Fotó: Pinti Attila
Vitásan zajlott a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület júliusi ülése pénteken. A város kerékpáros infrastruktúrájának fejlesztését célzó megvalósíthatósági tanulmánnyal nem mindenki értett egyet, de végül a többség jóváhagyta.
2024. július 26., 19:382024. július 26., 19:38
2024. július 26., 20:222024. július 26., 20:22
Csíkszereda 11,4 kilométernyi kerékpársávja további 5,5 kilométerrel bővül, és a meglévőkből 5,6 kilométernyi szakaszt felújítanak az Országos Helyreállítási Tervhez (PNRR) benyújtott nyertes pályázatnak köszönhetően. Ennek a projektnek a megvalósíthatósági tanulmányát terjesztették elő megvitatásra a pénteki képviselő-testületi ülésre.
Csíkszereda jelenlegi 11,4 kilométer összhosszúságú kerékpárút-hálózata további 5,5 kilométerrel bővül, valamint a meglévő sávok egy részét is felújítják egy nyertes pályázat eredményeként.
Szőke Domokos RMDSZ-es önkormányzati képviselő több kifogást is emelt a projekt egyes részletei ellen, javasolva, halasszák el a döntést, hogy lehessen részleteibe menően megvitatni és megfelelően módosítani a projekten. Többek között
nem értett egyet a Szék útján a biciklisáv szűkítésével és egyirányúsításával,
nehezményezte, hogy a Szék útjának felső szakaszán, a Kornettől a Kegytemplom felé tartó részen a beruházás miatt feltörnék a tavaly leterített aszfaltot.
Továbbá kifogásolta, hogy a Temesvári sugárút jobb oldalán, a Gál Sándor tértől a Lukoil töltőállomás közötti szakaszon fákat is kivágnának parkolóhelyek kialakítása végett, holott léteznek más, jobb megoldások is,
a Taplocai út jelentős részén pedig egyméteresre szűkítenék a jelenleg kétméteres biciklisávot.
Ugyanakkor egyenesen balesetveszélyesnek nevezte, hogy az elképzelések szerint kerékpársáv vezetne át átlósan a központi parkon.
Nem utolsósorban pedig azt is zavarónak találta, hogy egy ekkora beruházás során sem oldják meg a biciklisávok összekötését.
Mivel a beruházás becsült értéke 19,4 millió lej áfa nélkül, amelyből a város önrésze több mint 6 millió lej áfa nélkül, ezért Bíró Albin (szintén RMDSZ) tanácsos úgy vélte,
Korodi Attila polgármester a kifogásokra válaszolva elmondta, a meglévő kerékpáros infrastruktúrát előbb-utóbb fel kell újítani, amelynek megvan a költsége, és a jelenlegi megvalósíthatósági tanulmány megfelelő arra, hogy rendezze a meglévő szakaszokat és azok bővítését.
Bors Béla alpolgármester a téma kapcsán hozzátette, hogy a Temesvári sugárutat a kommunista időkben alakították ki, nagyon zsúfolt, ezért rendezni kell, ugyanakkor kiemelte, hogy
A pályázat kivitelezését jövőben kezdik el.
A csíkszeredai kerékpárút-hálózat. Forrás: Csíkszereda Polgármesteri Hivatala
A képviselő-testület többsége a vitát követően elutasította a halasztási javaslatot és megszavazta a határozattervezetet.
Veress Dávid RMDSZ-es önkormányzati képviselő, mint ahogy ígérte, a tanácsülésen napirend előtti felszólalásában jelezte, elfogadhatatlan, hogy Csíkszeredában egynyelvűre cseréljék a Hargita Megyei Törvényszék, valamint a Csíkszeredai Bíróság névtábláját.
Egynyelvűre cserélték a régi, kétnyelvű táblát a csíkszeredai igazságügyi palota bejáratánál: az abban működő két állami intézményt, a Hargita Megyei Törvényszéket, valamint a Csíkszeredai Bíróságot immár csak román nyelven hirdetik a névtáblák.
Korodi Attila az interpellálásra válaszul kiemelte,
ezért az önkormányzat hivatalos átiratban jelzi ezt az igazságügyi minisztériumnak és a fent említett két intézménynek.
„Azok, akik nem bírják a román nyelvet, azok számára az anyanyelvhasználat a tárgyalások során jelenleg is részlegesen biztosított, viszont
– fogalmazott Korodi.
Megváltozott a Hargita együttes neve
Megváltoztatták a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes megnevezését Hargita Székely Néptáncszínházra. Füleki Zoltán, az együttes aligazgatója elmondta, erre azért volt szükség többek között, mert így több lehetőségük lesz forrásokra pályázni. Ráadásul eddig is használták több előadásukhoz a táncszínházi eszközöket.
Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
Cáfolta csütörtökön a jászvásári Sf. Spiridon-kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
1 hozzászólás