Fotó: Pinti Attila
Vitásan zajlott a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület júliusi ülése pénteken. A város kerékpáros infrastruktúrájának fejlesztését célzó megvalósíthatósági tanulmánnyal nem mindenki értett egyet, de végül a többség jóváhagyta.
2024. július 26., 19:382024. július 26., 19:38
2024. július 26., 20:222024. július 26., 20:22
Csíkszereda 11,4 kilométernyi kerékpársávja további 5,5 kilométerrel bővül, és a meglévőkből 5,6 kilométernyi szakaszt felújítanak az Országos Helyreállítási Tervhez (PNRR) benyújtott nyertes pályázatnak köszönhetően. Ennek a projektnek a megvalósíthatósági tanulmányát terjesztették elő megvitatásra a pénteki képviselő-testületi ülésre.
Csíkszereda jelenlegi 11,4 kilométer összhosszúságú kerékpárút-hálózata további 5,5 kilométerrel bővül, valamint a meglévő sávok egy részét is felújítják egy nyertes pályázat eredményeként.
Szőke Domokos RMDSZ-es önkormányzati képviselő több kifogást is emelt a projekt egyes részletei ellen, javasolva, halasszák el a döntést, hogy lehessen részleteibe menően megvitatni és megfelelően módosítani a projekten. Többek között
nem értett egyet a Szék útján a biciklisáv szűkítésével és egyirányúsításával,
nehezményezte, hogy a Szék útjának felső szakaszán, a Kornettől a Kegytemplom felé tartó részen a beruházás miatt feltörnék a tavaly leterített aszfaltot.
Továbbá kifogásolta, hogy a Temesvári sugárút jobb oldalán, a Gál Sándor tértől a Lukoil töltőállomás közötti szakaszon fákat is kivágnának parkolóhelyek kialakítása végett, holott léteznek más, jobb megoldások is,
a Taplocai út jelentős részén pedig egyméteresre szűkítenék a jelenleg kétméteres biciklisávot.
Ugyanakkor egyenesen balesetveszélyesnek nevezte, hogy az elképzelések szerint kerékpársáv vezetne át átlósan a központi parkon.
Nem utolsósorban pedig azt is zavarónak találta, hogy egy ekkora beruházás során sem oldják meg a biciklisávok összekötését.
Mivel a beruházás becsült értéke 19,4 millió lej áfa nélkül, amelyből a város önrésze több mint 6 millió lej áfa nélkül, ezért Bíró Albin (szintén RMDSZ) tanácsos úgy vélte,
Korodi Attila polgármester a kifogásokra válaszolva elmondta, a meglévő kerékpáros infrastruktúrát előbb-utóbb fel kell újítani, amelynek megvan a költsége, és a jelenlegi megvalósíthatósági tanulmány megfelelő arra, hogy rendezze a meglévő szakaszokat és azok bővítését.
Bors Béla alpolgármester a téma kapcsán hozzátette, hogy a Temesvári sugárutat a kommunista időkben alakították ki, nagyon zsúfolt, ezért rendezni kell, ugyanakkor kiemelte, hogy
A pályázat kivitelezését jövőben kezdik el.
A csíkszeredai kerékpárút-hálózat. Forrás: Csíkszereda Polgármesteri Hivatala
A képviselő-testület többsége a vitát követően elutasította a halasztási javaslatot és megszavazta a határozattervezetet.
Veress Dávid RMDSZ-es önkormányzati képviselő, mint ahogy ígérte, a tanácsülésen napirend előtti felszólalásában jelezte, elfogadhatatlan, hogy Csíkszeredában egynyelvűre cseréljék a Hargita Megyei Törvényszék, valamint a Csíkszeredai Bíróság névtábláját.
Egynyelvűre cserélték a régi, kétnyelvű táblát a csíkszeredai igazságügyi palota bejáratánál: az abban működő két állami intézményt, a Hargita Megyei Törvényszéket, valamint a Csíkszeredai Bíróságot immár csak román nyelven hirdetik a névtáblák.
Korodi Attila az interpellálásra válaszul kiemelte,
ezért az önkormányzat hivatalos átiratban jelzi ezt az igazságügyi minisztériumnak és a fent említett két intézménynek.
„Azok, akik nem bírják a román nyelvet, azok számára az anyanyelvhasználat a tárgyalások során jelenleg is részlegesen biztosított, viszont
– fogalmazott Korodi.
Megváltozott a Hargita együttes neve
Megváltoztatták a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes megnevezését Hargita Székely Néptáncszínházra. Füleki Zoltán, az együttes aligazgatója elmondta, erre azért volt szükség többek között, mert így több lehetőségük lesz forrásokra pályázni. Ráadásul eddig is használták több előadásukhoz a táncszínházi eszközöket.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Noha előre szólt a rendőrség, hogy fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a héten, ez mégsem hatott meg mindenkit.
Nemcsak a száj- és körömfájás, hanem több más, állatokat fertőző betegségek megjelenésének a megelőzése érdekében is fokozott állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági ellenőrzéseket végez a szakhatóság húsvét előtt Hargita megyében.
Tánczos Barna csütörtök este azt nyilatkozta, jómaga tíz évvel ezelőtt jelentette ki először, hogy több mint tízezer medve él Romániában.
Összesen 40 személy ellen emeltek vádat az ügyészek a két halálos áldozatot és több sérültet követelő urziceni-i tömegverekedés ügyében.
Több csíkszéki településen is gazdafórumot szervez a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete, amelyeken tájékoztatják a gazdákat a száj- és körömfájásjárvánnyal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtökön a Facebook-oldalán bejelentette, hogy bepereli azokat, akik „a kényelmes jövőjük biztosításáért visszaélést próbálnak elkövetni”.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
Két kamion ütközött és sodródott le az útról Kápolnásfalu közelében a 13A jelzésű országúton, csütörtök délután. A baleset következtében autósorok alakultak ki. Az érintett útszakaszon felváltva, egy-egy sávon halad a forgalom.
1 hozzászólás