Mit tesz a tömbházlakó, akinek akadozva vagy egyáltalán nincs vezetékes vize? És hogyan jár el az állattartó gazda, akinek ötven tehene van, a kútja pedig szennyezett? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ kedden Vámosgálfalván és Dicsőszentmártonban.
2025. június 17., 20:562025. június 17., 20:56
2025. június 17., 21:002025. június 17., 21:00
Sorban állnak a palackozott vízért
Fotó: Haáz Vince
Mit tesz a tömbházlakó, akinek akadozva vagy egyáltalán nincs vezetékes vize? És hogyan jár el az állattartó gazda, akinek ötven tehene van, a kútja pedig szennyezett? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ kedden Vámosgálfalván és Dicsőszentmártonban.
2025. június 17., 20:562025. június 17., 20:56
2025. június 17., 21:002025. június 17., 21:00
Hetvennyolc kilométerre van Parajd Dicsőszentmártontól, mégis a Hargita megyei településen történt bányakatasztrófa jelentősen befolyásolja a Maros megyei településen élők mindennapjait.

A Kis-Küküllő vízének magas sótartalma miatt keddre virradó éjszaka egy órakor ismét leállították a dicsőszentmártoni vízüzemet.
A Korond-patakán végzett munkálatok miatt sóssá vált a Kis-Küküllő, így
Az üzletből is több palackozott víz fogy
Fotó: Haáz Vince
Összesen több mint 35 ezer embert érintett ez a megszorító intézkedés a városban és a környező nagyközségekben.

A vasárnap esti vízminták eredményei függvényében döntenek a dicsőszentmártoni vízüzem újraindításáról – nyilatkozta a Székelyhonnak vasárnap reggel Sipos Levente, az Aquaserv igazgatója.
Vasárnap este újraindították ugyan a vízüzemet, de kedden hajnalban újra lezárták, hiszen olyan sós volt a Kis-Küküllő vize, hogy már károsította volna a vezetékeket.
Az Aquaserv regionális vízszolgáltató igazgatója, Sipos Levente kedden délben arról számolt be, hogy a jelenlegi sóhullám, ami miatt keddre virradóra lezárták a vízüzemet, 30-32 óra alatt halad el, és azután – ha az eredmények jók lesznek – újra tudják indítani a szolgáltatást. De már most tudják, hogy
A Kis-Küküllő Vámosgálfalván
Fotó: Haáz Vince
Míg most, az éjszakai lezárás előtt a Kis-Küküllő sótartalma 3995-4000 mg volt literenként, már most tudják, hogy a hétfői munkálatok nyomán a parajdi bányából erősen sós víz került a Kis-Küküllőbe, és ez három-három és fél nap után, előreláthatóan pénteken éri el Dicsőszentmártont.

Sürgősen megoldást kell találni a Dicsőszentmártont és a környékbeli településeket érintő vízhiányra – hangzott el azon a megbeszélésen, amelyet a Kis-Kükülő menti városban tartottak szombaton késő délután a környezetvédelmi miniszter jelenlétében.
Arra kérnek mindenkit, hogy takarékosan fogyassza a vezetékekben még megmaradt vizet, csakis háztartási célokra.
Fotó: Haáz Vince
Dicsőszentmártonban kedden délben az átlagosnál több gyerekkel, tűzoltóval és palackot cipelő emberrel találkoztunk. Az előbbiek örvendtek, hogy egy héttel korábban kapták ki a nyári vakációt.
Suceava megyéből jöttek segíteni a tűzoltók
Fotó: Haáz Vince
A tűzoltók, akik Suceava megyéből érkeztek, azt mesélték a Székelyhonnak, hogy
A legnagyobb gond nem is az, hogy távol vannak otthonaiktól, hanem, hogy a maroscsapói vízüzemnél – ahonnan szállítják a vizet – órás sorokat kell álljanak.
Fotó: Haáz Vince
A dicsőszentmártoni városháza közelében levő tömbházakban mindeddig csak vasárnap nem volt vezetékes víz. Kállai József és Mária a negyedik emeleten laknak. Mária félig mosolyogva mondja, hogy az elmúlt napokban „hol volt, hol nem volt” vezetékes víz, mint a népmesékben.
Fotó: Haáz Vince
A szomszédoktól tudta meg, hogy mit írt ki a városvezetés a közösségi oldalakra, hallgatta a rádiót és Ro-Alert üzenetben is figyelmeztették őket. Mindeddig nem okozott különösebb nehézséget az, hogy akadozott a vezetékes vízellátás. Józsi bácsi, aki a nyolcvanat már rég betöltötte,
Fotó: Haáz Vince
Szovátán élő lánya is meglátogatta őket, többek között forrásvizet hozott. Amikor kiderült, hogy leállítják a szolgáltatást, a fürdőkádat is megtöltötték, abból boldogultak mindeddig a fürdőben. Hallották, hogy
Szomszédjuk, a harmadik emeletről, a 74 éves Erzsébet arról számolt be, hogy mindeddig jól boldogult, vele élő fia hozott vizet, és amikor folyt a csapból, akkor tartalékoltak is. Tőle megtudtuk, hogy a szomszédos tömbházban élő polgármester hétfőn este egy rögtönzött gyűlést tartott a tömbház előtt levőkkel és elmondta neki, hogy
Fotó: Haáz Vince
A nyugdíjasokhoz elkísérő Köblös Lehel református lelkész a Székelyhonnak beszámolt arról, hogy ő is folyamatosan érdeklődik az idősebb, házhoz kötött egyháztagoktól, hogy valamire szükségük van-e. Egyeztettek a presbiterekkel, hogy ha igény lesz rá, akkor ivó- és háztartási vizet visznek nekik. Pünkösd előtt
Fotó: Haáz Vince
A Dicsőszentmártonnal szomszédos Vámosgálfalván egy négyezer köbméteres tartályból szabad eséssel juttatják el a vezetékes vizet a községközponti, szőkefalvi és küküllőpócsfalvi otthonokba.
Balog Elemér vámosgálfalvi polgármester
Fotó: Haáz Vince
Mint Balog Elemér polgármester a Székelyhonnak elmondta, Dicsőszentmártonból is kaptak vizet hétfőn, a lezárás előtt, a tűzoltókocsikkal is hoztak Maroscsapóról, és reméli, hogy még hoznak, így szűkösen, de van víz a vezetékekben. A magasabban levő falurészekbe nem jut el, vagy nem mindig, de az ott lakók vihetnek a kihelyezett tartályokból.
Fotó: Haáz Vince
Ottjártunkkor Szentgyörgyi Anna alpolgármester a községközponti kultúrház előtt osztotta a palackozott vizet az arra jogosultaknak.
A kultúrotthon alagsorában, hűvösben tartják a palackozott vizet
Fotó: Haáz Vince
Egyikük, Ötvös Anna kiskorú gyermekei után kapott palackozott vizet és lovasszekérrel vitte haza. Mint mondta, örülnek, hogy eddig minden jól működött, a kihelyezett tartályokban is mindig volt víz.
Vámosgálfalván betértünk a volt termelőszövetkezet udvarára is, ahol az egyik istállóban Bandi Mihály Róbert ötven tehenet és bikaborjút tart.
Az állattartó gazdáknak is nehéz
Fotó: Haáz Vince
Az istálló mellett levő kút vize nem fogyasztható, így vezetékes vizet használtak, most pedig a tűzoltók hoznak tartályokba vizet és pótolják azt a holt Kis-Küküllő medrében kialakult tóból.
Tartályokból jön a víz
Fotó: Haáz Vince
Mezőgazdasággal is foglalkoznak, tavaly 2,5 hektáron öntözőberendezést szereltettek, amit most kellene használjanak, de egyelőre nem tudnak.
– mondta a fiatal gazda.
Fotó: Haáz Vince
A vámosgálfalvi polgármester, aki vasárnap ebédelni is meghívta azokat a távolabbról jött tűzoltókat, akik a községbe töltik a tartályokat és vizet biztosítanak az állattartó gazdáknak is, búcsúzóul azt mondta:
Fotó: Haáz Vince
„Ha már ilyen helyzet állt elő, akkor próbáljuk a legjobban megoldani a feladatokat és a visszajelzésekből azt szűrtük le, hogy a lakosság 85 százaléka megérti a helyzetet, a fennmaradó 15 százalék pedig elégedetlen, és reklamál” – osztotta meg a polgármester.
Az állami tulajdonban lévő parajdi sóbányába májusban tört be ismét a felette folyó Korond-patak vize. Az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részét, a légúti betegségek kezelésére és látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is. A riportunkban bemutatott ivóvízhiányt (és egyúttal a folyó halállományának teljes kipusztulását) az elárasztott parajdi sóbányából a Korond-patak vizébe, majd onnan a Kis-Küküllő folyóba kerülő nagy mennyiségű só okozta.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Több mint húsz háromszéki önkormányzat támogatja szervezetten a fiatal és kisgyermekes családokat a Babakelengye-programon keresztül. 2025-ben összesen 246 család részesült ajándékcsomagban vagy vásárlási utalványban.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű riasztást adott ki csütörtökön Hargita, Maros és Kovászna megye hegyvidéki térségeire az erős szél miatt.
Újabb dróntámadásokat hajtottak végre az orosz erők a román-ukrán határhoz közeli ukrán kikötői infrastruktúra ellen csütörtökön, ezért két F-16-os vadászgépet emeltek a levegőbe a határ térségének megfigyelésére Tulcea megye északi részén.
Az RDE Harghita Kft. tájékoztatása szerint módosul a háztartási hulladék elszállításának programja az év első hetében.
Jóval fagypont alatti értékekkel indult az új év országszerte, a legalacsonyabb hőmérsékleti érték a mínusz 20 Celsius-fokot is alulmúlta. Székelyudvarhelyen hidegebb volt, mint Csíkszeredában.
A 2026-os országgyűlési választáson Orbán Viktor miniszterelnök arra kér mandátumot, hogy Magyarország kimaradjon az európai háborúból – erről a kormányfő szerdán, az M1 aktuális csatornának adott évzáró interjúban beszélt.
Az új évben uralkodjék közöttünk a megértés és a szeretet, találjunk rá mindannyian az összetartozás örömére – hangsúlyozta Sulyok Tamás köztársasági elnök szerda éjfél után a közmédiában.
Lakóház gyulladt ki Marosvásárhelyen a január elsejére virradóra. A tűzben két, 13 és 16 éves lány szenvedett égési sérüléseket, egyikük életveszélyes állapotban került kórházba.
Komoly mennyiségű, jogellenesen tartott pirotechnikai eszköz került rendőrségi kézre december 31-én Borszéken és Gyergyóhollón a borszéki rendőrök ellenőrzési akciója során.
Nicușor Dan elnök szerint 2026-ban az államnak hatékonyabbá, igazságosabbá kell válnia és közelebb kell kerülnie a polgárokhoz, miután a 2025-ös esztendő „a megpróbáltatások, a szorongások és a jogos kérdések éve” volt.
szóljon hozzá!