
Fotó: Magyari Róbert
Az áfa 24 százalékra történő emelése miatt a székelyudvarhelyi tanintézmények közös levélben kértek engedélyt az étkeztetési árak emelésére a Hargita megyei tanfelügyelőségtől. A középiskolák étkezdéiben 9-ről 11 lejre nő a napi háromszori étkezés ára, a bentlakásárak sehol sem egyeznek, annak ellenére, hogy a tanintézmények vezetői úgy tudják, ezeknek mindenhol egységeseknek kellene lenniük.
2010. szeptember 09., 17:392010. szeptember 09., 17:39
Fotó: Magyari Róbert
A Kós Károly Szakközépiskolában tavaly havi 30 lejes étkezdei és bentlakási rezsiköltséget kellett fizetniük a bentlakó diákoknak, a háromszori étkezés pedig 9 lejbe került naponta. Végh Jenő iskolaigazgató elmondta, kérték az áremelés engedélyezését, de ez még nem történt meg, egyelőre úgy tűnik, az említett árakkal kezdik az új tanévet. A Kós Károly bentlakásában idén is túljelentkezés van.
A Tamási Áron Gimnáziumban tanuló, nem székelyudvarhelyi diákok mindegyikét el tudják helyezni az iskola bentlakásában, teljesen betelik a 150 férőhelyes bentlakás idén is – mondta el Laczkó György, a gimnázium igazgatója. Azt is közölte ugyanakkor, hogy a napi étkezés idéntől 11 lejbe kerül, hiszen a korábbi 9 lejes költségből már nem tudják biztosítani a napi háromszori étkezést.
A nyári, ötszázalékos áfaemelés miatt minden középiskolában 11 lejbe kerül idéntől az étkezés, így a Bányai János Szakközépiskola étkezdéjében is – közölte Szakács Paál István igazgató. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy a bentlakásban a havi lakhatási költségek 20 lejről 25-re emelkedtek az új tanévtől. A Bányai diákszállása is teljes egészében le van fedve.
Fotó: Magyari Róbert
Az Eötvös József Szakközépiskola bentlakásában az új tanévtől havi 50 lejbe kerülnek a lakhatási költségek, ugyanis az étkezde és a bentlakás rezsiköltségei egyaránt emelkedtek 5–5 lejjel – tájékoztatott Ferencz Csaba, a tanintézmény vezetője. Egyébként ez az egyetlen tanintézmény, amely még tud fogadni bentlakókat a 300 férőhelyes diákszállásán, ahol nagyjából 180 hely telt be idén is.
Székelyudvarhelyen a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Gimnáziumban tanuló diákok számára a legolcsóbb a bentlakás. A református líceum bentlakásában tavaly havi 20 lejbe került a lakhatás a diákoknak, és elképzelhető, hogy ez idén sem fog emelkedni, annak ellenére, hogy a költségek nőttek – közölte Tőkés Zsolt, a tanintézmény vezetője, hozzáfűzve, hogy az idei árakról a jövő hét elején sorra kerülő vezetőtanácsi ülésen hoznak végleges döntést.
A Benedek Elek Líceumnak, a Dr. Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskolának, valamint a Marin Preda Elméleti Líceumnak nincs bentlakása, az itt tanuló diákokat idén is a közeli bentlakások fogadják.
Bő fél éve annak, hogy megszüntették a villamos energia árplafonját Romániában, azóta pedig a legtöbb fogyasztónál – pláne aki maradt a korábbi szolgáltatójánál – jóformán megduplázódott a villanyszámla értéke. Ebből lehetne visszavenni.
Több felelősséget ró a helyi hatóságokra, megkönnyíti a távoltartási végzés igénylését, és kötelezővé teszi a pszichológiai tanácsadást az agresszorok számára egy új törvénymódosítás. Szakembereket kérdeztünk arról, mit jelent mindez a gyakorlatban.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) tavaly 33 839 adóellenőrzést végzett, 7,2 százalékkal többet, mint egy évvel korábban – közölte vasárnap az Agerpres megkeresésére az intézmény. Az ellenőrzések 29 417 adózót érintettek.
Nicușor Dan vasárnap a közel-keleti fegyveres konfliktus kapcsán a Facebook-oldalán közölte, hogy Románia nincs közvetlen veszélyben.
Igazi tavaszi idővel köszöntött be a március, a napsütésnek hála Székelyföld nagy részén 10 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet vasárnap délutánra.
Iráni rakéta törmelékétől gyulladt ki szombaton a dubaji Burj al Arab hétcsillagos szálloda burkolata, háborús hangulat uralkodik a kedvelt turisztikai nagyvárosban – erről szólnak a hírek. Egy székelyföldi turista azonban cáfolja mindezeket.
A hegyimentők sikeresen kimentettek három ukrán állampolgárt, akik szombaton eltévedtek a Máramarosi-havasokban, több mint 1600 méteres magasságban – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a Máramaros megyei Salvamont.
Romániában az üzemanyag ára meghaladhatja a literenkénti 9–10 lejt, ha a kőolaj hordónkénti világpiaci ára tartósan 90–100 dollár körül stabilizálódik – figyelmeztetett elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület elnöke.
Málta egy hatalmas szabadtéri múzeumnak is beillik, várfalakkal övezett fővárosa mellett több helyszín a világörökség oltalmát élvezi. Bár nem bántuk meg a felkeresését, vegyes érzésekkel tértünk haza a világok országútjának színes pihenőhelyéről.
Ilie Bolojan miniszterelnök szombat este a közel-keleti helyzettel kapcsolatban a Facebook-oldalán közölte, hogy a román hatóságok elsődleges prioritása valamennyi román állampolgár biztonsága.
szóljon hozzá!