Fotó: Bodnár Arthur
300 fős gyülekezésre számíthatnak a bámész népek, akik kíváncsiak a szentegyházasfalvi huszárnapokra. A Hagyományőrző Huszáregyesület és a Gyermekfilharmónia Alapítvány kidoboltatta: az V. Huszárhadjáraton a fele-fele arányban magyarországi, illetve erdélyi „bajtárs” kipróbálja, milyen lehetett egykoron a huszárcsapatok mozgása, a verbuválás Kossuth idejében. Megemlékeznek Horthy Miklós erdélyi bevonulásának 70. évfordulójáról, majd közösen emlékeznek az aradi vértanúkra.
2010. október 06., 13:252010. október 06., 13:25
2010. október 06., 13:262010. október 06., 13:26
Fotó: Bodnár Arthur
A vendégek egy része csütörtökön, 7-én megérkezik. Elszállásolásukról a huszárok vagy a Gyermekfilharmónia gondoskodik. A bejelentkezés péntek délután 3 órától zajlik folyamatosan a huszárlaktanyánál. Ekkor kapják kézhez a vendégek és meghívottak a rendezvényre feljogosító kitűzőt.
Október 8-án, pénteken délután 4 órakor indul a Hadjárat első napja: fényképkiállítást nyitnak a Népház előterében Danis János, Burus Tibor és Elekes István alkotásaiból. 17 órától a plébános úr ünnepi szentmisére várja a jelenlévőket, majd a templomtéren koszorúzás, emlékműsor és zászlóhajtás következik. Az aradi tizenháromra emlékeznek.
Fotó: Bodnár Arthur
Az estebéd során a huszárlaktanya-udvaron és a Szálló ebédlőjében lakomáznak. 20 órától a székely székek történelmi zászlóinak bemutatását a Gyermekfilharmónia és a huszárok közös ünnepi hangversenye követi. Éjfélig iszogatás, koccintgatás, nótázás, majd takarodó.
Október 9-én, szombaton früstök után készülődés a verbuváló hadjáratra. A templomtéren és iskolapályán szekérfoglalás a feltüntetett névsorok szerint. 9 óra tájékán toborzóbeszéd, verbuválás, majd indulás az Őszi Hadjárat toborzó útvonalán: Szentegyházasfalu, Szentkeresztbánya, Bányatelep, Pósfalu, Lövéte. Az Asszonybosszantónál délebédelnek bográcsból. A szombati vonuláson részt vesz kb. 80 lovashuszár és 32 szekérnyi utazó: a szentegyházasfalvi rezesbanda, a Hüpürcsös táncosok, vitézek, vöröskeresztes lányok, ifjak, hadfik, meghívott vendégek. A szentegyházasfalvi Művelődési Ház nagytermében közös vacsora és huszárbál zárja a napot.
Fotó: Bodnár Arthur
Október 10-én, vasárnap a kicsimise után gyülekező a szelterszi gyakorlótéren. Íjász- és lovasbemutató után a főzőverseny bográcsaiból lakmároznak.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
A feltételes mód tizenkét név esetében már nem érvényes, ők ugyanis biztosan ott lesznek az idei TEDxUdvarhely színpadán. A szervezők bejelentették a konferencia előadóit.
Hetven parajdi vállalkozás tulajdonosa igényelte a gazdasági minisztérium által beígért támogatást. Az iratcsomókat fel kell juttatni Marosvásárhelyre, hetente egy nap azonban Parajdon is le lehet adni.
Megváltozott egy Bethlen-negyedi utca forgalmi rendje Székelyudvarhelyen: egyirányúvá vált a Céhek utca egy szakasza, érdemes figyelmesen közlekedni.
Negyedik alkalommal szervezik meg Nyáresti filmek elnevezésű rendezvényt Székelyudvarhelyen, melynek célja helyi és anyaországi filmkészítők és alkotásaik megismertetése az udvarhelyszéki közönséggel.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.