
Ioan Damaschin a váltással kapcsolatban azt mondta, szó sincs valaki megbüntetéséről, csupán egy helycsere történt
Fotó: Haáz Vince
A parkolással és a szemeteléssel vannak a legnagyobb gondok Marosvásárhelyen, amely egyébként egy biztonságos és viszonylag nyugodt város – nyilatkozta a Székelyhonnak Ioan Damaschin, aki január elsejétől átvette Valentin Bretfelean helyét és ő a Helyi Rendőrség kinevezett igazgatója.
2018. január 28., 15:312018. január 28., 15:31
– A meglepetés erejével hatott a hír, hogy január elsejétől leváltották Valentin Bretfeleant, s ön került a helyére. Egyes sajttótermékek Bretfelean megbüntetéséről is beszéltek. Mi az igazság?
– Szó sincs valaki megbüntetéséről, egy helycsere történt, Valentin Bretfelean az elkövetkezőkben aligazgatóként dolgozik, míg én összehangolom a helyi rendőrség munkáját. Emellett
A helycseréről szóló döntést a polgármesteri hivatal vezetősége hozta meg, hiszen a Helyi Rendőrség oda tartozik.
– A Helyi Rendőrség vezetőjeként mit tekint a legfontosabb feladatának, mire szeretne jobban odafigyelni, mi a prioritása?
– Elsősorban a helyi rendőrök és a marosvásárhelyiek közötti kapcsolatot szeretném megerősíteni, javítani. Azt szeretném, hogy a jelenleg is jó kapcsolat még jobb legyen, a marosvásárhelyiek bizalommal forduljanak hozzánk, akkor is, ha gondjuk van, akkor is javaslataik vannak. A nemkívánatos események megelőzésére szeretnék még nagyobb hangsúlyt fektetni, a lakosság tájékoztatására.
ismertetve a város vezetősége által hozott határozatokat, tájékoztatva a lakosokat, hiszen ők azok, akik a rendelkezéseket be kell hogy tartsák.
– A jó kapcsolatot szeretné erősíteni. Van-e elegendő helyi rendőr ahhoz, hogy a város minden részén jelen legyenek, erősítve a közbiztonságot, illetve vannak-e közöttük magyarul is beszélők, tekintettel arra, hogy Marosvásárhely lakosságának fele magyar nemzetiségű.
– Ami a számadatokat illeti, a törvényes előírások értelmében ezer lakosra egy helyi rendőrt lehet alkalmazni, s ez így van Marosvásárhelyen is. Nem mondhatom azt, hogy elegen vagyunk, de önkéntesek is segítik munkánkat, főleg a tájékoztatás területén. Jó kapcsolatot ápolunk, gyakran közösen dolgozunk a csendőrséggel, a marosvásárhelyi rendőrséggel, s az 112-es sürgősségi diszpécserszolgálaton keresztül is sok információ eljut hozzánk. A negyedekben is vannak helyi rendőrsök, s igyekszünk a meglevő létszámmal minden területet lefedni. Természetesen a törvény által előírt feladatokat ellátva. Ami a magyar nyelvű kommunikációt illeti,
így elmondhatom, hogy nincsenek ilyen jellegű gondok.
– Marosvásárhelyi nemzetiségi összetételét figyelembe véve elvárható lenne, hogy a Helyi Rendőrség vezetőségében a magyar közösséget is képviselje valaki, például az egyik aligazgató személyében.Mi a véleménye erről?
– A Helyi Rendőrség a marosvásárhelyi polgármesteri hivatalhoz tartozik, s az intézmény szerkezeti felépítéséről, a vezetőségről a város vezetősége dönt. Természetesen figyelembe véve az országos törvényeket és kritériumokat.
– Ön tíz évig a marosvásárhelyi rendőrkapitányság vezetője volt, s több, mint egy éve a helyi rendőrség sorait erősíti. Melyek a legnagyobb megoldatlan problémák Marosvásárhelyen? Milyen kérésekkel, panaszokkal fordulnak a leggyakrabban a marosvásárhelyiek önökhöz?
– A két kérdés némiképp összefügg, hiszen a marosvásárhelyiek jelzik a legjobban, hogy melyek azok a gondok, amelyek megoldásra várnak.
Napi szinten értesítenek a marosvásárhelyiek és az illetékesek arról, hogy kórházhoz való bejáratokat, a mentők útvonalát, garázsokhoz vezető útszakaszokat, fogyatékosoknak fenntartott helyeket foglalnak el törvénytelenül parkoló gépkocsikkal. Mindannyian jól tudjuk, hogy a jelenlegi úthálózat nem ilyen nagy számú gépkocsira volt tervezve, s ezt a hiányosságot csak erősíti a parkolóhelyek hiánya. Reggelente az iskolák környékén próbáljuk a gépkocsiforgalmat irányítani, hogy minden gyermek biztonságban eljuthasson az óvodába, iskolába. Gondot jelent, s ezt a lakók rendszeresen jelzik, a nagyáruházak környékén kéregető személyek vannak, illetve a város különböző helyein sokszor alkoholt fogyasztó hajléktalanok jelennek meg. Szintén gyakori panasz, hogy a szeméttárolók környékén nem a megfelelő helyre hordják, teszik a hulladékot, illetve olyan szemét is odakerül, aminek ott nincs keresnivalója. Ilyen esetekben is igyekszünk a helyszínen megoldást találni, s azokat, akik nem tartják be a törvényes elírásokat, figyelmeztetni, tájékoztatni. Amennyiben, a mi feladatkörünket meghaladó kérdéssel állunk szemben, értesítjük a rendőröket vagy azokat, akik illetékesek. Mi lehetőségeink, és a törvény által megszabott keretek között próbálunk mindent megtenni a közbiztonság érdekébe. A helyi rendőrségnél, de a marosvásárhelyi rendőrségnél eltöltött idő alatt tapasztaltak alapján is elmondhatom, hogy Marosvásárhely egy biztonságos város, s mi igyekszünk még inkább azzá tenni.
A Bretfeleant váltó kinevezett igazgató
Ioan Damaschin a helyi rendőrségnek egyelőre csak kinevezett igazgatója. A bukaresti rendőrakadémián végzett, huszonhat évig dolgozott a megyei rendőr-főkapitányságon, majd tíz évig vezette a marosvásárhelyi rendőrkapitányságot. Nyugdíjazása után, tizenöt hónapja került a helyi rendőrséghez, helyettesi beosztásban. A jelenleg kinevezéssel betöltött igazgatói állásra versenyvizsgát is szerveznek az elkövetkező időszakban. Damaschin elődje, s jelenlegi helyettese, Valentin Bretfelean tizennyolc évet dolgozott a Román Hírszerező Szolgálatnál (SRI), 2008-ban került a helyi rendőrséghez, ahol pár hónapig helyettesként dolgozott, majd tavaly december 31-éig ő vezette a marosvásárhelyi városházához tartozó helyi rendőrséget. A nevéhez fűződik a civil jogvédők által felszerelt kétnyelvű utcanévtáblák leszereltetésének és a óriási pénzbírságok kilátásba helyezésének ügye kapcsán kirobbant botrány, amikor az RMDSZ-es tanácsosok lemondásra szólították fel, és arra kérték, hogy a város vezetősége vizsgálja meg munkáját, illetve értékelje azt.
Könnyed, vicces, kisebb téteket felvonultató westerosi történtet adaptált a képernyőre az HBO George R. R. Martin egyik „mellékregényéből”, a Hét királyság lovagjából. Ajánló.
A Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) vasárnap közzétett adatai szerint a kötelező magánnyugdíj-megtakarításokat kezelő nyugdíjalapok vagyona december végén 201,6 milliárd lej volt, 34 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban.
Hárman meghaltak és egy személy megsérült vasárnap a 6-os országúton történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Somfa térségében – tájékoztatott a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Románia meghívást kapott február 19-ére Washingtonba a Béketanács első ülésére, a részvételről azonban csak az amerikai partnerekkel folytatott egyeztetések után dönt a román fél – közölte vasárnap a Facebook-oldalán államfő.
Legyen egy tér, ami biztonságos, szakmailag hiteles, tabuktól mentes, és mindenki előtt nyitva áll – ezzel az elképzeléssel vágott bele a közösségépítésbe öt erdélyi magyar pszichológus. Céljaikról, terveikről kérdeztük a MentaliTea létrehozóit.
A villamos energia, a földgáz és az üzemanyagok magas adóterhelése rontja a román ipar versenyképességét, és közvetve emeli a fogyasztási cikkek árát – állapította meg vasárnapi közleményében az Intelligens Energia Egyesület elnöke.
A Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészség (DIICOT) ügyészei a rendőrségi nyomozókkal együttműködve január 23. és február 5. között 66 műveletet hajtottak végre – tájékozatott vasárnap az intézmény.
Önszántából távozott szombaton este fehéregyházi otthonából a 12 éves Boldijar Dorina Rozalia, aki azóta sem tért haza – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság, amely a lakók segítségére is számít a keresésben.
Az elmúlt 24 órában szolgálatot teljesítő közel 25 ezer belügyi alkalmazott több mint 2550 alkalommal intézkedtek, és csaknem 1500 mentési, elsősegélynyújtási és tűzoltási feladatot hajtottak végre – közölte vasárnap a belügyminisztérium.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnapi előrejelzése szerint kedd estig havazással, jegesedéssel, a szél élénkülésével és jelentős lehűléssel járó időjárás várható Románia legnagyobb részén.
szóljon hozzá!