
Fotó: Bodnár Arthur
Nagy zavart okozott a szabadfoglalkozásból élők körében a pénzügyi törvénykönyv múlt havi módosítása, sokan nem is tudják, hogy mostantól havonta kell letegyék a különböző társadalombiztosítási hozzájárulásokra vonatkozó nyilatkozataikat. Még az illetékes intézmények vezetői előtt is számos kérdés tisztázatlan maradt.
2010. augusztus 25., 16:012010. augusztus 25., 16:01
2010. augusztus 25., 16:122010. augusztus 25., 16:12
Fotó: Bodnár Arthur
Szerdán, augusztus 25-én jár le a jövedelemről szóló nyilatkozatok benyújtási határideje a szerzői jogdíjból, illetve más szabadfoglalkozásból (PFA, II, AF) élők számára, az összesen akár a 10 000 lejt is meghaladó pénzbírságokat azonban ebben a hónapban még megússzák azok, akik elmulasztottak vallani jövedelmükről.
Az egészségbiztosító pénztárnál a korábbi gyakorlattal ellentétben már a szerzői jogdíjak után is be kell fizetni az 5,5 százalékos egészségbiztosítást – tudtuk meg dr. Vargyas Leheltől, a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár ügyvezető igazgatójától. Ugyanakkor azt is elmondta, elég nagy a zűrzavar, nem teljesen tisztázott, hogyan kell alkalmazni a törvényt. Az egyéni vállalkozók egyébként negyedévente kell letegyék jövedelmi nyilatkozataikat az egészségbiztosítónál.
Az említett vállalkozási formák működtetői mostantól havonta kell befizessék a megvalósított jövedelmük után a 10,5 százalékos nyugdíjjárulékot, a nyilatkozatokat pedig a folyó hónap 25-ig kell letegyék. Ellenkező esetben 300–600 lej közti pénzbírság szabható ki rájuk – közölte Bán Katalin, a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója, ám hozzátette, hogy ebben a hónapban még nem fogják megbírságolni a későket. Jó tudni azt is, hogy amennyiben állandó jövedelmet valósít meg az egyéni vállalkozó, nem kell havonta nyilatkoznia erről, egészen addig, amíg meg nem változik a jövedelme. Bán Katalin szerint is rengeteg tisztázatlan dolog van még az új törvény alkalmazásával kapcsolatban, és az illetékes intézmények sincsenek kellőképpen felkészítve a módosítások gyakorlatba ültetésére.
A szabadfoglalkozásból élők a 0,5 százalékos munkanélküliségi hozzájárulást is havonta kötelesek befizetni és szintén havonta kell benyújtaniuk a Hargita megyei munkaerő-elhelyező ügynökséghez az erre vonatkozó jövedelmi nyilatkozatukat. Állandó jövedelem esetén azonban itt sem kell havonta vallani. A nyilatkozat benyújtásának elmulasztása azonban itt vonja maga után a legkeményebb büntetést. Ez ugyanis 2500-tól 5000 lejig terjedhet és még egy ekkora értékű pénzbírságot kockáztat az, aki a havi járulékot mulasztja el befizetni – tudtuk meg Jánó Edittől, a Hargita Megyei Munkaerő-Elhelyező Ügynökség aligazgatójától. Megnyugtatásképpen azonban ő is elmondta, hogy a 25-ei határidő ellenére ebben a hónapban még nem bírságolnak. Ő is úgy tapasztalja, hogy nagyon kevesen vannak tisztában kötelezettségükkel, ugyanis legalább ezer jövedelmi nyilatkozatra számítottak, ezzel szemben szerdáig mindössze hetven körül volt a benyújtott nyilatkozatok száma. Jánó Edit egyébként azt is elmondta, hogy a kitöltött és aláírt nyilatkozatokat (a kitöltendő formanyomtatvány megtalálható az ügynökség www.harghita.anofm.ro címen elérhető weboldalán is) nem feltétlenül kell személyesen leadják az egyéni vállalkozók, és a havi járulék befizetéséért sem kell felutazniuk a megyeszékhelyre, a megadott bankszámlára át is utalhatják.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!