Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
2024. október 23., 21:472024. október 23., 21:47
Az '56-os emlékparkban a Cantus Firmus Vegyeskar és a férfidalárda által elénekelt Szózattal hangolódtak a tiszteletadásra a megjelentek.
A mikrofonhoz lépő Miklós Zoltán parlamenti képviselő beszédében párhuzamot vont aközött, amit az '56-os hősök érezhettek – „elegünk van!” – amikor felléptek az önkénnyel és igazságtalansággal szemben, valamint az erdélyi magyarság mai létérzése között.
– üzente a jelenlevőknek a képviselő.
Fodor Tamás, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezető konzulja beszéde előtt felkérte az egybegyűlteket, hogy egyperces csenddel adózzanak a napokban elhunyt nemzetpolitikai államtitkár, Potápi Árpád János emlékének.
– fogalmazott a konzul.
Török József, a Kovászna Megyei Volt Politikai Foglyok Szövetségének elnöke személyesen is megszenvedte az '56-os forradalom utáni megtorlást. Mint elmondta, az akkori események híre hallatán Erdélyben is megmozdultak a fiatalok, többen a zöldhatáron átszökve igyekeztek Budapestre, csatlakozni az ellenállókhoz.
Ám a hatalom még 10 évvel a forradalom után is elrettentő ítéleteket hozott a résztvevők esetében, a szervezetek felszámolása végett. De „ahol a hősöket nem feledik, ott mindig lesznek újak” – zárta mondandóját Török József.
Az emlékparkban szervezett ünnepség utolsó felszólalója Péterfi Ágnes unitárius lelkész volt. „Amikor együtt emlékezünk, imádkozunk, tervezzük a jövendőt, annak mindig ereje van” – állította.
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Arra kérte a jelenlevőket, akarjanak mindig hinni népük, nemzetük, közösségük jövőjében és ezért tegyenek meg mindent.
– mondta a lelkész.
Az ünnepségen a Plugor Sándor Művészeti Líceum diákjai, Fazakas Bálint és Hatos Katalin szavaltak az alkalomhoz illő verseket. A magyar és székely himnusz eléneklése után elhelyezték koszorúikat az '56-os emlékműnél a város, az RMDSZ, a konzulátus és a civil szerveztek, tanintézmények képviselői, majd a résztvevők fáklyás menettel vonultak át az Erzsébet parkba a kommunista diktatúra áldozatainak emlékére állított kopjafához, ahol a Pro Musica kamarakórus énekelt és Takó István római katolikus plébános mondott áldást.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
Közel felére csökkent a medveriasztások száma Hargita megyében a tavalyi évhez viszonyítva – közölte a megyei csendőrség. Míg 2024 első felében 219 hívás futott be a 112-re medvék jelenléte miatt, idén mindössze 110.
szóljon hozzá!