Újabb sikeres évet zárt a Krónikás, idén négy történelmi és általános műveltségi vetélkedőt sikerült lebonyolítani.
2012. június 19., 16:242012. június 19., 16:24
2012. június 19., 16:332012. június 19., 16:33
A Krónikás csapata 2004-ben kezdte a munkát azzal a céllal, hogy a középiskolás diákok körében felkeltse az érdeklődést a történelem ismerete iránt. Céljuk megvalósításáért az ötletgazdák a diákközpontú vetélkedőket és a rendhagyó tanórák módszerét választották. 2012-re a Krónikás vetélkedők ciklusa több mint huszonöt helyi és nemzetközi vetélkedőt, számtalan rendhagyó tanórát és tematikus előadásokat jelent.
Jelen tanévben három vetélkedőre került sor Székelyudvarhelyen, egyre pedig Kolozsváron. A kolozsvári vetélkedő címe Árpádok nyomában volt, témáját pedig a Magyar Királyság története a XII. században szolgáltatta. Székelyudvarhelyen novemberben került sor a Krónikás évnyitójára, ekkor szervezték a Székelység Évszázadai című vetélkedőt, amelynek győztese a Benedek Elek Pedagógiai Líceum csapata volt. Márciusban folytatódott a Krónikás éve, ekkor témaként Ázsia kultúráját választották, a győztes pedig a Tamási Áron Gimnázium csapata volt.
A Krónikás Vetélkedő évzárójára június 19-én került sor, párhuzamosan az év harmadik vetélkedőjének, az Afrika kultúrájának eredményhirdetésével. A győztes csapat a Gimi-Peda vegyes csapata lett, csapattagok voltak Barabás Dóra, Zsidei Kamilla és Izsák Szabolcs.
Bolyai Csaba-Zoltán, a Krónikás ötletgazdája elmondta, hogy meglátása szerint sikeres évet zártak, a négy vetélkedőn közel ötven diák vett részt versenyzőként és több mint száz fő nézőként. A fiatal történész szerint szükség van hasonló rendezvényekre, mivel a tanórák keretei többnyire nem nyújtanak lehetőséget a diákoknak arra, hogy a történelem terén elmélyíthessék ismereteiket, így az iskolán kívül kell módot találni erre. A szervezők köszönettel tartoznak a tanároknak az együttműködésért és a Communitas Alapítványnak a támogatásért. A Krónikás vetélkedők rendezvénysorozata 2013-ban folytatódik.
Nem hisz abban, hogy megvalósul a Korond-patak végleges elterelése a parajdi sószorosnál, ám mindenképp szükség van egy lebetonozott mederre a kiépített csőrendszer mellett – állítja a kivitelező cég munkapontvezetője, Paul Bejan.
Szerencsére csak anyagi kár keletkezett a hétfő esti balesetben, amely során egy nyergesvontató sodródott le a 13A jelzésű országútról Farkaslaka határában – tudtuk meg a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől.
Többször is károkat okozott az elmúlt években egy megtermett hím medve Székelykeresztúr, illetve Románandrásfalva község környékén. Legutóbb juhokat ölt, és az emberekre is veszélyt jelentett az egyed, ezért kénytelenek voltak kilőni.
Nehezebb lesz feljutni kedden a Cserehát-negyedbe, hiszen lezárják az Éltetőkút utcát – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Bíróság elé kerül egy büntetőügy, amelyben a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség igazgatója, László Szabolcs is érintett. Az ügy egy tavaly nyári incidensből indult, és jelenleg a Székelyudvarhelyi Bíróság előzetes tanácsa vizsgálja.
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság. A Hargita megyei prefektúra hétfői közleménye szerint a vészhelyzet december 9-ig lesz érvényben.
Nehézkes lesz közlekedni Székelyudvarhely szombatfalvi részén hétfőn, ugyanis párhuzamosan több utcában is folytatódnak a munkálatok – közölte a polgármesteri hivatal.
Aszfaltozzák az utat Kápolnásfalu és Tizenhétfalusi között, valamint további 23 út kisebb-nagyobb szakaszát fogják hasonlóan burkolni a kitérőknél. A cél az, hogy minél több mezőgazdasági területet lehessen megközelíteni.
A Székelyudvarhelyi Városi Kórház sebészet-urológia osztálya új, 3D-s laparoszkópos tornyot állított munkába, amely pontosabb, kíméletesebb műtéteket és gyorsabb felépülést tesz lehetővé a betegek számára.
Koncertek, kiállítás, Örkény-est – tartalmas programokat és minőségi zenei élményt kínál a 23. Székelyudvarhelyi Kamarazene Fesztivál, amelyet a G. Egyesület szervezésében november 10–16. között tartanak. A részletekről Bihari Lóránt főszervező mesélt.
szóljon hozzá!