Márton Árpád volt a művésztelep egyik alapítója
Fotó: Borbély Fanni
Különleges dátum idén augusztus elseje, éppen ötven éve annak, hogy 1974-ben elindult az első szárhegyi művésztábor. Az évforduló és az alapítók előtt emléktábla avatással, ünnepi műsorral tisztelegnek.
2024. július 31., 19:552024. július 31., 19:55
Zöld Lajos újságíró, Gaál András és Márton Árpád képzűművészek voltak azok, akik épp fél évszázada megszervezték az első szárhegyi művésztábort és a kezdeti években nagy segítségükre volt ebben Varró András plébános.
Amint az intézmény igazgatója Kolcsár Béla a Székelyhon érdeklődésére válaszolva elmondta, a 17 órakor sorra kerülő eseménnyel és a Lázár-kastély lovagtermében azt követő ünnepséggel egy hosszabb rendezvénysorozat kezdődik.
Ez egy visszatekintő kiállítással kötődik össze.
„A művésztelepnek egyedi története van. Olyan egyedi folyamatok születtek, olyan eredmények jöttek itt létre, amelyet érdemes kihangsúlyozni.
– emelte ki Kolcsár. Nem véletlen, hogy 2023-ban Magyar örökség díjat is kapott a művésztábor – tette hozzá.
A következő időszakban lesz még egy kiállítás Székelyudvarhelyen is, ahol azoknak az alkotóknak a munkái jelennek meg, akik a legtöbbet tették a művésztelepért. De helyet kapnak az itt készült művek a csütörtökön kezdődő Egyfeszt képzőművészeti udvarában, a gyergyószentmiklósi Zsinagógában is.
Kolcsár Béla rámutatott még, hogy azon túl, hogy az időközben nemzetközivé vált művésztelepen milyen művek születtek, sok más területen is meghatározó szerepe volt ennek. Ennek folyománya volt az 1978-tól húsz éven át működő Szépteremtő Kalákák, a néphagyományokat, népművészetet is sikerült felszínre emelni és az iránta való igényt feléleszteni.
– fejti ki Kolcsár Béla.
Ez pedig érthetővé láthatóvá is válik a Barabási Lab hálózatkutatásának köszönhetően. Megmutatják azt a kapcsolati hálót, amit a szárjegyi művésztelep 50 év alatt kiépített. Kuriózum lesz.
Nyakrándító becsapódások, gépet, pilótát megdolgozó pálya, adrenalinbombával járó tetőn landolás, remekül szórakozó közönség – videón mutatjuk az augusztus utolsó napján szervezett 2024-es csíkszentkirályi roncsderbit.
Jókora ütközések, a roncsok rommá törése, hatalmas borulások – Csíkszék leglátványosabb autós közönségszórakoztató rendezvénye, a csíkszentkirályi roncsderbi ötödik kiadásán mindenből jutott bőven szombaton. Idén új bajnokot avattak.
Nem kerülte el a beharangozott viharos időjárás a Fekete-tenger romániai partszakaszát, számos helyre riasztották a Konstanca megyei tűzoltókat menteni, valamint az ítéletidő utáni károk elhárítására. Székelyföldiek is posztoltak a tengeri körülményekről.
Talán nem túlzás azt állítani, hogy a Farkaslaki Szenes Napok fesztivállá nőtte ki magát: az egykor egy zöldággal díszített kis sátorral és kisméretű színpaddal életre hívott esemény mára rendszeresen húszezer körüli látogatót vonz.
Olyan hely a Vásárhelyi Forgatag, ahol már tizenegyedik alkalommal találkozik a város magyarsága, és ahol érzi: tartozik valahová.
Szabadság, tánc, zene – így foglalják össze a fesztiválozók egy szóban, mit is jelent számukra a Sepsi Tabakó. Az esemény harmadik estéjéhez közeledve a fiatalok egy utolsó, pörgős estére készülődnek, hiszen a fesztivál ma éri el a csúcspontját.
Idén új köntösben fogadta a több ezres tömeget a Sepsi Tabakó: a dohánygyár helyett a Sepsi Aréna melletti területet alakították fesztiválhelyszínné.
Az informatikai rendszer karbantartási munkálatai miatt a magyar hatóságok vasárnap hajnalban 3 és 4 óra között lezárják a román–magyar határátkelőket – figyelmeztetett szombaton a bukaresti külügyminisztérium.
A városi könyvtár minden zegzuga élettel telt meg péntek este Székelyudvarhelyen, a Nyitott Könyvek Éjszakáján. A gyerekfoglalkozások mellett a felnőttek is számos program közül válogathattak az est folyamán.
Pörgő szoknyák, dobbanó lábak, fantasztikus muzsika, lenyűgöző táncmozdulatok és mesterségbemutatók várták Csíkszentdomokoson az első Folkmaraton résztvevőit augusztus végén. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!