Fotó: Létai Tibor
A Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség számos tematikai ellenőrzést hajtott végre az ősz folyamán. A hivatal hét országos és hat saját témakörben végzett vizsgálatokat különböző gazdasági egységeknél, kontrollálva a fogyasztóvédelmi jogszabályok betartását.
2010. november 18., 15:462010. november 18., 15:46
2010. november 18., 19:262010. november 18., 19:26
Szeptember-október hónapokban országos tematikában ellenőrizték a kenyér és péktermékeket, vizsgálták a szezon végi kiárusításokat, a napközik étkezdéit és az egyetemi kantint, a bankok hitelszerződéseit, az autóakkumulátorok és a villamos elemek kereskedelmét, a gázpalackok, valamint az öngyújtók forgalmazását a megyében.
Kolcsár Béla (fotó), a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség ügyvezető igazgatója elmondta: a kenyér és péktermékek esetében nem voltak különösebb problémák. A szezon végi kiárusítások kapcsán négy kereskedelmi egységet ellenőriztek és egy esetben találtak rendellenességet. Vizsgálták tizenhárom napközinek az étkezdéjét, valamint egy egyetemi kantint. Az étkezdék ellenőrzése során kilenc esetben találtak kihágásokat, mint példul a termék szavatossági idejének figyelmen kívül hagyása és a nem megfelelő hőmérsékleten tartása. Ezekben az esetekben írásbeli figyelmeztetéseket adtak.
A pénzintézetek vizsgálata során, az ellenőrzött tizennégy banknál tizenegy kihágást észleltek. Többek között gond akadt a hitelszerződésekkel, a kliensek értesítésével szerződésmódosításkor. A bankokat öt esetben írásbeli figyelmeztetésben részesítették, hat esetben pedig 10 és 20 ezer lej közötti pénzbírsággal sújtották az 50-es kormányrendeletnek megfelelően.
Az akkumulátorok kapcsán kilenc gazdasági egységet kontrolláltak és hat esetben találtak kihágást, amiért írásbeli figyelmeztetésben részesítették a kereskedést. Probléma volt a termék román nyelvű feliratozásával, a visszavásárlási feltételek és az árak nem megfelelő kifüggesztésével. 130 kis akkumulátornak a forgalmazását letiltották.
A gázpalackok forgalmazását öt gazdasági egységnél ellenőrizték, kihágásokat nem észleltek. Az öngyújtók forgalmazását tizenhárom helyen vizsgálták, itt hét kihágást találtak. Négy esetben figyelmeztetésben részesítették a forgalmazót, három esetben pedig pénzbüntetést róttak ki.
Saját, megyei témakörben vizsgálták a piacok zöldség- és gyümölcskereskedőit, ellenőrizték a tanszerek forgalmazását, a gyermekruházati cikkeket, a felnőtt ruha és cipőkereskedéseket, az állateledelek forgalmazását, a gyertyák és mécsesek árusítását. A fentebb felsorolt esetekben kisebb kihágásokkal találkoztak a fogyasztóvédelem emberei, például hiányzott a termék román feliratozása, valamint nem volt egyértelműen feltüntetve az árazás, ezekben az esetekben figyelmeztetést eszközöltek.
A zöldség- és gyümölcskereskedéseknél viszont három pénzbírságot szabtak ki, az árak nem megfelelő kifüggesztése, valamint a forgalmazási szabályok be nem tartásáért – tájékoztatott a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
szóljon hozzá!