoll, ez nem változott tavasz óta, viszont nem volt még az általa vezetett szülészeten koronavírussal fertőzött kismama.

Marosvásárhelyen már a járvány kezdete óta a régi szülészetre, vagyis a Maros Megyei Klinikai Kórház szülészeti osztályára irányítják szülni a már igazolt koronavírusos várandósokat. „A kórházba bekerült várandósokat azonban nem tesztelik szülés előtt, nincs ez egy protokollban se leírva, sem nálunk, sem máshol.

Idézet
Mi nem kérhetjük senkitől, hogy szülés előtt tesztelje le magát, és kötelezően sem kell letesztelje a kórház a szülő nőt, nincs is rá kapacitás

– tájékoztatott a protokollról Szabó Béla. Hozzátette, kötelező tesztet végeztetni az igazolt onkológiai betegek kezelése előtt, de másnak nem. A szülés közbeni maszkviselésről kifejtette, az orvosnak, személyzetnek természetesen kötelező a maszkviselés, de

a szülő nő esetében csak ajánlott, nem kötelező, hiszen van, akinek amúgy is nehéz levegőt venni szülés közben.

Közben kedden kiderült, hogy koronavírus-fertőzések miatt a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház szülészeti osztályát lezárták, ezért a szülés előtt álló kismamákat máshová irányítják. A sürgősségi kórház vezetője, Claudiu Puiac tájékoztatása szerint

19 egészségügyi alkalmazottnak, két kismamának, illetve két újszülöttnek lett pozitív a koronavírus-tesztje.

A sürgősségi eseteket továbbra is ellátják, de a természetes fiziológiai szüléseket a Maros Megyei Klinikai Kórház szülészetére irányítják, illetve a környező települések kórházaiba.

Jelenleg nincs fertőzött kismama

Gáll Boglárka, a Maros Megyei Klinikai Kórház kommunikációjáért felelős munkatársa tájékoztatott bennünket az intézmény jelenlegi működéséről. A szülészeten júniustól újraindították a munkát, és másfajta betegeket is fogadnak, nem csak szüléseket. „Megnőtt a koronavírussal fertőzött személyek száma Maros megyében, de ne legyenek megijedve, mert van elég hely a kórházban, pont azért van több klinika, ahol csak koronás betegekkel foglalkoznak. A felszerelés is megvan, a gyógyszerkészlet is fel van töltve, ez a kismamákra és másokra is vonatkozik.

Idézet
Csak annyira legyünk megijedve, hogy tartsuk be az előírásokat, de nem kell pánikba esni, nyugodtan jöhetnek a kismamák és szülhetnek, vigyázunk rájuk

– tolmácsolta a kórház vezetőségének üzenetét az intézmény kommunikációs munkatársa. Jelenleg

a Maros Megyei Klinikai Kórház egyes és kettes fertőző klinikáján, a tüdőgyógyászati klinikán, illetve az aneszteziológia és intenzív terápia klinikán vannak koronavírusos betegek,

a szülészeten nincsenek jelenleg koronavírusos fertőzöttek, az utóbbi hónapokban nem is volt fertőzött kismama – tudtuk meg Gáll Boglárkától. Kérdésünkre, hogy tesztelik-e a kismamákat, határozott választ kaptunk: nem tesztelik le, hiszen az rengeteg munkával és kiadással járna, hogy mindenkit leteszteljenek, aki belép a kórházba. Kevés koronavírusos kismama volt eddig itt, és minden eset sajátságos, ezért

az igazolt pozitív kismamáknál az esetnek megfelelően az orvos dönt arról, hogy miként járnak el

– tolmácsolta a Maros Megyei Klinikai Kórház vezetőjének, Ovidiu Gârbovan szülész-nőgyógyásznak az álláspontját a pozitívan tesztelt kismamák esetével kapcsolatban Gáll Boglárka. 

Sajátságos esetek

Az érvényben lévő protokoll azonban az ország többi részében is sajátságos eseteket eredményez, és nem minden alkalommal döntenek úgy a kórházban, hogy nem kell elválasztani a kismamát az újszülöttől.

Kolozsvári szülészeten fekvő kismamák arról számoltak be a közösségi oldalon, hogy kötelezően tesztelték őket, és napokig várniuk kellett arra, hogy visszakerüljön hozzájuk a baba.

Pozitív teszt esetén pedig két hétig is elválaszthatják tőlük a babát a protokoll szerint. Éppen ezért egy csapat édesanya nyomásgyakorlásba kezdett azért, hogy változzon az országos protokoll, elektronikus leveleket írnak az egészségügyi minisztériumhoz, amelyben kérik, hogy változtassanak az érvényben lévő előírásokon, és ne válasszák el a pozitív kismamát a babától, hiszen az traumával járhat mindkettőjük számára.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Felkötötték, meglőtték, bezsákolták és vízbe dobták – kutyasorsok Székelyföldön

Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.

Felkötötték, meglőtték, bezsákolták és vízbe dobták – kutyasorsok Székelyföldön
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Év végéig érvényben marad az alapélelmiszerek árréskorlátozása

Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.

Év végéig érvényben marad az alapélelmiszerek árréskorlátozása
2026. június 24., szerda

Marosvásárhelyi körgyűrű: kis lépések a forgalmi dugók ellen

Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.

Marosvásárhelyi körgyűrű: kis lépések a forgalmi dugók ellen
2026. június 24., szerda

Nem medve, de vadállat miatt küldtek riasztást

Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.

Nem medve, de vadállat miatt küldtek riasztást
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Tanulók ezrei nem mentek el a matematikavizsgára

A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.

Tanulók ezrei nem mentek el a matematikavizsgára
2026. június 24., szerda

Alkotmányosnak nyilvánították, megduplázhatják a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát Romániában

Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.

Alkotmányosnak nyilvánították, megduplázhatják a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát Romániában
2026. június 24., szerda

Az is megtörténhet, hogy nem lesz miniszterelnök-helyettes a Grindeanu-kormányban

A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.

Az is megtörténhet, hogy nem lesz miniszterelnök-helyettes a Grindeanu-kormányban
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Kéthetes amerikai álom: 44 csíki diák indul életre szóló tapasztalatokért

Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.

Kéthetes amerikai álom: 44 csíki diák indul életre szóló tapasztalatokért
2026. június 24., szerda

Medvét láttak Fitódon

Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.

Medvét láttak Fitódon
Medvét láttak Fitódon
2026. június 24., szerda

Medvét láttak Fitódon

2026. június 24., szerda

Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet

Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.

Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet
Hirdetés