Fotó: Gergely Imre
A gyergyószentmiklósiak idén másképp ünnepelték március 15-ét, mint korábban. Szebb volt a hangulat, és a résztvevők létszáma is többszöröse volt annak, ami ezelőtt jellemző volt. A nagy elődökre emlékeztek, de a mai hétköznapi hősökre is gondoltak.
2025. március 16., 09:412025. március 16., 09:41
A kultúrház oldala nemzeti színekben megvilágítva várta az ünneplőket, a Petőfi -szobor felújítva, készen állt rá, hogy elhelyezzék előtte a megemlékezés koszorúit (nem kellett beburkolni mint egy évvel ezelőtt, hogy eltakarják a megrongálódott állapotát). Az ünnepséget estére, sötétedés utánra helyezték, hogy több embernek megfeleljen az időpont.
A Szent Miklós-templomban ökumenikus imával indult a rendezvény, és a szoborhoz fáklyás menetben érkeztek a résztvevők a hagyományőrző huszárok vezetésével. Több százan.
A szobor környékén várakozóknak a mozgássérültek szervezete által készített kokárdákat osztották szét a népviseletbe öltözött fiatalok. Ötszáz darab volt, és mind elfogyott. Ez azért nagy szó, mert éveken át nemcsak a szónokokat, hanem akár a résztvevőket is fel lehetett volna sorolni név szerint egy tudósításban.
A műsort a Zenetanoda nyolcvanfős gyerekkórusa nyitotta, a lelkesen éneklő gyerekek megadták az alaphangulatot.
Fotó: Gergely Imre
A felszólalók közül elsőként Nagy Zoltán polgármester mondta el ünnepi beszédét. „Sokszor hajlamosak vagyunk a nagy változásokat kiemelkedő személyiségekhez kötni. Ám nem feledkezhetünk meg a hétköznapi hősökről sem. Mindazokról, akik nevét talán nem jegyzi a történelem, de akik nélkül nem lett volna forradalom, és akik nélkül ma sem működne a világ. Hétköznapi hősök ma is léteznek. Az ő harcukhoz nem kell szószerinti csatatér, ők közöttünk élnek. Ők azok, akik a családjukért, a munkájukért, a közösségükért dolgoznak nap mint nap. (...) Március 15. nemcsak a múltról szól, hanem a jelenről és a jövőről is. Arról, hogy milyen világot építünk, milyen közösséget formálunk” – hangzott el.
Fotó: Gergely Imre
Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára rámutatott, hogy a szabadságharcunk sok-sok máig ható szépséggel örvendeztette meg a nemzetet, de voltak érdekek, nézetkülönbségek is, mást értettek például szabadságjogról Pesten, Kolozsváron és akár Gyergyóban is. De
még akkor is, ha nem mindenki fogadta a kinyújtott jobbot tiszta szívvel. Nem mindenki volt akkor sem bátor, hős vagy bölcs. Kérdés most az, hogy levonjuk-e a tanulságokat, felismerjük-e a nagyhatalmi játszmák közepette a magyarok, a magyarság szerepét béke és háború kérdésében, felelősen tudunk-e dönteni közös jövőnkről. A feladat nehéz, de felemelő.
– fejtette ki Soltész Miklós, aki tolmácsolta Orbán Viktor miniszterelnök határon túli magyarokhoz szóló üzenetét is.
Fotó: Gergely Imre
Beszédet mondott még Biró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Kántor Boglárka parlamenti képviselő és Sorbán Örs helyi tanácsos is.
A beszédek kétségkívül szükséges velejárói az ilyen eseményeknek, ahogy a koszorúzások is, de az igazi élményt az a műsor jelentette, amit a már említett Zenetanodás gyerekek mellett a Szín-Kron színjátszó csoport és a Salamon Ernő Gimnázium kórusa, valamint a Hóvirág Néptáncegyüttes adtak elő. Ez valószínűleg számukra is hatásos élmény lehetett. Később, az esemény után a Virág negyedben a Kossuth nótát éneklő fiatalokat lehetett hallani. Ez sem volt eddig jellemző.
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Sokan ismerik és szeretik a gyergyószentmiklósi Molnár családot, ismertebb nevükön Kónuszékat, akik most minden szülő legnagyobb rémálmával néznek szembe: gyermekük súlyos betegséggel küzd. Sokan megmozdultak, hogy segítsék őket.
Nagyjából egyhektáros területen ég a száraz aljnövényzet a Vaslábhoz tartozó Marosfőn, és fennáll a veszélye, hogy a tűz továbbterjed a szomszédos erdőre is – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Majálist szerveznek Gyergyószentmiklóson a Megyei Ifinapok programsorozat részeként május 2-án. A rendezvényen különböző tevékenységek, játékok és finom ennivalók várják az érdeklődőket.
Rendkívüli ülést tartott Gyergyószentmiklós képviselő-testülete kedden. Az egyik legfontosabb napirendi pont a Monturist cég közgyűlésének összehívása volt, azzal a céllal, hogy visszavonják az ügyvezető megbízatását, és új cégvezetőt nevezzenek ki.
A Gyilkostó út külső szakasza mellett elkezdték a vezetékek lefektetését, folytatódik a gyergyószentmiklósi ivóvízhálózat több éve zajló modernizálása. Egyelőre egy mellékutcában dolgoznak a gépek, de napokon belül a forgalmas főút is sorra kerül.
Egy működősben levő mezőgazdasági gépbe szorult és életét vesztette egy férfi vasárnap délután Orotván.
Jótékonysági futásra indul júliusban Sebestyén Tímea. A Magyarországon élő, de székely gyökereire büszke futónő Egerből egészen Gyergyószentmiklósig fut majd, és a Szent Anna Gyermekotthon támogatásához gyűjt adományokat.
Elérhető közelségbe került a Gyergyószéket átszelő autópálya építése, ez pedig nehéz és összetett feladat elé állítja a gyergyóalfalvi önkormányzatot. El kell készíteni a sztráda nyomvonalán a parcellázási tervet, tisztázni kell a tulajdonviszonyokat.
A jubileumi év jegyében a fogyatékkal élőkre irányítja a figyelmet a Gyulafehérvári Caritas. Április 29-én, kedden minden érdeklődőt várnak a 11 órakor kezdődő hálaadó szentmisére a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templomban.
Teljes útlezárásra kell számítani április 26-án (szombaton) és 27-én (vasárnap) Gyergyószárhegyen, a falu gyergyóalfalvi kijáratnál található vasúti átjárónál.
szóljon hozzá!