Nem ment rosszul a sora a katonának, amikor olyan ételt kapott, amilyent Török Zoltán főzött vasárnap Gyergyószentmiklóson. A 19. alkalommal megrendezett katonaeledel-kóstolóval folytatódott egy hagyomány. A jövőben is megtartanák.
A gyergyószentmiklósiak idén másképp ünnepelték március 15-ét, mint korábban. Szebb volt a hangulat, és a résztvevők létszáma is többszöröse volt annak, ami ezelőtt jellemző volt. A nagy elődökre emlékeztek, de a mai hétköznapi hősökre is gondoltak.
Idén sem maradt el a csíkszeredai Mikó-vár ünnepi díszkivilágítása. Piros-fehér-zöldre színezték március 15-én este az immár 401 esztendős csíkszeredai Mikó-várat.
Hankó Balázs kulturális és innovációs minisztertől vehette át a magyar köztársasági elnök által adományozott kitüntetését Nagy Anna, Székely Emese, Józsa István, Mátyás-János László, dr. Péter Sándor és Kiss Imre Csíkszeredában szombaton este.
Első alkalommal világították ki március 15-én piros-fehér-zöldre a marosvásárhelyi városházát. A magyar zászló színeit a román trikolór váltotta.
Március 15-ét Erdélyben ünnepelni különleges kegy és egyben felelősség is – mondta Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere az 1848-as szabadságharc megemlékező ünnepségén Csíkszeredában.
Reményt, hitet, erőt hozott a szívekbe március idusa, amelynek alkalmából idén is százak gyűltek össze a Nyergestetőn. A szabadságharc évfordulóján piros-fehér-zöldbe borult a hősök tiszteletére állított emlékmű, büszkén lobogott a székely zászló.
Háromszék szívében március 15-én a város minden '48-hoz köthető emlékhelyén koszorúztak a helyi elöljárók, az iskolások és a civil szervezetek, majd délben a város keleti és nyugati városrészeiből induló felvonulók a központban találkoztak.
„A szabadságra vigyázni kell minden nap, és mi ezt Marosvásárhelyen jól tudjuk” – mondta a Postarétet megtöltő ünneplő közösségnek szombaton Soós Zoltán polgármester, kiemelve: a márciusi ifjak bátorságát nem szabad szem elől tévesztenünk.
A szemerkélő eső ellenére hosszú sorokban várták az érdeklődők szombat délelőtt a budapesti Kossuth Lajos téren, hogy a Nyitott Parlament program keretében megtekintsék az Országházban a díszlépcsőházat, a kupolacsarnokot és a Szent Koronát.
Isten megtartó erejének fontosságát hangsúlyozták a felszólalók Székelyudvarhelyen az 1848–49-es szabadságharc 177. évfordulóján. Kijelentették: összefogásra van szükség, hogy az elkövetkező időszak győztesei legyünk.
„Az erdélyi multikulturális gasztronómia eljutott egy olyan szintre, hogy Romániában egyre többen értik, használják, szeretik, és reméljük, hogy idővel ez nemzetközi szintre fog emelkedni” – ebben bízik a Taste of Transylvania Underground fesztivál alapítója, Trucza Adorján.
Kézdivásárhelyen Potápi-dombormű avatása vezette fel a március 15-i ünnepséget. Gábor Áron szobra mellett Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere hivatalba lépése óta első ízben mondott március 15-i díszbeszédet.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.