Azokra az elesettekre, eltűntekre, illetve túlélőkre emlékeztek szerdán este Marosvásárhelyen a katolikus temetőben álló Don-kanyari emlékműnél, akik távol hazájuktól, mínusz 40–50 fokos fagyban meneteltek megfelelő öltözék és fegyver nélkül, és akikről hosszú évtizedekig beszélni sem lehetett.
2022. január 12., 20:122022. január 12., 20:12
Fotó: Haáz Vince
Azokra az elesettekre, eltűntekre, illetve túlélőkre emlékeztek szerdán este Marosvásárhelyen a katolikus temetőben álló Don-kanyari emlékműnél, akik távol hazájuktól, mínusz 40–50 fokos fagyban meneteltek megfelelő öltözék és fegyver nélkül, és akikről hosszú évtizedekig beszélni sem lehetett.
2022. január 12., 20:122022. január 12., 20:12
A Don-kanyari offenzíva 79. évfordulóján, január 12-én az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) Maros megyei szervezete és a Marosvásárhelyi 23. Határvadász Hagyományőrző Csoport szervezésében rövid megemlékezést tartottak a szokásos helyen, a temető bejáratánál 2005-ben felállított emlékműnél.
Fotó: Haáz Vince
Ábrám Zoltán, az EMKE alelnöke
amely a számadatok szempontjából mennyiségi veszteséget jelentett, de még annál is szomorúbb, hogy ötven évig hallgatni kellett róla. Ahogy fogalmazott, most már elindult a megemlékezések folyamata, Marosvásárhelyen húsz éve alakult egy emlékbizottság, amelynek kezdeményezésére minden január 12-én megemlékezést tartanak, illetve
Fotó: Haáz Vince
Jövőre, a doni offenzíva 80. évfordulójára nagyobb megemlékezést szeretnének szervezni, kiállítással, konferenciával, a korábbi években megszervezett emléktúra felelevenítésével – mondta Ábrám Zoltán, aki után Benkő József történész beszélt, majd Benkő Mihály református lelkipásztor mondott áldást.
A koszorúzást és gyertyagyújtást követően a magyar és székely himnuszok eléneklésével ért véget a megemlékezés.
Fotó: Haáz Vince
Emlékezéstörténet
Az EMKE szervezésében 2003-ban emlékeztek meg első alkalommal a Don-kanyari áldozatokra, akkor sikerült még hét túlélőt is felkutatni, akik közül ma már senki nincs életben. Abban az évben kezdeményezték a római katolikus temetőben az emlékműállítást is. 2005 óta Bocskai Vince alkotásánál minden évben megemlékeztek az 1943. januári tragikus eseményekre, néhány alkalommal emléktúrát is szerveztek, hogy jobban megértsék azt, amit a Szovjetunió területén, mínusz 40–50 fokos fagyban átéltek a magyar katonák.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!