
Fotó: Keresztes Zoltán
Fennállásának 25 éves évfordulóját ünnepelte pénteken a Babeș-Bolyai Tudományegyetem gyergyószentmiklósi kihelyezett tagozata a Csíky-kertben.
2022. október 29., 10:382022. október 29., 10:38
Negyed évszázad fontos időszak egy ember életében, de már történelemnek számít egy intézmény működését illetően – fogalmazta meg gondolatait dr. Dombay István, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem gyergyószentmiklósi kihelyezett tagozatának igazgatója. Az 1997-ben, az országban elsőként megalapított kihelyezett tagozat 25 éves évfordulós ünnepségén jelen volt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem dékánja, dr. Man Titus és rektorhelyettese dr. Markó Bálint is. Utóbbi elmondta, a kihelyezett tagozat negyed évszázados fennállása mellett ünneplésre ad okot a 150 éves magyar felsőoktatás évfordulója is.
Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke beszédében, az gyergyószentmiklósi kihelyezett tagozatnak a megalapítását egy „korát megelőző lépésként” fogalmazta meg, hiszen az egyetem alapítói közelebb hoztak egy tudományos szintet a helyi kisközösségek szintjéhez.
Fotó: Keresztes Zoltán
„Az 1997-98-as tanévtől kezdődően Gyergyószentmiklóson megszületett egy csoda a Babeș-Bolyai Tudományegyetem gyergyószentmiklósi kihelyezett tagozatának megnyitásával” – indította felszólalását Csergő Tibor András, Gyergyószentmiklós polgármestere. „A BBTE Kihelyezett Földrajz Kara meghatározta a helyi közösség jövőképét is, azáltal hogy anyanyelven felsőoktatást biztosított. Az egyetem ajándék volt szociális értelemben is a helyiek számára, hiszen Kolozsváron egyetemistának lenni nem egyszerű dolog, nemcsak a tudás miatt, hanem az anyagiak miatt is. Ez a csodálatos ebben, hogy Gyergyószentmiklóson olyan diákok, felnőttek is lehetőséget kaptak a továbbtanulásra, akiknek nem minden esetben adatott volna ez meg egy nagyvárosban” – tette hozzá a városvezető. A polgármester köszönetét fejezte ki az egyetem alapítóinak és azoknak a korábbi polgármestereknek is, akik a 25 év során partnerei, támogatói voltak az intézménynek.
Fotó: Keresztes Zoltán
Dr. Dombay István, az intézmény igazgatója, alapítója ünnepi beszédében felelevenítette azokat az éveket is, amikor Dézsi Zoltán egyetemi tanárral, Gyergyószentmiklós volt polgármesterével megálmodták főiskolát, majd a kihelyezett tagozat létrejöttéhez megtett lépéseket is vázolta.
Fotó: Keresztes Zoltán
„Az elmúlt 25 év alatt az idegenforgalom-földrajz szakon 1049 hallgató végzett, topográfián 205, geodézián 47, illetve az ökoturizmus és fenntartható fejlesztés mesteri szakon 294 diák végezte el a tanulmányait. Gyakorlatilag nincs olyan település a megyében, vagy akár Maros és Kovászna megyében, ahol ne tudnánk egy volt diákhoz bekopogni” – összegzett az intézményvezető.
Fotó: Keresztes Zoltán
Országszerte jóval enyhébb volt a csütörtökre virradó éjszaka az előzőekhez képest, a Csíki- és a Gyergyói-medencében azonban továbbra is a fagy az úr: csak itt mértek mínusz 15 fok alatti hőmérsékletet az országban.
Itt a vizsgaidőszak. Kávé, jegyzetek, éjszakázás – ismerős? Most megéri megállni egy pillanatra, mert a Székelyhon játékra hív, ahol nemcsak a tanulási szokásaidat oszthatod meg, hanem értékes nyereményeket is bezsebelhetsz.
Többéves előkészületek után nemsokára elkezdődhetnek az első munkálatok a Harvíz Rt. regionális víz- és csatornaszolgáltató tervezett közműfejlesztési óriásberuházása során. Tavaly kiderült, a projekt két részre oszlik a pénzügyi korlátok miatt.
Megtartotta szerdán első ülését a Victoria-palotában a jövedelemadó és az áfabevételek visszaosztási rendszerének kidolgozásával megbízott munkacsoport.
A 2024-es helyhatósági és EP-választások megszervezése 250 millió euróba került, a parlamenti választások költségei 120 millió eurót, a 2024-es és a 2025-ös elnökválasztás megszervezésének költségei pedig több mint 300 millió eurót tettek ki.
Egy 15 éves Temes megyei fiú meggyilkolásával gyanúsítanak egy 21 éves fiatalembert és két kiskorút.
Mintegy 819 ezer lej értékben szabott ki bírságot a Hargita megyei tűzoltóság a tűzvédelmi előírások megszegéséért, továbbá három kereskedelmi egységet be is zárattak múlt év végén, idén pedig egy hargitafürdői panzió esetében is így jártak el.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán újabb elsőfokú figyelmeztetést adott ki az ország 13 megyéjében a fagyos idő miatt.
Hetvennyolc éves korában elhunyt Antal István, volt parlamenti képviselő, a Székelyudvarhelyi városi RMDSZ szervezet alapító tagja.
Egy személy meghalt, kettő megsebesült a szerda reggel az A1-es autópályán, a Hunyad megyei Piski (Simeria) közelében történt közúti balesetben, amelyben egy személygépkocsi és egy nyergesvontató ütközött egymásnak.
szóljon hozzá!