Hirdetés
Hirdetés

„Diákszínjátszóként megtanultam közösségben dolgozni”

Daczó Zádor rendező színház iránti szenvedélye diákszínjátszóként kezdődött •  Fotó: Iochom István

Daczó Zádor rendező színház iránti szenvedélye diákszínjátszóként kezdődött

Fotó: Iochom István

Daczó Zádor rendező tavalyig a kézdivásárhelyi Udvartér Teátrum irodalmi titkára volt, jelenleg a sepsiszentgyörgyi Kónya Ádám Művelődési Ház kulturális referense. Hét évig a céhes városi Macskakő diákszínjátszó csoport vezetője volt, most viszont három környékbeli település ifjait vezeti be a színjátszás rejtelmeibe. A színházi szakembert egyebek mellett a kezdetekről és a diákszínjátszás jelentőségéről faggattuk.

Daczó Hodor Barna

2023. március 03., 18:382023. március 03., 18:38

2023. március 03., 20:282023. március 03., 20:28

Elsőként arról kérdeztük Zádort, hogyan vezetett útja a Kolcsár József által vezetett Macskakő diákszínjátszó csoportba.

Hirdetés

„2012-ben, egy táborban ismerkedtem meg a csoporttal, ahol többnyire macskakövesek voltak. Egy előadást készítettek, és a díszletet én festettem. Ugyanazt a darabot Kézdivásárhelyen is bemutatták, és megkértek, segítsek a díszletelemek elkészítésében.

Idézet
A próbákon megtetszett, hogy amatőrként milyen élvezettel dolgoznak, és arra gondoltam, ennek szívesen lennék részese. Így jelentkeztem a legközelebbi felvételin, majd két évig, a középiskola elvégzéséig diákszínész voltam a csapatban. Jobban megértettem, mit jelent a színház, attól kezdve gyakrabban látogattam a kézdivásárhelyi Vigadóban és a sepsiszentgyörgyi színházban tartott előadásokat”

– osztotta meg lapunkkal.

A Macskakőben eltöltött két év olyannyira hatással volt pályaválasztására, hogy rendezőként diplomázott.

„Diákszínjátszóként megtanultam közösségben, kreatívan dolgozni, alkotni, figyelni másokra. Korábban kosárlabdáztam, picit arra hasonlított, mégis a színháztól valami plusz izgalmat kaptam a sporthoz viszonyítva.

Idézet
Úgy éreztem, ez az, amit folytatnom kell, ezért felvételiztem a marosvásárhelyi Művészeti Egyetem színházrendezői szakára, amit román tagozaton el is végeztem”

– avatott be az egykori diákszínjátszó a pályaválasztási döntésébe.

Jókedvű gelencei diákszínjátszók •  Fotó: Tamás István Galéria

Jókedvű gelencei diákszínjátszók

Fotó: Tamás István

Vissza a gyökerekhez

Ezt követően visszatért szülővárosába, ahol az Udvartér Teátrum munkatársaként előadásokat rendezett, alkalmanként színészként játszott, irodalmi titkárként tevékenykedett, emellett, miután két évig segédvezetőként ténykedett, 2017 októberétől Kolcsár József rábízta a Macskakő vezetését. „Valami hasonlót szerettem volna nyújtani a helyi fiataloknak, mint amiben nekem is részem volt diákszínjátszóként, és ez a célom azóta sem változott.

Idézet
A diákszínjátszás nagyon sok ajtót megnyitott előttem, a személyiségfejlődésemben is komoly szerepet játszott, és úgy véltem, jó volna hasonló lehetőséget nyújtani a helyi fiataloknak, hogy megtapasztalhassák, milyen, amikor az iskolán kívül egy másik közösséghez is tartoznak, amikor kipróbálhatják magukat olyan tevékenységekben, amelyekre másutt nem adódik lehetőség, előadásokat készíthetnek, táborokban vehetnek részt.

És úgy vélem, mindaz, amit a diák egy jól szervezett csapatban, jókedvvel alkotva tanul és tapasztal, nemcsak színházi berkekben, hanem az élet bármely területén kamatoztatható” – hangsúlyozta.

Mindig csak előre

Bár jelenleg a Macskakő szünetelteti tevékenységét, Zádor megjegyezte, hogy a jövőben folytatná a csoport működtetését, bár valószínű, hogy nem a Vigadóban, hanem más helyszínen. Ám addig környékbeli fiataloknak tart diákszínjátszó foglalkozásokat.

Idézet
A színházi munkám során sok tanárral jó viszonyba kerültem, akik szívesen hozták előadásokra diákjaikat, mondhatni egy jól bejáratott rendszer volt.

A Macskakő a licis diákokat foglalkoztatja, ám 2021 októberében megkerestek Bereckből, hogy vállaljam el a diákszínjátszó csoport irányítását. Örültem a megkeresésnek, hiszen már régebb gondolkodtam azon, hogy kisebbekkel is belevágnék a dologba, és erre kitűnő lehetőségnek bizonyult a berecki felkérés” – osztotta meg Daczó.

Mint részletezte, hetente egy alkalomal két órát tartanak a foglalkozások. „A településen egy tánccsoport is működik, olykor közös produkciót készítünk, máskor évente három önálló előadással készülünk.

Idézet
Örülök, hogy a gyerekek, a szülők és a közönség részésől egyaránt pozitív visszajelzések érkeztek. Körülbelül tizenöten járnak a foglalkozásokra, és jó érzés vidéki diákokkal dolgozni, rendkívül elevenek városi társaikhoz viszonyítva”

– jegyezte meg. A polgármesteri hivatal által finanszírozott foglalkozások mellett nyári táborozás is a projekt részét képezi. „Tavaly a táncsoporttal közösen Csomakőrösön tartottuk a remekül sikerült csapatösszerázó tábort.” A sikeren felbuzdulva egyéves működési tervet állított össze, mellyel több környékbeli település elöljáróját felkereste.

„Gelencén és Szentkatolnán pozitívan fogadták a helyi ifjak és az önkormányzati képviselők az ötletet, így február közepétől ezen a két településen is beindult a folyamat. Bízom benne, hogy egyre többen kedvet kapnak a foglalkozásokhoz, és a diákok mellett a közönség is élvezi majd előadásainkat” – összegzett.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 29., hétfő

Az ünnep után húsmentes felfrissülés

A karácsonyi bőséges menük után jól esik egy kis húsmentes frissesség. Ez a napi étrend könnyed, mégis tápláló fogásokkal segít tehermentesíteni a szervezetet, miközben ízekben és tápanyagokban továbbra sem kell hiányt szenvednünk.

Az ünnep után húsmentes felfrissülés
Az ünnep után húsmentes felfrissülés
2025. december 29., hétfő

Az ünnep után húsmentes felfrissülés

Hirdetés
2025. december 28., vasárnap

Balázs K. Attila: (zsákutca 51)

összeraksz egy gépet
de nem működik

Balázs K. Attila: (zsákutca 51)
Balázs K. Attila: (zsákutca 51)
2025. december 28., vasárnap

Balázs K. Attila: (zsákutca 51)

2025. december 28., vasárnap

Bajor lencsés káposzta

Ha szeretjük a savanyú káposztából készült fogásokat, ez is nagy kedvencünk lesz. Köretként és egytálételként is kiváló.

Bajor lencsés káposzta
Bajor lencsés káposzta
2025. december 28., vasárnap

Bajor lencsés káposzta

2025. december 27., szombat

Egyszerre múzeum és élő műhely: a Százéves Cukrászda

A gyulai Százéves Cukrászda korábban is megkerülhetetlen pontja volt a viharsarki városnak, az idén elnyert Magyarország Tortája cím pedig csak még több vendéget vonz az 1840 óta működő létesítménybe.

Egyszerre múzeum és élő műhely: a Százéves Cukrászda
Hirdetés
2025. december 27., szombat

Ünnepek között élni – a Long Story Short anatómiája

A Long Story Short nem akar szerethető lenni, inkább marad „igazi”. Raphael Bob-Waksberg új animációja a gyászt, a családi múltat és a zsidó identitást nem lineáris időben, hanem érzelmi pontossággal rendezi egymás mellé.

Ünnepek között élni – a Long Story Short anatómiája
2025. december 26., péntek

Péter Beáta: Jobb napok

Hatalmas könyvespolcot hozott az angyal, volt is nagy öröm, ujjongtak az írók, költők, kutatók, illusztrátorok és szerkesztők.

Péter Beáta: Jobb napok
Péter Beáta: Jobb napok
2025. december 26., péntek

Péter Beáta: Jobb napok

2025. december 26., péntek

Mézes-mustáros szűzpecsenye

Az alábbi elkészítési mód szerint a szűzpecsenye kívül finoman pirult, belül pedig szaftos és omlós lesz.

Mézes-mustáros szűzpecsenye
Mézes-mustáros szűzpecsenye
2025. december 26., péntek

Mézes-mustáros szűzpecsenye

Hirdetés
2025. december 25., csütörtök

Mit tanít nekünk a természet a karácsonyi időszakban?

A téli időszak lelassuló tétlensége sokunk számára kellemetlen, és nehezen tudunk alábbhagyni az év közbeni megszokott tempóból. A természet télen sem alszik, csak lelassul és regenerálódik. Érdemes a természet példája mentén nekünk is tanulni ebből.

Mit tanít nekünk a természet a karácsonyi időszakban?
2025. december 25., csütörtök

Dió, alma, csoda – a karácsony egyszerűsége

Erdélyben a karácsony a hiány éveiben is megmaradt ünnepnek. Anyák és nagymamák emlékein keresztül idézzük fel azt az időt, amikor az egyszerűség természetes rend volt.

Dió, alma, csoda – a karácsony egyszerűsége
Dió, alma, csoda – a karácsony egyszerűsége
2025. december 25., csütörtök

Dió, alma, csoda – a karácsony egyszerűsége

2025. december 24., szerda

Remény és gyógyulás: karácsony a kórházban

Egy sóhajtás itt, egy mosoly ott, egy csendes beszélgetés, egy ima, várakozás a hozzátartozókra, a gyógyszer hatására – türelemmel, belenyugvással, megbékéléssel. S bár lehet, hogy szomorúsággal, de mégis a gyógyulásba vetett hittel.

Remény és gyógyulás: karácsony a kórházban
Hirdetés